Millised on uusimad trendid ja popimad tooted vannitubade sisustamisel? Nõuandeid jagab sisearhitekt Krislyn Kokk Duo Disain OÜ-st.
Millest vannitoa planeerimisel alustada? Keegi ei taha ju pöördumatuid apsakaid või tülikat ning kulukat ümbertegemist…
Ruumi planeering tuleks põhjalikult läbi mõelda, et just torud ja elektriühenduste asukohad saaksid õigetesse kohtadesse, sest neid asju on hiljem väga kulukas ümber teha.
Samuti tuleb kindlasti mõelda ka korralikule ventilatsioonile, et liigne niiskus saaks ruumist ilusti välja juhitud ning panna paika trapi tüüp ning asukoht: keset ruumi paiknev trapp ei pruugi alati olla kõige mõistlikum lahendus, seda just visuaalses mõttes ja seega sobib trapp ideaalis pigem varjatud kohta, nagu näiteks valamukapi alla.
Võimalusel soovitame aga kasutada dušširenni, mis paikneb otse dušinurgas, sest sellise lahenduse puhul on võimalik kasutada suuremat põrandaplaati ning visuaalselt jääb tulemus tunduvalt parem. Kindlasti tuleb trapi ja renni puhul arvestada ka dušist tuleva veehulgaga. Olge kindel, et äravool suudab sama hulka vett ka ära juhtida.
Planeeringu loomisel peab meeles pidama ka pealtnäha lihtsat nõuet, et dušinurgas oleks piisavalt ruumi ja et WC-potil istudes ei oleks liialt kitsas – pahatihti eksitakse just neis lihtsais asjades.
Ja mis kõige olulisem – kasutage professionaalset tööjõudu. Kindluse mõttes on hea kasutada planeerimise staadiumis kujundaja abi, et vältida eelpool toodud vigu. Ehitustöödel kasuta head töömeest, kes teab, mida ta teeb.
Mida tuleks silmas pidada sanitaartehnika valimisel?
Sanitaartehnika ja -keraamika valimisel tuleks eelkõige mõelda kasutusmugavusele: kandilise kujuga WC-pott võib olla küll ilus, aga ei pruugi olla kõige mugavam ja dušisegistil võiks olla termostaat. Väga populaarseks on saanud ka nuppudega lülitatavad dušisegistid, mis on ilusad ja mugavad kasutada, näiteks Hansgrohe Select-sarja tooted.
Olulist rolli mängib ka puhastatavus: koristamisele mõeldes võiks eelistada seinapealset WC-potti. Tualettpottide osas pakutakse täna ühe võimaliku variandina ka uuenduslikku Rimless-disaini, mis tähendab seda, potil ei ole sisemist serva ja tänu sellele on puhtuse hoidmine lihtsam.
Ka valamusegisti puhul tasub tavalisele valamupealsele segistile võimalusel eelistada seinapealset, nii saab vältida seebi ja vee jääkide kogunemist valamu ning segisti liitekohta.
Oluline on ka äravool: peidetud äravooluga valamu puhul peab jälgima, kui lihtne on juurdepääs äravoolule, mida on vaja puhastada.
Ning lõpetuseks on ka disain tähtis: ideaalis võiks valamu, tualettpott ja vann omavahel sobida. Kui meeldib kandilisem vorm, siis see joon võiks kõikjalt läbi joosta. Trendikaks on muutunud ka erinevat tooni keraamika kasutamine.
Millist mööblit niisketesse ruumidesse eelistada?
Arvestada tuleks tahes-tahtmata põrandale sattuva veega. Et seda oleks lihtne kuivatada, peaks igasugune vannitoa mööbliese olema põrandapinnast eraldatud, olgu see siis jalgadel, ratastel või hoopis seinale riputatud. Nii väldime ka mööbli veekahjustusi. Mööbel võiks olla lihtne, kompaktne ja läbimõeldud nii, et vajaminevad asjad saaksid ära paigutatud.
Mida tuleb silmas pidada vannituppa valgustite valimisel?
Vannitoa valgustamisel on võrdselt olulised nii kuju kui ka funktsioon. Praktilisemaks üldvalgustuseks tuleks kaaluda pigem diskreetsemat stiili, et lasta dekoratiivsel valgustil särada. Väiksemates vannitubades on hea kasutada näiteks taustvalgustusega peeglit, riiulialust valgustit või lae valguskarniisi – need on efektiivsed, aga silmapaistmatud valgusallikad. Väga oluline on vannitoavalgustite puhul jälgida IP-märgistust. Tagatud peab olema vajalik niiskuskindlus.
Milliseid võimalusi soovitate vannitoa põranda ja seinte viimistluseks?
Harjumuspäraselt kasutatakse vannitoa põhilise viimistlusmaterjalina keraamilist plaati, aga see ei pea nii olema. Tänapäeval on juba palju piisava niiskuskindlusega tava- ja dekoratiivvärve, millega ruumi omanäolisemaks muuta. Küll aga võiks otsese veega kokkupuutuvad pinnad eelistatult katta plaadiga. Hetkel on endiselt trendiks pigem suuremamõõdulisemad plaadid ning lillelisele mustrile eelistatakse pigem rahulikumat looduskivi imitatsiooni.
Vuukide osas lööb plaadimaailmas laineid revolutsiooniline toode – epovuuk, mis on siiani veel vähe tähelepanu ja kasutust leidnud. Samas on see plaatide juurde ainuõige vahend, jätkamaks keraamiliste plaatide häid omadusi ka vuugivahedes. Erinevalt klassikalisest tsementvuugisegust ei ima epovuuk niiskust, nii et sellesse ei saa imenduda mustus ega hallitus, lisaks on seda tänu pinna siledusele kergem puhastada.
Põrandapinnad peaksid olema veele vastupidavad, kergesti puhastatavad ning kindlasti mitte libedad. Tavapärasele keraamilise plaadi asemel võib kasutada ka näiteks vastupidavast tiigipuust „laevateki”-põrandat, mis annab hubasust juurde. Ka lagi ei pea olema harjumuspäraselt valge, vaid seda võib katta termopuiduga, mis annab erisuunaliselt paigaldatuna põnevama lõpptulemuse.
Millised on uusimad tehnoloogilised võimalused, mida vannitubades kasutatakse?
Enim uuendusi on viimaste aastatega toimunud duššide osas: lisatud on eri funktsioone, mida on käepärase segisti abil kerge vahetada, samuti valgusteid, mis aitavad tajuda veetemperatuuri.
Suurema muutuse on läbi teinud ka WC-potid: pakutakse nt potti integreeritud pesudušše, mida saab mugavalt juhtida. Lisaks on uuendusi peeglite maailmas: lülitus võib käia vaid käeviipega, peeglisse on integreeritud teler või elektrooniline kell.
Mida silmas pidada vanni valimisel?
Vanni lisade valimisel tuleks peale mõnu ja lõbu kindlasti mõelda ka hooldamisele. Enamasti valitakse mullidega vann, kuna lapsed seda tahavad ning vannil on ka massaažifunktsioon. Üsna suure üllatusena tuleb aga paljudele vajadus torustikke regulaarselt spetsiaalse puhastusainega läbi pesta. Seda ka siis, kui mullisüsteemi ei kasuta. Seega: mullisüsteem valige siis, kui olete veendunud, et te sellest kiiresti ei tüdine.
Vanni kuju ja suurus oleneb pigem ruumist endast. Sirgjoonelised vannid on lihtsamad ja võtavad vähem ruumi ning tilgakujulised rohkem. Väiksemasse vannituppa tuleks valida väiksem vann.
Millised on hetkel peamised vannitoatrendid?
Hetkel kasutatakse vannitubades pigem naturaalseid materjale ja toone, väga populaarne on marmori ning looduskivi imiteerimine. Keraamiliste plaatide mõõdud liiguvad üha suurema poole ning samas tehakse plaadid üha õhemad, et plaat ei oleks liialt raske. Palju kasutatakse ka huvitava kuju ja värviga segisteid, eriti musta ja messingut. Mustad segistid ja tarvikud mõjuvad hästi näiteks heledas vannitoas. Vannituba ei ole enam lihtsalt ruum pesemiseks, vaid kui spaa, kus on võimalikult palju mugavusi ja hubasust, rohelisi taimi. Trendiks on pigem üks lai valamu kahe segistiga, mitte enam kaks eraldi valamut.