Haapsalu külje all on end metsa ja mere veerde peitnud põnev eramu, mis ühtaegu püüab pilke ja sulandub loodusesse. Aasta tehasemaja konkursil parima eramu kategooria magusaima autasu noppinud masintoodetud palkmaja valmistas Finnlog OÜ.
Arhitekt Liis Sagadi sõnutsi sai kõik alguse jutuajamistest kliendiga, kus selgeks mõeldi ruumiprogramm – tellija oli eelnevalt põhjalikult läbi mõelnud, mida ta tahab ja millist funktsiooni mingi ruum täidab, seega oli koostöö kiire ja ladus.
„Kui inimene oma vajadusi pole sõnastanud, võtab planeerimine lihtsalt veidi rohkem aega. Kes aga ehitavad juba teist või kolmandat maja, neil on juba kogemus ja teadmine, mis on oluline, millele tähelepanu pöörata. Nii oli see ka Haapsalu kodu puhul. Tellijal oli kindel soov ja edasi planeerisime ühiselt nii, et lahendus oleks ka ehitustehniliselt hästi teostatav, arvestades muuhulgas konstruktsioonimaterjali eripära, talade paiknemist, avade soovitud suurusi.“
Paadikuurist kööki
Haapsalu kodu lähteülesande määras nii elanike elustiil kui ka kinnistu isikupära. „Üks osa hoonest on avar paadikuur – ja vaatamata algselt kerkinud küsimärgile, kuidas ja kas seda hoonesse paigutada, sobib see siia visuaalselt ja on ka funktsionaalne,“ on Liis Sagadi rahul.
Lisaks paadikuurile on hoone esimesel korrusel oma loogilise koha leidnud saunaruumid, tehniline ruum, köök ja elutuba, teine korrus on magamistoa päralt.Arhitekti idee oli luua lihtsa, küüni meenutava vormiga maja – hoone ongi teelt peidus, metsa varjus ja pilguga mere poole – idüllilisest Haapsalust lõuna poole jääv asukoht on tõeliselt õnnestunud. Et kinnistul oli juba eelnevalt pisike abihoone – diagonaalsete vormidega mängiv suveköök – tekkis arhitektil inspiratsioon ka loodava elumaja terrassi- ja rõdulahenduseks, kus kolmnurkne põhiplaan on ühendatud katuseräästaga.
Hoolega mõeldi läbi detailid, näiteks on akna- ja rõdupiirded täisklaasist, et mitte tekitada fassaadis visuaalset müra. Sama loogikaga on lahendatud siseviimistlus, kus materjalivalik on lihtne ja ühetaoline, muutes pildi rahulikuks ja ühtseks tervikuks. Kokkuvõttes iseloomustabki hoonet sirgjoonelisus ja puhas vorm.
Väljakutseks kujunesid katuseaknad, millele on lisatud vertikaalne aknaosa. „See nõudis ehitustehnilises mõttes väga täpset paigaldust ja sõlmede läbilahendamist. Samas on tulemus vaeva väärt nii oma visuaalse efekti poolest kui ka valguse ja mere suunal avanevate vaadete mõistes,“ räägib Liis Sagadi.
Märksõnaks naturaalsus
Hoone materjalivalikus on oluline koht looduslikkusel: esimene korrus on palkkonstruktsioonil, väljast soojustatud, kaetud vertikaalse laudisega ning värvitud lasuurse puidukaitsevahendiga. Teise korruse konstruktsioonid on kavandatud puitkarkassil, katust katab sileda klassikalise profiiliga plekk. Kodu saab soojaks tsentraalse keskküttekamina baasil, hea sisekliima tagab soojustagastusega ventilatsioonisüsteem. Elamule on kavandatud ka kinnistul eraldiseisvad päikesepaneelid.
Siseruumides domineerib tellija nägemus: „Siin sisearhitekti ei ole kaasatud, kõik ideed pakkus klient ise välja. Kogu sisustus on naturaalne, palju on eelistatud vineeri, seda ka teise korruse seinte viimistlemisel. Teise korruse põrandaid katab puitparkett, esimesel korrusel on eksponeeritud ka betoonpõrandat,“ kirjeldab Liis Sagadi, kelle sõnutsi õiget ja valet lahendust ei olegi, sest tähtis on eelkõige see, et klient on oma kodus õnnelik ja rahul. „See on ikkagi rätsepaülikond, mida loome ja arhitekti ülesanne on leida lahendus, mis inimesele sobib.“
Tasub teada
- Tehasemajade valik on lai, alates palkmajadest kuni elementmajadeni.
- Uudsed materjalid jõuavad üha enam ka elamuehitusse.
- Tuleb siiski arvestada, et kogemus ja oskusteave tulevad ajaga. Vali selles osas endale usaldusväärne partner.
- Keskmiselt kestab projekteerimise ja ehitusloa taotlemise faas olenevalt maja keerukusest ja lähteülesande täpsusest neljast kuust poole aastani ning sealt edasi algab ehitusperiood. Ehitusperiood vältab omakorda ligikaudu neli kuni seitse kuud.
Artikkel ilmus ajakirja Remondi ja ehita 2021. aasta sügisenumbris: