Puidust terrassi tuleb igal hooajal hooldada ja õlitada, sest muidu kahjustavad ilmaolud seda enneaegselt ja terrassi eluiga lüheneb.
Terrassiõli kaitseb puidu pinda päikese, vihma ja muude ilmakapriiside eest. Õlitamise töö on jõukohane enamusele inimestest, vaja on vaid pealehakkamist ja pisut kannatlikkust.
Esimene samm: pesemine
Terrassilaudade värskendamine algab korralikust pesust: hari kätte ning oma töö teevad ära seep ja vesi. Pesta võib ka leelist sisaldava veega, samuti pakutakse erinevaid spetsiaalseid terrassipuhastusvahendeid – kuidas täpselt neid kasutada, oleneb tootest, ent kasutusjuhend tuleb hoolikalt läbi lugeda. Tavaliselt kantakse puhastusainet paari ruutmeetri suurusele pinnale, lastakse mõjuda ning seejärel harjatakse ja loputatakse puidu pind. Eelistada tuleks pehmemate harjastega harju ning harjata piki puitu. Pesuaine jääke ei tohi terrassilaudadele jääda, loputamiseks võib appi võtta tavalise aiavooliku.
Kuigi levinud trend on haarata survepesuri järgi, tuleb selle tööriista kasutamisel olla ettevaatlik – puitu ei tohi liigselt karestada, samuti võivad liiga tugeva survega pestes tekkida praod: mida võimsam pesur, seda tõenäolisemalt muutub pind liialt kirjuks ning karedaks.
Teine samm: lihvimine
Lihvimise etapp ei ole alati hädavajalik, küll aga tuleb see töö ette võtta siis, kui laudade pinnale on tekkinud pinnud. Kas eelistada lihvimisseadet või töötada käsitsi, on maitse asi ja sõltub pinna suurusest. Enne lihvimist tuleb kruvid korralikult sisse keerata ja mask pähe panna, sest surveimmutatud laudade lihvimistolm on mürgine.
Kolmas samm: õlitamine
Lihvimistolm tuleb enne õlitamist eemaldada. Kui terrassi on pestud, peab ootama, kuni see korralikult kuivanud on, sest terrassilaua niiskusprotsent tohib olla kuni 19 protsenti – märja pinna sisse õli ei imbu! Alustuseks segage õli hoolega läbi, eriti oluline on see toonitud õli puhul. Parim töövahend on pintsel, sest see hõõrub õli puidu pinna sisse.
Kogu terrass õlitatakse korraga, siis ei teki üleminekukohti ja ülekattepindu – näiteks võib korraga liikuda kolme või nelja laua kaupa ja õlitada need algusest lõpuni, seejärel jätkata kõrvallaudadega.
Töö tasub ette võtta ilusa suveilmaga päevasel ajal – hilja töötades võib pinnale langeda kaste, mis rikub õli toime. Ereda päikesevalguse käes ei maksa töötada, et vältida õli liialt kiiret kuivamist – õli peab jõudma puidu sisse tungida. Ideaalne temperatuur jääb 15–20 kraadi vahele, öösel mitte alla 10 kraadi.
Tavaliselt piisab hooldusõlitamise puhul ühest kihist ja kindlasti tuleb õliga katta ka laudade otsad.
Neljas samm: järelkontroll
Rihveldatud terrassilaudade soontesse kipub mõnikord kogunema paksem õlikiht. Üleliigne õli tuleks lapiga ära pühkida, muidu võib pind jääda nakkuvaks. Umbes pool tundi pärast õlitamist tasub matiks jäänud kohti täiendavalt õlitada, et olla kindel, et pind on õliga küllastatud.
Artikkel ilmus ajakirja Remondi ja ehita 2023. aasta suvenumbris: