Messil Eesti ehitab ootab külalisi jätkusuutliku ehituse ala, kus keskendutakse tehasetootmise eripärade tutvustamisele ning puidust ehitamisele.
Kuulajad saavad osa neli päeva vältavast sisukast seminariprogrammist, kus vastatakse nii arendajate, ehitajate kui ka lõpptarbijate küsimustele: miks valida tehasemaja? Miks valida puitmaja? Mis vahe on elementmajal või moodulmajal? Kogemusi ja nõuandeid tulevad jagama nii arhitektid, majatootjad kui ka kliendid ise.
Neli toimekat päeva
Neljapäevast programmi alustab konverents „Jätkusuutlik ehitus Eestis“, kus antakse ülevaade riigipoolsetest uutest arvestustest, näiteks süsiniku sidumise arvestustest või hoone olelusringi hindamisest, võrreldakse Eesti kogemusi Põhjamaade praktikaga ning tutvustatakse kvaliteetse elukeskkonna arengukava. Kõnelevad teiste seas Jüri Rass, Yoko Alender, Mati Kuittinen, avasõnad ütleb Erki Savisaar.
Neljapäeval, reedel ja laupäeval jagavad kogemusi puitmajatootjad ning arhitektid. Teemadering ulatub arhitektuuri küsimustest spetsiifilisemate puitmaja akustiliste lahenduste, viimistlusmaterjalide või tuleohutuse teemadeni.
Päeva lõppu täidavad eramajade renoveerimist puudutavad loengud ja koolitused. Nõu tasub küsida konsultantidelt, kes on valmis kavandatava projekti või käimasoleva majaehituse kohta ekspertarvamust jagama.
Jätkusuutliku ehituse alalt leiab ka hubase puhkeala koos kinonurgaga. Puhkealal on võimalik tutvuda nii majatootjate referentsidega kui ka väiksemate näidistega. Filminurgas näidatakse, millised on tänapäeva puitehituse võimalused ning tehnoloogiad. Näitamisele tulevad ka produtsent Ene-Maris Tali „Puit arhitektuuris“ saated, mis kajastavad Eesti puitmajasektori edulugusid. Saatesari on muuseas pälvinud tähelepanu ka Soome arhitektuuri filmifestivalil Ark Rex.
Puidust tulevik
Puit on nii traditsiooniline materjal kui ka tulevikku suunatud lahendus. „Puit on meie elamuehituse tulevik ja selle põhjus on väga lihtne – arvutame juba vaikselt oma majade energiaklassi mitte ainult selle järgi, kui palju tarbib maja energiat sees elades, vaid mis on olnud ka selle süsinikujalajälg ehitamisel,“ rääkis president Kersti Kaljulaid Aasta tehasemaja konkursi parimate autasustamisel aastal 2020. Innovatsioon peitub muu hulgas tehasetootmises, mis tõstab ehituse tootlikkust ja vähendab raiskamist. Eesti majatootjad on Põhjamaa turgudel aastakümneid ehitanud puidust hooneid, ent rootslased ja soomlased on Eestist jätkusuutliku ehitusega siiski ees. Näiteks on Rootsi linn Växjö loonud keskkonnaeesmärkide täitmiseks puidust ehitamise strateegia. Neilt tasub õppida.
Artikkel ilmus “Eesti ehitab 2022” messiajakirjas. Vaata ajakirja siin: