Digitaalehituse klastri aasta parima ehitussektoris rakendatud innovatsiooniprojekti auhinna noppis Wenture OÜ, kes töötas välja tooteinfosüsteemi ehk PIM-süsteemi, mille kasutusele võtmises nähakse vundamenti ettevõtte edasisele digitaliseerimisele.
Arendajad ise kutsuvad PIM-süsteemi tõe allikaks, sest see koondab endasse täiusliku ülevaate toote parameetritest, kogustest (SKU), sertifikaatidest, joonistest, hindadest, visuaalidest ja paljust muust, mis lubab tootjal kogu oma nomenklatuuriga seotud infot lihtsalt hallata, regulaarselt täiendada ja klientidega jagada. Süsteem on paindlik, sest seda saab sünkroniseerida teiste ettevõttes kasutusel olevate tarkvaradega ja põhineb SaaS mudelil, mis võimaldab igaühel oma süsteemi endale ise üles seada ilma väliste konsultantideta.
Haldab tooteid ja nende komponente
Ehitussektori digitaliseerimisele keskendunud Wenturele pole ehituse aastaauhindade konkursil osalemine esmakordne. Ka mullu nomineeriti ettevõte kolme parema innovatsiooniprojekti sekka, toona 3D tootekonfiguraatoriga. Tegu on tarkvaraga, mis võimaldab kasutajal senisest lihtsamini otse veebis konfigureerida tootja mittestandartseid tooteid, näiteks koguda projektiandmeid, kombineerida erinevaid tooteid terviklahenduseks, kuni materjalide, värvitoonide, suuruste, kaalu ja mõõtudeni välja, arvutada hindu ja automatiseerida muid tegevusi, mis varem olid müügiinseneride hooleks ja mille korraldamine käis üldjuhul Excelis või mõne üldisema ettevõtte protsesside juhtimise tarkvara kaudu. Tarkvara aitab skaleerida müüki, tarneahelda kvaliteeti ja vähendada päringutele vastamise kulu.
Wenture PIM (Product Information Management) ehk tooteinfo haldamise süsteem kasvaski välja 3D konfiguraatori arendamisest – lõppkliendile suunatud tarkvara, mille abil saab konfigureerida endale vajalikud mittestandardsed tooted. Nii täiendab üks tarkvara teist – PIMis saab hallata kõiki tooteid ükshaaval, samas kui konfiguraatoris saab ettevõtte klient tootejuppidest koostada endale sobivaid tervikuid.
Lisaks genereerib PIM iga toote kohta reaalajas kättesaadavad digitaalsed tootekaardid, mida saab kliendile jagada lingiga. Erinevalt pdfist, kus info enam ei uuene, on jagatavas tootekaardis alati viimane ja ajakohane info. Niimoodi muutub info liikumine märksa operatiivsemaks.
Tooteinfo lihtsalt ja kiirelt kättesaadav
Wenture tegevjuht Kaur Tull rõhutab, et kuigi PIM (Product Information Management) süsteem on kasulik kõigile tootmisettevõtetele, on Wenture hetkel keskendunud eelkõige ehitusmaterjalide tootjatele. Samas ei välistata ka muid tööstusharusid, kus sellist lahendust vaja võiks minna. PIM on loodud spetsiaalselt tooteinfo haldamiseks, samas kui äritarkvarad võivad sisaldada palju muud, mida klassikalises PIM-tarkvaras ei ole vaja. PIM-i juurutamise keerukus sõltub ettevõtte tehnilisest seisust, olemasolevatest süsteemidest ja IT-võimekusest. Kui ettevõttel on tahe, saab PIM-i edukalt üles seada ka iseseisvalt. Lahendus pakutakse kuupõhise hinnastusega SaaS mudelina, mis tagab paindlikkuse ja lihtsa kasutuselevõtu.
PIM avab uksed digimaailma
Wenture tehnoloogiajuht Kaspar Triebstok ütleb, et uudset PIM-süsteemi on lihtne rakendada ja sama lihtne ka kasutada. Kui PIM-süsteem on kasulik ennekõike tootjale endale, siis 3D konfiguraatori, kuhu info tuleb PIM-süsteemist, lõppkasutajatena näeb ta ehitiste projekteerijaid, ehitajaid, ehitushangete korraldajaid, tellijaid jne.
„Kasutaja saab ühest kohast kiiresti ja lihtsalt nii visuaalse kui sisulise teabe talle huvipakkuva toote ja selle komponentide kohta,” kirjeldab Triebstok. „Tootja defineerib PIM-is oma toodete iseloomu, käitumise ja omadused üldistest parameetritest kuni n-ö molekuli tasemel atribuutidena. Mida keerulisem on toode, mida rohkematest komponentidest see koosneb, seda otstarbekam on PIM-süsteemi kasutamine.”
Lisaks on PIM abiks ka toote omahinna kujundamisel. Erinevatest komponentidest koosneva toote hinna määrab iga eraldiseisva komponendi hind, millele lisandub tööjõu- ja transpordikulu. Kõiki neid lõpphinna kujunemise mõjutajaid saab PIM-tarkvaras samuti iga detaili juures määratleda. Iseenesest lihtne matemaatika, aga PIM võimaldab ka neid arvutuskäike automatiseerida.
„Meie missioon on anda hoogu ehitussektoris tegutsevate ettevõtete digitaliseerimisele. PIM-süsteem on digitaliseerimise vundament, millest kõik edasine saab alguse,” iseloomustab Kaspar Triebstok. „Me soovime muuta digitaliseerimise sisenemisbarjääri võimalikult madalaks. PIM ja 3D konfiguraator käivad sellel teel ühte jalga.”
Juba lähiajal on Wenturel plaanis oma tarkvara hakata ka väljapoole Eesti piire pakkuma, sihikul on esialgu Põhjamaad, Saksamaa ja Suurbritannia.