Aasta innovatsiooniprojekti konkursi nominendid on selgunud, võitja kuulutatakse välja 27. novembril 2024 pidulikul Ehitus2025+ auhinnagalal.
Seekord laekus konkursile 5 projekti, millest valisid Digitaalehituse klastri liikmed välja kolm parimat.
Aasta innovatsiooniprojekti nominendid on
Embach Ehitus OÜ – järelteeninduse ja toote kokkupaneku parandamine tehisintellekti abil
Embach Ehitus OÜ on esimene ehitusettevõte Eestis, kes viis läbi kodumaise tehisintellektipõhise platvormi DoBu pilootprojekti oma Mõisavahe arenduse kortermajas. Ettevõte aitas kogemuste ja praktikaga kaasa DoBu toote arendusele ning selle lõplikule valmimisele. Selle tulemusel on platvormi kasutusele võtnud üle nelja kinnisvaraarendaja ja ehitusettevõtte ning aidanud sektorit tehisaru abil digitaliseerida.
DoBu tarkvara aitab tehisaru toel lahendada koduomanikel koduga seotud probleeme, tuues täitedokumentatsioonist välja vajalikud suunised. Ehitaja ning arendaja saavad koduomanike küsimustest ja probleemidest jooksva ülevaate, seega saab korduvatele probleemidele ennetavalt ja kiiremini reageerida, kui näiteks ainult garantiijuhtumeid pikemalt analüüsides. Lisaks aitab DoBu tehisaru abil täpsustada ning kategoriseerida garantiijuhtumeid, säästes ehitajapoolset ressurssi.
„DoBu pakub praktilist lahendust, mis aitab meie mahajäänud sektoril teistega sammu pidada. Innovatsiooni ei juhtu, kui uusi lahendusi kasutusele ei võeta või neid otsuseid tehakse aeglaselt,” on öelnud Embach Ehituse juhatuse esimees Andres Salusaare.
Merko Ehitus Eesti AS – iPad LiDARi kasutamine mudelprojekteerimises
Merko on võtnud kasutusele lahenduse, kus luuakse iPad LiDAR skänneriga tehnoruumidest ja teistest keerulisematest kohtadest punktipilved. Sel moel saadud infot kasutatakse hiljem objekti teostusmudeli loomisel ja projekteerimise koordineerimisel. Ruumi skaneerimine on kiire, sõltuvalt ruumi suurusest ja tehnosüsteemide mahust kulub sellele umbes 5–10 minutit.
Lahenduse kasutusele võtmine tähendab, et enam ei pea ehitusinsener joonistelt toru segmentide pikkusi mõõtma, kuna punktipilve saab integreerida Revit ja AutoCad tarkvarasse. Punktipilved on võimalik siduda ka Daluxiga ning kasutada seda infot keerulisemate kohtade lahendamiseks. Daluxi kasutamise eeliseks on punktipilve ja mudeli kasutamise võimalus nutiseadmes.
iPad LiDARi kasutamine mudelprojekteerimises ei ole mitte ainult efektiivne, vaid samavõrra ka kasulik.
See vähendab üldist ajakulu, minimeerib mõõdistamisele kuluvat aega ning suurendab andmete täpsust. See omakorda aitab tagada projektide sujuvama teostuse ning vähendab vigade tekkimist.
Wenture OÜ – Wenture PIM süsteem, taskukohane tooteinformatsioni süda
PIM-süsteem annab täiusliku ülevaate kõigest, mis toodetega seondub: toote parameetrid, kogused, fotod, sertifikaadid, joonised, hinnad ja palju muud. Kõik on alati sünkroniseeritud ja teiste tarkvaraga ühendatud. Kasutades Wenture PIM-süsteemi on lihtne nii jooniste ja tootekaartide info haldus kui ka edasi jagamine teistesse süsteemidesse, nt kodulehele. Wenture PIM rakendus võimaldab kogu tehnilist infot hallata ühes kohas. Wenture PIM põhineb SaaS mudelil, ehk igaüks saab oma süsteemi endale ise üles seada.
Digitaalehituse klastri Aasta innovatsiooniprojekt 2024 tiitli pälvis Wenture OÜ, loe siit https://ehitusest.ee/uudis/2024/11/27/wenture-pim-annab-digitaliseerimisele-hoogu/.