Eesti juubeliaastaks valmivad paljud uued linnakeskused – ja just nii hakkavad need välja nägema juba sel aastal.
Uuenevaid linnakeskuseid toetas EAS piirkondade konkurentsivõime tugevdamise toetuse raames, et muuta linnakeskuste avalik ruum ettevõtlusele atraktiivsemaks.
Osade toetatud projektide puhul on seos ka EV100 sündmustega: need saavad valmis juubeliaastal, näiteks Tõrva keskväljak. „Samas on projektide valmimine juubeliaastal pigem boonus, mitte eesmärk omaette. Toetust on projektid saanud maakondade taotlusvoorude ajakavadest lähtuvalt,“ sõnas EAS-i juhatuse liige Sigrid Harjo. „Mitmed toetusotsused oleme teinud alles käesoleval aastal, näiteks Kärdla ja Rakvere linnasüdamete projektid. Samas on hea meel, et oleme saanud rahastada ka projekte, mis on eelnevalt läbinud Eesti Arhitektide Liidu korraldatud arhitektuurikonkursi. See annab neile olulise lisaväärtuse, sest ruumiplaneering on koostöös spetsialistidega läbi mõeldud.“
EAS on tänaseks kokku toetust andnud 12 linnakeskuse projektile summas ligi 18,5 miljonit eurot. Kõige olulisemaks kriteeriumiks toetuse saamisel oli eeldus, et linnakeskuse avaliku ruumi kaasajastamine looks uusi ettevõtlusvõimalusi. Nii sai maksimaalse hindega (4) hinnata projekte, mille tulemusena tekib linnasüdamesse vähemalt 30 uut otsest ja/või kaudset töökohta ning arendusega kaasnevad ettevõtete täiendavad erainvesteeringud linnasüdamesse vähemalt 50% toetuse väärtuses (kolme aasta jooksul projekti lõppemisest).
„Samuti on oluline, et piirkond kujuneks projekti mõjul linna tõmbekeskuseks ning muutuks atraktiivseks ajaveetmise kohaks elanikele ja piirkonna külastajatele,“ tutvustas Sigrid Harjo otsuste tagamaid.
VALGA
Valga vanalinna rekonstrueerimine esinduslikuks linnaruumiks: töö peaks valmima selle aasta augusti lõpuks. Lahenduse arhitektid on Gianfranco Franchi, Chiara Tesi ja Rea Sepping Itaalia arhitektuuribüroost Franchi Associati. Uus keskväljak kerkib linna südames paika, kus praegu on tühermaa. Väljakule rajatakse ka väike abihoone, kus on avalik WC, väljaku teenindamiseks vajalik teisaldatava inventari ladu ja rendipind.
TAPA
Mulluseks suurimaks ehitustööks kujunes linna keskosa ümberkujundamine: ehitati ümber tänavad, rajati kõnniteid ja parklaid, korrastati kirikupark ja paigaldati valgustus, lisaks ehitati kultuurikoja kõrvale laste mänguväljak. Rajati kaasaegne tänavavalgustus ja lahendati sademevete ärajuhtimine. Täielikult korraldati ümber bussijaama liikluskorraldus. Lõpetada on jäänud vaid haljastustööd ja ehitada mõningad jalgteed pargis luteri kiriku ja kultuurikoja ümbruses.
VÕRU
Võru linna keskväljak on aja möödudes turuplatsist pargiks muutunud, nüüd aktiviseerib taastatav väljak linnasüdame melu. Villem Tomiste projekteeritud Seminari väljakul on kasutatud võru motiive nii platsi kui mööbli disainimisel. Turuletid, taimekastid, tuulevarjud, istepingid, varjualused, valgustid, purskkaev saavad olema ainulaadsed. Väljak valmib 2019. aasta mais.
SILLAMÄE
2017. aastal rekonstrueeris Sillamäe linn ühe oma pärlitest ja kõige väärikamatest tänavatest – Mere puiestee oma laia allee, ajalooliste elementide ja avatud ligipääsuga merele. Puiestee keskseks elemendiks on ajalooline lehtla ja ilus arhitektuuriline ansambel mere ääres. Samuti selgus järgmise suurprojekti rahastamise otsus – Sillamäe rannapromenaadi ehitamine, mis valmib 2021. aastaks. Samal ajal on plaanis reisisadama ning Sillamäe väikesadama valmimine.
RAPLA
Rapla linna keskväljaku arhitektuurivõistluse võitis arhitekt Siiri Vallneri kavand märgusõnaga „Holly“. Uus reljeefse pinnaga keskväljak rajatakse kahele poole Tallinna maanteed kultuurimaja naabrusesse, kus kohtuvad Rapla rohelise telje olulisemad liikumissuunad. Heledate betoonist plaatidega kaetud väljak saab olema väikelinnale sobivas mastaabis ja peaks mõjuma lõpetatuna ka praegu, mil väljaku ümber esialgu veel hooneid ei ole. Ka keskosa detailplaneering koostati võistlustöö alusel ja sellega nähti väljaku ümber ette ka sobivas mastaabis hoonestus.
PÕLVA
Põlva keskväljaku ideevõistluse võidutöö “Puulinn” autorid on Egon Metusala, Kaie Kuldkepp ja Helen Rebane. Ala detailplaneeringu koostas AB Artes Terrae OÜ ja detailplaneering omakorda oli üheks projekteerimise aluseks. Valmiva keskväljaku arhitektuurse ja maastikuarhitektuurse projekti autoriks on Stuudio 2 arhitektid Helen Rebane, Kaie Kuldkepp ja Egon Metusala ning väljak saab valmis juba tänavu suve alguseks.
VÄIKE-MAARJA
Väike-Maarja plaanib keskväljaku ehitust: parkimisalade ja kõnniteede väljaehitamine parandab liikluskorraldust
ja tagab parema ligipääsu ettevõtetele ja asutustele. Loodetakse, et arendus suurendab võimalusi uute kaubanduse, toitlustuse ja teeninduse sektoris tegutsevate ettevõtete lisandumiseks. Väljakule soovitakse püstitada ka Georg Lurichi monument. Sobivaima lahenduse leidmiseks tehti aastaid ettevalmistustöid. Konkreetsem tegevus algas 2013.aastal, mil Kamp Arhitektid OÜ poolt koostati Väike-Maarja keskväljaku ümberkujundamise eskiisprojekt. Seda eskiisprojekti laiendati lisaks Väike-Maarja aleviku keskväljaku vahetus läheduses paiknevatele looduslike tiikide ümbrusele ning kutsuti appi OÜ Kivisilla.
TÕRVA
Tõrva keskväljak rekonstrueeritakse täielikult ning sinna ehitatakse uus bussijaama hoone. Samuti avatakse vaade ja ligipääs Veskijärvele ning rajatakse paisjärve äärde linna sümbol-ehitusena tõrvaahi. Tööde käigus tsoneeritakse senine suur väljak väikelinnale sobilikumateks väiksemateks väljakuteks ning rajatakse senisest rohkem haljastust. Tõrva keskväljaku rekonstrueerimisprojekti konkursi võitis lahendus nimega „Mulgi kuurort”, autoriteks Mari Rass, Ott Alver, Alvin Järving ja Ilmar Klammer, kes esindasid aktsiaseltsi Novarc Group ja osaühingut Arhitekt Must.