6.–7. novembril oodatakse Kultuurikatlasse osalema rahvusvahelisele puitarhitektuuri ja -inseneeria konverentsile „Puit – homse elukeskkonna võti“, mida korraldab Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit koos Eesti Arhitektide Liidu ja Eesti Ehitusinseneride Liiduga.
Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu tegevjuht Henrik Välja rääkis, et esimese päeva fookuses on põnevad objektid: „Näiteks Viimsi kool kui suur avalik hoone, mille ehitamisel valiti peamiseks materjaliks CLT. Kindlasti on põnev kuulata selle valmimise lugu tellija, arhitekti ja ehitaja vaatevinklist.“
Teise konverentsipäeva teemad on suunatud peamiselt inseneridele. „Küsimused, mis ikka peavalu valmistavad, on heli, tuli ja niiskus. Neid teemasid kajastavad ka ettekanded,” sõnas Välja.
Puidukonverentsi traditsioon on pikk – tänavu tullakse kokku juba 12. korda. Aastate eest oli puidust linnahoonete ja suurte puithoonete kontseptsioon tellijaile võõras, liimpuit tundus uuenduslik materjal, tänaseks on CLT-konstruktsiooniga hooned tavapärasemaks saanud, samuti on juurdumas teadmine, et puidust saab ehitada ka kõrgeid ja arhitektuurselt nõudlikke maju. „Küsimused, millele konverentsil vastuseid otsime, keskenduvad täna rohkem detailidele,“ teab Välja.
Seejuures on ka puidutöösturid ise võtnud suundanäitava rolli tellijana – nii mõnedki nende endi kontorihooned on puitkonstruktsiooniga, liimpuitu leiab ka tööstushoonetest ja nõnda tekitavad tootjad neid tutvustades ka ise toodetele turgu: „Tahaks näha, et Tallinna kinnisvaraturulgi tellitaks selliseid lahendusi. On olemas kindel kliendigrupp, kes hindab hoone keskkonnasõbralikkust ja puidu eeliseid.”
Konverentsi kulminatsiooniks on konkursi Aasta Puitehitis võitja väljakuulutamine. „Puidul kui materjalil on küll eeliseid, aga sageli ollakse lihtsalt harjunud kasutama teisi võimalusi. Võistlusel tunnustame neid, kes on keerulisema valiku teinud, uuenduslikke lahendusi tutvustanud ja vaeva näinud,“ rääkis Välja.
Konverentsi esinejad
Professor Alar Just (PhD): „Ristkihtpuidust hoone ruumtulekatse“.
Alar Just on pikalt tegelenud õppetöö ning puitkonstruktsioonide projekteerimisega, tegeledes samal ajal puitkonstruktsioone puudutavate teadustöödega, mille põhiteemadeks on puitkonstruktsioonide tulepüsivuse arvutusmeetodite uuendamine, sh puitkonstruktsioonide kandevõime selle kaitsmisel erinevate katte- ning isolatsioonimaterjalidega, ristkihtpuidu tulepüsivus, tuletõkestusvõime arvutus.
SAFA arhitekt Emma Johansson: „Arhitektuur ja külalislahkus – disain, mis suunab meie teadlikkust“.
Emma Johansson on 2014. aastal asutatud Studio Puisto Architects Oy ja Uusi Kaupunki Kollektiivi Oy üks asutajaliikmetest. Studio Puisto on võitnud mitmeid auhindu, näiteks Puuauhinna 2017 (Puupalkinto)
Niemenharju projekti eest, Best Innovation Hotel Concept 2017 auhinna Worldwide hospitality-auhindade kategoorias ja esimese auhinna World Luxury Hotel 2017 auhindamisel Arctic TreeHouse Hotel-i eest.
Metsä Wood vanem-viitsepresident Mikko Saavalainen: „Open Source Wood: avatud platvorm modulaarseteks puitkonstruktsioonideks“.
Mikko Saavalainen on juhtkonna liige, vastutades äritegevuse arendusprojektide eest, nagu kliendikogemuse digiteerimine, turustamine ja firmasiseste protsesside arendamine. Ta osutab, et tänapäeval ei jagata piisavalt teadmisi modulaarse puitdisaini ja -ehituse kohta, mis on piiranud puitkonstruktsiooni kasutamist ehitustööstuses. Innovatsiooni on küll palju, aga sageli pole seda kuigi kerge leida.
KAMP Arhitektid
Kamp Arhitektid on 2005. aastal Tallinnas asutatud arhitektuuribüroo, mis tegutseb nii arhitektuurse projekteerimise, sisearhitektuuri kui maastikuarhitektuuri ja disaini alal. Konverentsil tutvustatakse Viimsi Gümnaasiumi tellimise ja loomise lugu.
Ettekannetega astuvad üles ka Mathias Romvos (GRAAM arhitektuuribüroo), Per Karnehed
(www.kdcab.se), Gerhard Fink Aalto Ülikoolist (people.aalto.fi/gerhard.fink) ja Lech Muszynski (www.researchgate.net/profile/Lech_Muszynski).
Loe täpsemalt http://puidukonverents.ee/