Messil Interjöör saab osa Soome ja Eesti 100. juubeliaastale pühendatud näitusest: uudistada saab Taevo Gansi, Simo Heikkilä ning Mait Summataveti töid.
Näituseprojekti impulsiks said Disaineri ja EDL juhatuse liikme Tõnis Vellama mullused kohtumised vanameistritega, millest sündis mõte kutsuda nad kokku ühise kollektsiooni loomiseks.
„Nähes nende loomingulist kirge luua oma valgustitest uusi versioone, leidsin, et ühes kollektsioonis võiksid olla uuendatud mudelid, mille disain on lõpuni läbi mõeldud. Neid autoreid ühendab peen modernismiajastu vormitunnetus ja oma stiil,“ arutleb Vellama. „Ajastul, mil üha enam tooteid tehakse robotite poolt ja tehisvalgust tekitab elektroonika, tasub ikka imetleda ka vana head käsitööoskust, ehedat vormitunnetust, ja otsida parimat ühisosa, kombineerides vana ja uut. Usun, et selles punktis on meistritel meile midagi öelda.“
Ent kuidas sündis kollektsiooni nimi? „Päike on looduse suurim valgusallikas, ent Kuu on selle peegeldi. Niisamuti on valgustidisain sageli peegeldi kujundamine valgusallikale,“ räägib Vellama. „Näituse pealkiri – Kuu ja Puu – on ühtemoodi mõistetav nii soome kui eesti keeles. Meie keeled on sarnased, samuti ka maitsemeeled.“
Kuigi puit on valgustite loomisel vähem kasutust leidnud, on nii eesti kui ka soome disainerid alati olnud puidu kui materjali suured austajad. Nii on ka esitletavas kollektsioonis just puidust detailid olulisel kohal. „Peenelt timmitud proportsioonid, tundlik puidukäsitlus koos uute valgusallikatega on autoreid ühendavad märksõnad. Miski ühendab ja samas on nad ometi erinevad. Modernistid igaüks omamoodi,“ tutvustab ta.
Ettepanek teha ühine näitus leidis entusiastliku vastuvõtu ja nii tuligi igalt autorilt varasemate tööde baasil täiesti uute valgustite kollektsioon. Septembris toimuvaks Habitare messiks on kavas kollektsiooni täiendada veel mõnede soome disainerite töödega.
Autoritest:
Näitusel esindatud autorid on kõik tuntud kui sisearhitektid ja disainerid, kuid nad on ka ühiskondlikult aktiivsed mõtlejad meid ümbritseva keskkonna paremaks (ja kaunimaks) loomisel.
Taevo Gans on sisearhitektuursetes projektides palju kasutanud enda loodud valgusteid ja ka varasemalt loonud valgustiseeriaid. Käesoleva näituse mudelid on edasiarendused 2017. aastal toimunud isikunäitusel esitletud uuest prototüübist.
Simo Heikkilä on tuntud läbitöötatud disainiga toolide autorina ja on ka EKA sisearhitektuuri osakonnas juhendanud mitmeid toolide töötubasid. 2017. aastal olid tema seinavalgusti prototüübid esindatud ühisel näitusel Toivo Raidmetsaga Disaini ja Arhitektuurigaleriis.
Mait Summatavet – üks eesti valgustidisaini teerajajaid ja esimene valgustiteteema õpetaja EKA-s. Tema valgusteid on ka uuenenud Ugala teatris.
Näituse kuraator: Tõnis Vellama.
Näitust saab vaadata:
Eestis 20.–22.04 messil Interjöör
Soomes Helsingis 12.–16.09.2018
messil Habitare.
Hea teada:
Koostöös Eesti Disainerite Liiduga võib näituseprojekt liituda eesti disaini tutvustavate välisnäitustega ja jõuda aasta lõpus ka Prantsusmaale Marseille`sse. Viimasega sobib projekt eriti, sest samal ajal esitletakse seal ISOKON´i näitust Londonist (vineerist tooted 20. sajandi algusest, mida toodeti peamiselt A.M. Lutheri vabrikus Tallinnas).