Käesoleva aasta juulis jõustusid kauaoodatud elektrituruseaduse (ELTS) muudatused. Need tõid lõpuks selguse taastuvatest allikatest elektri tootmise regulatsioonide kohta lähitulevikus.
Suurt pilti vaadates on muudatuse sisuks kogu Euroopas toimuv üleminek oksjonisüsteemile seni kehtinud kindlatest toetustest kõigile uutele lisanduvatele taastuvatele tootmisvõimsustele.
Toetus jätkub vaid kuni 50 kW võimsusega jaamadele
Päikeseelektri tootmisele enim mõju avaldavaks muudatuseks on toetuse jätkumine ainult kuni 50 kW võimsusega jaamadele ja seda kuni 2020. aasta 31. detsembrini. Jaamad suurusega kuni 1 MW saavad toetust juhul, kui nad on võimelised elektrit tootma käesoleva aasta 31. detsembri seisuga. Seoses jaotusvõrkude poolsete pikkade tähtaegadega tootja liitumispunktide väljaehitamiseks, on tehtud toetust välja maksva põhivõrguettevõtte poolt mööndus liitumispunkti väljaehitamise kohta.
ELTS-is defineeritud „võimeline elektrit tootma“ on Eleringi poolt lahti selgitatud, et tootmisseade on komplekteeritud tasemel, mis lubab elektrienergiat toota, kuid ei ole vajalik, et võrguühendused on lõpuni välja ehitatud ja et võrguettevõtja on tunnistanud tootmisseadme võrgueeskirja nõuetele vastavaks.
Hiljemalt 15.01.2019 peab sellisel juhul Eleringi esitatama tootmisseadme üleandmisakti ja tootja poolse kinnituse, et tootmisseade on komplekteeritud tasemel, mis lubab elektrit toota.
Alla 50 kW jaamadel, kes saavad toetust ka järgnevatel aastatel, kaob ära võimalus saada nii investeeringu- kui taastuvenergiatoetust.
Taastuvenergiatoetust taotledes tuleb edaspidi esitada ka kinnituskiri jaamale investeeringutoetuse mitte saamise kohta. Toetuse periood on jätkuvalt 12 aastat alates nõuetekohase tootmise alustamisest.
Uus lahendus tähendab vähempakkumisi
Edaspidi hakkab riik taastuvenergia eesmärkide täitmiseks hankima puudujäävat taastuv-energia tootmist oksjoni ehk vähempakkumise mehhanismi abil. Vähempakkumise puhul on toetuse laeks 53,7 €/MWh ehk seni kehtinud toetusmäär. Seejuures ei saa väljamakstav toetus ja elektrituru hind olla koos rohkem kui 93 €/MWh.
Eraldi vähemapakkumised korraldatakse 50 kW–1 MW suurustele jaamadele, korraldades perioodil
2019–2021 iga-aastase hanke 5 GWh-le taastuvenergiale. Eeldades, et sellel hankel on konkurentsivõimelisemad päikesepargid, tähendab see vähempakkumise abil lisanduvat toetust aastas ca 5 MW-le päikeseparkidele.
2020. aasta lõpuni saavad taastuvenergiatoetust alla 50 kW päikesejaamad
Hea teada
- Alla 50 kW päikesejaamad saavad praegu makstavat taastuvenergiatoetust edasi kuni 2020. aasta lõpuni. Väikeste jaamade toetamise jätkumine võimaldab pehmendada veidi hoonete energianõuetest tulenevat suurt paigaldamise buumi.
- Jaamad suurusega 50–999 kW peavad toetuse saamiseks olema töö teostaja poolt tellijale üle antud hiljemalt 31.12.2018. Sellisel juhul makstakse jaama omanikule järgmised 12 aastat toetust suuruses 53,7 EUR/MWh.
- Suuremad päikesejaamad kui 1 MW ei kvalifitseeru ka enam praegu taastuvenergiatoetusele. Enam ei saa päikesejaamade puhul kombineerida ka taastuvenergia- ja investeeringutoetust.
- Lisaks korraldatakse alates järgmisest aastast kolmel aastal alla 1 MW tootmisvõimsustele vähempakkumine saamaks 5 GWh-i taastuvenergiast toodetud elektrit. Sisuliselt kandideerivad sellele toetusele ainult päikeseelektrijaamad.