EL-i ja riiklikest eelarvetest pärinevad vahendid soodustavad rekordilisi investeeringuid Baltimaadesse. Projektide edukas teostamine eeldab seejuures kogenud ehitusettevõtete kaasamist. Üha enam regioonis oma positsioone kinnitavaks ettevõtteks on Poolast pärit kontsern Budimex, mis koos konsortsiumidega võitis äsja Eestis Rail Baltica ehitamise hanke.
Kesk- ja Ida-Euroopa on piirkond, kus praegu investeeritakse ja arendatakse infrastruktuuri. Seeläbi vähendatakse aastate jooksul lääneriikidega tekkinud erinevusi, samuti muudetakse kohalik majandus keskkonnahoidlikumaks. Euroopa Liidu vaates kaitsevad just need riigid Euroopat Venemaa ja Ukraina sõja tagajärgede eest.
Balti riigid planeerivad lähiaastatel rekordilisi investeeringuid julgeolekusse. Eelmisel aastal teatas Eesti Kaitseinvesteeringute Keskus plaanist investeerida 500 miljonit eurot, mis hõlmab muu hulgas teede, sildade ja sadamate parandamist. Leedu kulutab nelja aasta jooksul oma sõjalise infrastruktuuri tugevdamiseks järjekordsed 4 miljardit eurot. Mõlemas riigis hõlmavad investeeringud ka raudtee elektrifitseerimist. Aastaks 2030 peaks see katma 39 protsenti Leedu raudteeliinidest. Eesti eraldab riigieelarvest lisaks 74 miljonit eurot elektrivõrkude ehitamiseks ning Leedu arendab maanteede infrastruktuuri nii piiriüleste (TEN-T) kui ka regionaalsete ühenduste osas.
Ehitusest taastuvenergia või terasehituseni
Investeerimispotentsiaal meelitab kohalikule ehitusturule regiooni ettevõtteid. Üks neist on Budimexi kontsern, millel on infrastruktuuri ja sõjalise ehituse valdkonnas ulatuslikud kogemused. Balti riikides on juba ka kaks lepingut sõlmitud – Rail Baltica Läti ja Eesti lõikude ehitamiseks.
Budimexi kontsern ei tegutse mitte ainult ehitussektoris, vaid ka elektromobiilsuse, taastuvenergia ja terasehituse segmentides. Alates 2024. aastast ollakse ka elamuturu investoriks ja hetkel arendatakse oma andmekeskusi. Alates 2000. aastast on Poola kahekümne suurima aktsiaseltsi hulka kuuluva ettevõtte põhiaktsionäriks Ferrovial Construction International SE.
Budimex on oma tegevust enam kui kaks aastat ka välisturgudele laiendanud: kontsernil on juba oma kontorid Saksamaal, Tšehhis, Slovakkias ja Lätis. 2024. aasta lõpuks ulatus ettevõtte portfelli kuuluvate väljaspool Poolat teostatud projektide väärtus miljardi zlotini.






Kindel ja suurte kogemustega partner
Budimex on realiseeritud lepingute mahu ja väärtuse poolest kodumaise tööstuse liider. Ettevõte on Poolas teid ja ümbersõiduteid ehitavate ettevõtete loendis esimesel kohal. Osaletakse ka strateegilistes projektides – riigi esimese tuumaelektrijaama rajamises, sadamataristute, sealhulgas Baltic Hub terminali T3 ja regiooni üheks suurimaks transpordisõlmeks kavandatud Kesktranspordisadama väljaehitamises. Samuti on Budimexil õigus osaleda EL-i territooriumil kõikides sõjaliste lepingutega seotud menetlustes. Ettevõtte kompetentsid hõlmavad nii kohalikke kui ka NATO Secret ja Secret European Union klausleid.
Balti turud on Budimexi jaoks perspektiivikas piirkond – siin kohal olemine on Budimexi hinnangul osaks ettevõtte lähiaastate strateegilistest eesmärkidest. Visla kallastelt pärinev ettevõte peaks oma esindused Eestis ja Leedus avama veel sel aastal.
Vaata lisaks: https://budimex.pl/en/