Kiviõli päästekomando ja politsei ühishoone püüab pilke – fassaadi matriitspindadega loodud triibustik, erinevat tooni betoon ning 3D-prinditud “Pitser” ehk kunstiobjekt, mille idee arvestab hoone sisulise olemusega.
Hoone arhitektid Martin Aunin ja Katrin Kõlu jäävad Kiviõli päästekomando ja politsei ühishoonega rahule.
„Riigi Kinnisvara AS-i tellimusel rajatakse pääste- ja politsei ühishooneid üle Eesti, ka Kiviõli ühishoone on üks osa plaanist luua kohapeale nüüdisaegsed töö-, olme- ja sportimistingimused ning ka tehnika hoiustamise ja hoolduse võimalused,“ meenutab arhitekt Martin Aunin hoone saamislugu.
„Kui riigihanke võitsime ja tööga alustasime, siis selgus, et Ida-Virumaa prefektuuris oli parima lahenduse leidmise võtnud südameasjaks väga aktiivne ja asjast huvitatud politseiprefekt. Ta pidas selle maja ehitamist piirkonnale ja Kiviõli linnale väga oluliseks. Kiviõlisse ei ole viimastel aegadel kerkinud just palju uusi hooneid, seega lootis prefekt, et tänu uuele ja atraktiivse välimusega hoonele on võimalik leida ka töötajaid – see on Ida-Virumaal nii mõnigi kord keeruline ülesanne,“ osutab Aunin.
Hoone pole väga suur, ligi 1400 m2, põhiliselt määravad ruumipaigutuse päästekomandoruumid ning suur tuletõrjujate garaaž, vähesemal määral ka politsei ametiruumid. Seega on tegu üsna spetsiifiliste, samas tüüpsete lahendustega, mis kerkivad keskustesse üle terve Eesti.
Teine lugu oli välisilmega: Martin Aunin ja Katrin Kõlu esitasid 3-4 erinevat eksiisvarianti, tellija sai valida erinevate fassaadilahenduste, varjunditega koloriitide ning viimistluse vahel: „Pakkusime erinevaid lahendusi, oli ka „äkilisemaid“ fassaadilahendusi, ent samas tuli hoone sobitada Ida-Virumaa väikelinna miljööga. Hoone on küll väiksem kui ümbritsevad korterelamud, ent samas kaalukas, seega vajas iga detail läbimõtlemist.“
Lisaks lahendasid arhitektid ka varjualuse ja torni põhihoonega sarnases võtmes, samuti pandi piirdeaia ja väravate lahendus paika nii, et need sobituksid hoonega ja moodustaksid ühe terviku.
Punkti i-le pani kunstikonkurss, mille tulemusel ilmestab hoone fassaadi 3D-prinditud „Pitser“ ehk sõrmejälg, mis sobitub hoone arhitektuuriga hästi.
Pinnad, mis jäävad silma
Fassaadi triibustiku reljeefse struktuuri loomiseks kasutati matriitse, sobivaima matriitsipinna valimine ja valmistamine oli süvenemist nõudev töö. „Meil väga vedas, et ehitaja Dreibau OÜ valis selleks tööks E-Betoonelemendi, kes võttis asja tõsiselt ja tuli keerulise väljakutsega toime,“ tunnustab Aunin. Reljeefse pinnaga raud-betoon-sandwich-elemente on liigendatud kitsaste kõrgete akende ning mustade vertikaalsete alumiiniumprofiilidega.
Pigmentide värvimäng
Hoone fassaadil on kasutatud nelja erinevat tooni pigmente – eelistatud toonivalik oli projektis määratud koos märkega, et need kooskõlastatakse elemenditootjaga: “Ka betooni retseptid olid mõistagi olemas, ent betoon on naturaalne materjal, millega saab luua väga erinevat lõppmuljet. Seega koostati kõigi nüanssidega arvestav retseptide kava ja tehti näidised, mille vahelt valisime neli lõplikult töösse läinud varianti. Arvestasime, et valminud betoonpinna ilme sõltub ka ilmast ja valgusest. Niiskema ilmaga mõjuvad pinnad ühtlasemana, suvise kuiva ja päikselise ilmaga kontrastsemate ja jõulisematena.“

Tänaseks on Dreibau OÜ rajanud Ida-Virumaale juba kolm analoogset päästekomando ja politsei ühishoonet – lisaks Kiviõlile ka Sillamäele ja Kohtla-Järvele. „Ehitaja võttis asja tõsiselt, näha on, et matriitspinna mustri kokkuajamisele on tähelepanu pööratud,“ räägib Aunin.
Tähtajad surusid tagant
Kiviõli päästekomando ja politsei ühishoone ehituse aeg sattus ehitusbuumi aega – võrreldes tänasega olid elemenditootjad toona teistsuguses olukorras ning aastased tootmismahud ette broneeritud.
„Oli õnn, et E-Betoonelement selle töö teha võttis: tähtajad olid pingelised, ent kõik osapooled olid valmis kompromissideks ja mõistsid, et kõige olulisem on hea lõpptulemus, sest hoone jääb sinna aastakümneteks,“ osutab Aunin. „On hea tõdeda, et nii Riigi Kinnisvara AS kui ka tellija projektijuht Kätlin Pihlak jäid rahule, ka ehitajaga sujus koostöö hästi ning tänu sellele sai ehitada hoone, mis kasutajale sobib. Politsei ja päästeameti esindajad olid projekteerimise ja ehituse faasis asja juures ja teadsid, mida tahavad.“
Selge on see, et võrreldes varasemate tingimustega on politseinike ja päästjate olme otsekui öö ja päev. Ka riigiturvalisuse aspekt on oluline, nimelt on uues majas arvestatud muu hulgas siseturvalisuse küsimustega: mitmed kasutatud lahendused ei oleks nõukogudeaegsetes hoonetes olnud võimalikud.
Tööle pandud pitser
Uue hoone välisilme pilkupüüdvaks osaks on “Pitser” – nn protsendikunsti raames tellitud kunstiteos, mille autoriteks on Eva Unt ja Margus Tammik.
See sissepääsu juures paiknev pannoolahendus jäi see kunstikonkursi žüriiliikmetele kohe silma. „Töö idee oli hea, samuti oli kasutusel uudne tehnoloogia ehk 3D-prinditud betoon. Idee eristus teistest ka selle poolest, et juba kavandistaadiumis oli ka kogu teostus väga põhjalikult läbi mõeldud, TTÜ laboris arvutused tehtud. Lisaks oli minu jaoks oluline aspekt, et pakuti sarnast pigmenteeritud betooni, mida on kasutatud hoone fassaadil. Kokkuvõttes suutsid disainerid oma idee kavandatud kujul lõpuni viia,“ selgitab Aunin.
Teretulnud lisanduseks hoones pakutavatele teenustele on ka digitaalne hõivekiosk, kus inimesed saavad värskendada andmebaasides hoiustatavaid sõrmejälgi ja allkirjanäidiseid, taotleda ID-kaarti ja selle ka kätte saada. Väikestes kohtades selleks pidevalt inimest palgal hoida ei ole mõistlik, seega on niisugune lahendus hea alternatiiv.
Hea teada
Kiviõli päästeameti ning politsei- ja piirivalveameti ühishoone
- Asukoht: Viru tn 23, Kiviõli
- Kasutuseesmärk: politsei- ja päästehoone
- Tellija: Riigi Kinnisvara AS
- Arhitekt: Martin Aunin/töögrupp: Martin Aunin, Katrin Kõlu, Annika Puust
- Konstruktor: Novarc Group AS, Reino Rass
- Ehitaja: Dreibau OÜ, Arens Ehitustööd OÜ
- Betoontoodete tarnija: E-Betoonelement OÜ
- Kogumaksumus: 4,8 miljonit eurot
“Pitser”
- Kasutuseesmärk: kunstitaies Kiviõli päästeameti ning politsei- ja piirivalveameti fassaadil
- Tellija: Riigi Kinnisvara AS
- Kunstnik: Studio Unt ja Tammik, Eva Unt / Margus Tammik
- Konstruktor: Kristjan Teearu (Innopolis Engineering)
- Ehituse peatöövõtja, betoonitööd ja betooni ning raketise tarnija: TalTechi ehituse ja arhitektuuri instituut