Reedesel messipäeval saavad külastajad osa MTÜ ESAKODA traditsiooniks saanud messiseminaridest, mis kuuluvad sarja „Energiasäästlik mõtteviis hoonetes – kuidas tegutseda?”.
„Käsitleme oma teemaderingis erinevaid hooneid: nii eramuid, kortermaju kui ka äripindasid. Anname praktilist nõu lahenduste osas, mis Eestis on toiminud ja mida julgeme soovitada,“ räägib ettevõtmise vedaja Ragnar Kuusk.
Päeva sissejuhatusena tutvustab majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi keskkonnasäästliku ehituse valdkonnajuht Hannamary Seli hoonete energiatõhususe direktiivi muudatusi. „Peamiselt korteriühistutele suunatud uus meede 366 miljoni euro ulatuses jaguneb 5 aasta peale. Ühistud saavad KredEx-i toetusmeetmete kaudu võimaluse oma majad energiatõhusamaks muuta,“ selgitab Kuusk.
Kogemuste vahetamine
Hüva nõu saab küsida ka Energiaühistu tegevjuhilt Märt Helmjalt, kes kõneleb teemal „Energiaühistud – uus tegija turul?“.
„Olen juba palju aastaid tagasi mõelnud, miks ei ole meil ühistuid, mis ühineksid ja koondaksid mitme maja peale taastuvenegiaallikast, näiteks päikesest, saadud energia,“ arutleb Kuusk. „Kui erinevad korteriomanikud koonduksid ühistute kaupa või ka kogukonnapõhiselt, oleks hõlpsam näiteks suvisel ajal päikesest saadud energiat sooja vee tootmiseks kasutada.“
Seminaripäeva fookuses on ka küsimus, kuidas leida koht taastuvenergiapargile. Sel teemal kõnelevad Rexplorer OÜ-st keskkonnaspetsialist Mairika Kõlvart ning energia andmespetsialist Boris Ümarik. „Küsimusel all on, kuidas ja mis tingimustel saaks neid looduskeskkonnas ratsionaalselt lahendada,“ osutab Kuusk.
Kuna seminaripäeval on praktilised nõuanded au sees, siis kindlasti tasub kuulama tulla pikaaegse koostööpartneri, TREA energeetikaeksperti Kalle Virkust teemal „Tark Tartu renoveerib“. Virkus avab oma sõnavõtus Tartu ühistute kogemusi ja tutvustab edukaid projekte.
Praktilist nõu antakse ka ventilatsioonilahenduste teemal: nii korteri kui ka väike-elamu omanikele tutvustatakse lokaalse ventilatsiooni paigaldamise võimalusi. Samuti saab Danfoss AS-i esindajatelt nõu küsida korteriühistutele küttesüsteemide dünaamiliste ventiilide valikuks ja antakse ülevaade, kuidas elektri- ja vesikütet mobiiliäpiga juhtida.
Päeva viimane osa on pühendatud päikeseenergiale – ajad, mil arvati, et päikeseenergia meie kliimavöötmesse ei sobi, on möödas. Päikseelektri olemuse mõtestab lahti Eesti Päikeseelektri Assotsiatsiooni juht. „Juttu tuleb SolarEdge optimeerijatega elektri päikesepaneelidest, päikeseenergial töötavast ventilatsioonipaneelist, mis sobib autonoomseks kõrvalhoonete kütteallikaks ja Aereco ventilatsioonilahendusest,“ tõdeb Kuusk. „Tänapäevased optimeerijaga päikesepaneelid oskavad arvestada ka päikese liikumise ja varjudega: süsteem hoiab ära olukorra, kus nt paneelile langev puuoksa vari lülitaks välja ahelas kõrvalolevad paneelid. Päikesepaneel ahelreaktsioonis oskab varjudega arvestada ja välja lülitub vaid varju jäänud osa, jättes kõrvalolevad toimima.“
Uudsed lahendused
Tõhusatest lahendustest kiidab Kuusk nt ka Aereco ventilatsioonisüsteemi: aknaraamis asetsev süsteem arvestab ruumi õhuniiskust ning reguleerib end mehaaniliselt vastavalt ruumi niiskusele. „Praktiliselt hooldusvaba ja tõesti tagab hea sisekliima,“ kiidab Kuusk oma kogemusele toetudes.
Tiheda seminaripäeva võtavad kokku küttesüsteemide tutvustused: näiteks BoilerWeb haldusautomaatika aitab sooja vett toota ja maja vajadusi analüüsida.
„Kindlasti pakuks huvi ka vesinikust saadava energia teema ja vesinikul töötav elektrigeneraator. Teemade ring on tänavu lai ja praktilist nõu saab nii korteriomanik, majaomanik kui projekteerija ja arhitekt,“ võtab Ragnar Kuusk messipäeva kokku.
Artikkel ilmus “Eesti ehitab 2022” messiajakirjas. Vaata ajakirja siin: