Eesti Ehitusinseneride Liidu konkursi „Aasta ehitusinsener 2024” nominendid on tänavu:
Tambet Vähi, Norte OÜ juhtiv konstruktor
Enefit 280-2 õlitehase retordihoone projekteerimine
Enefit 280-2 retordi- ja juhtimishoone tõi aasta ehitusinseneri konkursi nominendi tiitli ka Norte OÜ konstruktor Tambet Vähile, kes vastutas konstruktorina selle teraskonstruktsioonide ja katendite projekteerimise eest. Hoone enam kui 20 tasandit on tihedalt täis keerulist tehnoloogiat, mille projekteerimine kestis kogu projekteerimise ja ehituse vältel.
Tambet Vähi konsulteeris hoone arvutusmudeli ja teraslahendustega seonduvat ning osales rahvusvahelises koostöös Enefit Poweri AS-i ja tema koostööpartneritega.
Koostöös ehitaja ja montaažiettevõttega ellu viidud projekti toel valmis hoone tähtaegselt ja efektiivselt.
- Haridus: Tallinna Tehnikaülikool, 1997, ehituse õppesuund, magistrikraad (insener)
- Kutsetunnistus: volitatud ehitusinsener, tase 8, hoonete ehitus, ehitusprojekti ekspertiis; hoone ehitusprojekti koostamine; projekteerimise juhtimine
- Töökoht: Norte OÜ konstruktor
Priit Murmann, Nordecon AS projektijuht
Kaitsepolitseiameti hoonetekompleks
Väljakutsuv objekt karmide nõuete ja paljude erilahendustega. Objekti kontseptsiooni eripära seisneb erifunktsioonide ühtseks kompleksiks ühendamises. Hoone sisemus hõlmab endas nii katsetuse, analüüsi, uuringute, pääste, treeningu, väljaõppe, lao ja kontori, arhiivi, ballistikakeskuse funktsionaalsusega ruume, mis väljastpoolt on piiratud Eesti ühe turvalisema kaitsesüsteemiga.
Aasta ehitusinsener 2024 tiitliga pärjati Priit Murmann – loe pikemat usutlust temaga siit https://ehitusest.ee/uudis/2024/11/27/priit-murmann-aasta-ehitaja-ehitusinsener-2024/
Rauno Lõhmus, AS Maru Ehitus üldehituse projektijuht
Enefit 280-2 retordi- ja juhtimishoone
Projektijuht Rauno Lõhmusel täitus mullu Maru Ehituses 10. tööaasta. Rauno on hinnatud kolleeg: ta on valitud suisa kolm korda Maru Ehituse sisekonkursil aasta objekti- ja projektijuhiks. Lisaks oma põhitööle aitab ta kaasa ettevõtte IT-arenduse ja täiendkoolituse valdkondade arendamisele.
Nominatsiooni suisa kahel olulisel konkursil tõi töö Enefit 280-2 retordi- ja juhtimishoonega, mis on Enefit Poweri teine õlitehas nende Auvere keemiatööstuse kompleksis. Tegemist on Eesti viimase 12 aasta suurima üksiku tööstusrajatisega, kuhu on koondatud teadmised eelmise õlitehase ehitusest õpitust ja uued „nulljalajälje” eesmärgid.
Enefit 280-2 koosneb mitmest eraldiseisvast hoonest – tehnoloogiline süda asub retordihoones ja seadmete aju selle kõrval olevas juhtimishoones. Lisaks asub samal territooriumil ka turbiinihall, kus toimub hoone jääksoojusest elektrienergia tootmine.
Retordihoone on territooriumil kõige suurem üksikehitis, mille maa-alune osa ulatub kuni viie meetri sügavusele ja kõrgeim punkt 72,4 meetri kõrgusele. Hoone pindala läbi erinevate tasapindade on kokku ligi 25 000 m2.
Tööstusehitistele omaselt on retordihoone projekteeritud ja ehitatud selle sees oleva tehnoloogia jaoks. Hoone rajamise teeb keeruliseks asjaolu, et kogu hoone püstitati koostöös tehnoloogiapaigaldajatega: see tähendab, et hoone ehitati etappide kaupa ja iga etapi järel kas paigaldati mõni tehnoloogiline seade ja jätkus ehitustegevus või anti hoone terviklikult üle tehnoloogilise sisseseade paigalduseks. Iga etapi lõpus pidi olema hoone osa kontrollitud ja üles mõõdistatud, et tagada tehnoloogiapaigaldajatele nende tööfront.
Põhietappide järgselt paigaldati suuremad tehnoloogilised seadmed nende lõppasukohta. Teatud juhtudel võisid seadmete osad koosneda suurtest ligi 10 x 20-meetristest detailidest, mille paigaldustolerants oli millimeetrites ja mille kaalud ületasid 100 tonni. Seega eksimiseks ruumi ei olnud, sest hilisem seadmete ümber tõstmine pärast hoone sulgemist ei olnud enam võimalik.
Tuleohutuse olulised teemad
Tehnoloogilise paigaldusfrondi tagamiseks töötati teraskonstruktsiooni paigaldamisel kahes vahetuses ning mõnel kuul küündis hoonesse üles pandud teraskonstruktsioonide koguhulk üle 700 tonni. Hoone koosnes 132 947 teraskonstruktsiooni elemendist, kogu karkassi kaalu oli ligikaudu 6700 tonni. Kogu terase paigaldamine võttis aega 16 kuud.
Retordihoones olev tehnoloogia on väga tulealdis, mistõttu on väga oluline roll tuleohutuspaigaldistel. Nii on retordihoonega kokku ehitatud monoliitsest betoonist trepitorn koos kahe liftiga.
Trepitorn ulatub 62 meetri kõrguseni ning on ehitatud iseseisvalt püsti püsivaks kõrghooneks, et tagada selle püsivus ka torni küljes oleva retordihoone osalise varisemise korral. Hoonesse on paigaldatud 2,5 kilomeetrit tuletõrjeveetrasse ja üle 3 kilomeetri digitaalset temperatuurikaablit, lisaks veel leegiandurid kriitiliste seadmete jälgimiseks ja gaasianalüsaatorid võimalikesse ohukohtadesse. Retortkiln (pöördahi) on varustatud automaatse vahtkustutussüsteemiga.
Vaja oli häid inseneriteadmisi
Retordihoone kõrval olev juhtimishoone on ette nähtud kõikide tehnoloogiliste protsesside seadistamiseks ja jälgimiseks. Kogu retordihoone töö reguleerimine saabki alguse juhtimishoonest: see tähendab, et siit saab alguse iga kaabel, mis seadmeni jõuab. Seitsme keskpingetrafoga varustatud hoones on üks korrus retordihoone kilpide majutamiseks, mis on varustatud ligi 1000 kW jahutusvõimsusega. Ka siin on kasutusel erikustutussüsteemid ning nii juhtimishoone kilbiruum kui juhtimiskeskus on kaitstud gaaskustutusega.
Nende hoonete ehitamisel oli vaja üles näidata väga head arusaama ja insenerlike oskusi. Tihti olid lähteülesanded keerulised ja optimaalsete lahenduste leidmiseks oli vaja tellija, projekteerija ja ehitaja omavahelist head koostööd.
Vaatamata keerulistele poliitilistele olukordadele, mille käigus on ehitust kaks korda seisatud, on objektimeeskond tänu Rauno juhtimisele kinni pidanud kõikidest tellija poolt püstitatud tähtaegadest ning ehitis vastab tellija kõrgetele nõudmistele.