Tulevik on digitaalne! Nordecon rakendab Tallinnas asuva Vektori kõrghoone ehitusel tehisintellektipõhist tehnoloogiat, et hinnata ehitusprogressi. See innovaatiline pilootprojekt valiti aasta innovatsiooniprojekti konkursi võitjaks.
Nordecon kasutas oma igapäevaste digitaalsete tööriistade seas tänavu uudset lahendust, mille on välja töötanud juhtiv ülemaailmne tehnoloogiapartner Buildots. Ehitusobjekti meeskond jäädvustab süsteemselt 360-kraadiseid pilte hoone ehitusprotsessist, mille alusel võimaldab platvorm täpselt ja sujuvalt ehitusprogressi hinnata. Andmeid võrreldakse hoone BIM-mudelite ning objekti ajagraafikutega.
Tehisintellekt automatiseerib pildiinfo mahuka töötlemise ja annab kasutajale hetkega informatsiooni hoone erinevate osade ehitusvalmiduse osas. Süsteem analüüsib fotomaterjali ja toob välja erisused projektmudelite ja tegelikkuse vahel. Tavaliselt on sellisesse protsessi kaasatud mitmed inimesed, seega on võimalikud inimlikud eksimused, ent tehisintellekti abiga saab analüüs tehtud kiiresti. Suure ehitusprojekti puhul on ka ajavõit ja andmete objektiivsusest tõusev kasu kohe tuntav. Lahendus lihtsustab koostööd ja vähendab erimeelsuste riski ehitusobjektil toimetavate paljude osapoolte vahel, sest kõigil on selge visuaalne ülevaade olukorrast.
6-kuuline pilootprojekt viidi läbi teadus- ja ärilinnaku Tehnopoli AI arenguprogrammi raames.
Küsimustele vastab Nordecon AS-i digilahenduste projektijuht Risto Vahenurm
Kuidas jõudsite otsusele, et võiks sellist lahendust katsetama asuda?
Nordeconis on digipädevuse ja digitaalse innovatsiooni teemad igapäevaselt fookuses, soovime olla andmepõhise juhtimise turuliidrid. Ehituse juhtimisega tegelevad projektimeeskonnad soovivad igati ära kasutada uusi innovaatilisi digilahendusi, et nende abil oma tööd hõlpsamaks ja täpsemaks muuta. Otsime pidevalt uusi lahendusi, sealhulgas vaatame ka neid lahendusi, mis kasutavad tehisintellekti abi.
Seadsime eesmärgid, kaardistasime sobivad tehnoloogiad ja jõudsime otsuseni fokusseerida ehitusprogressi hindamisele, eeskätt sisetööde osale. Selles etapis on pidevalt vaja infot, kui kaugel on tööd ja kas kõik vastab planeeritud ajakavale. Traditsioonilise projektijuhtimise üks põhitõdesid on, et aeg on raha: igal ajahetkel on oluline teada, kuidas meie projektil läheb. Mida parem on ülevaade, seda paremaid otsuseid saab teha.
Nordeconis valmivad projektid BIM-mudeleid kasutades. Otsisime parimat partnerit, kes meie tööprotsessidega sobitub ning leidsime tehnoloogiapartneri Ühendkuningriigist: selleks sai Buildots UK.
Lisaks tekkis kevadel võimalus osaleda teadus- ja ärilinnaku Tehnopoli AI (tehisintellekti) arenguprogrammis ning kui me saime toetuse selle projekti realiseerimiseks, andis see võimaluse tehnoloogia aspekte rohkem katsetada.
Millised on lahenduse suuremad plussid Eestis, millistest põhimõtetest lähtusite?
Alustasime pilootprojektist, testprojektist. Meie algne põhimõte oli see, et me esmalt ei muuda enda protsesse, vaid vaatame, kuidas tehnoloogia ehitusplatsile viies toimib. Seeläbi saame teha järeldused, kuidas on edu korral kõige parem enda protsesse edaspidi kohaldada, et Buildotsi tehnoloogia oleks juba tööde juhtimise loomulik osa.
Teiseks, kuna tehnoloogia on uus ja innovaatiline, siis soovisime testida, kas lahendus sobib sellisele väikesele turule nagu Eesti.
Tehnoloogia kasutamiseks peab olema projekti ehitusinfo mudelite (BIM) tase väga hea. Sellisele tasemele vastavad täna pigem suuremad ehitusettevõtted kogu maailmast, näiteks USA turult, Ühendkuningriigist ja Skandinaaviast.
Piloteerimise käigus tekkis küllatki kiiresti teadmine, et meil on sellest tehnoloogiast kasu. Kuigi me ei teinud oma igapäevatöös suuri kohaldamisi, tekkis siiski ajaline võit.
Lisaks vähenesid vaidlused ehitusplatsil – küsimused, et mis juhtus, miks juhtus, millal juhtus, kellel juhtus ja mil viisil, said kohe vastatud, sest kõigil oli sama pildiinfo kohe silme ees.
Järeldasime, et saame siit veelgi minna edasi, et töötada veelgi tõhusamalt. Kui järgmisena integreeriksime tehnoloogia oma tööprotsessi, siis oodatavalt võiks meie kasu suureneda veelgi. Seega piloodile seatud ootused õigustasid end kindlasti, katsetuse tulemus oli igati positiivne.
Uue kõrgtehnoloogilise lahenduse kasutamisel on esimene küsimus, kas see ikka toimib ja mil määral. Ükski uus tehnoloogia ei ole perfektne, ent meie jaoks oli oluline, et üldine suund oleks õige.
Millised olid murekohad ja takistused uue lahenduse katsetamisel?
Suuri muresid ei olnud. Kui oleks selgunud, et me ei saa soovitud tulemust, et see tehnoloogia ei tööta ja on alles arendamisjärgus, oleksime läinud edasi teiste tegijatega.
Selliste uuenduste käivitamisel tuleb aga tegeleda inimeste hirmudega ja vastata küsimustele – mida mõõdetakse ja millisel viisil. Eeskätt ehitusplatsil oli vaja selgitada ja inimesi ette valmistada ning selgitada, et hindame ainult füüsilist ehitusprogressi.
Koostööd see lahendus kindlasti soodustab ja kui tekkis teadmine, et kiirel ehitusprotsessi ajal saame kiiremini ja mugavamalt infot vahetada, siis hirmud hajusid.
Kas plaanite lahendust tulevikuski kasutada ja millistel objektidel?
Pilootprojekt oli igal juhul 100% edukas. Saime kindluse, et lahendus toimib. Alguses oli pilootprojekti pikkuseks plaanitud kuus kuud, ent hetkel kaalume samal ehitusplatsil ka jätkamist ja hindame võimalusi seda ka teistel objektidel rakendada. Tehnoloogia sobib meile hästi, sest ehitame suuri
rajatisi.
Mida soovitaksite teistele ning kas on mõni mõttekoht, mida iseäranis järgida?
Oluline on meeles pidada, et suurim edufaktor on meeskond, sest see tehnoloogia on abiline kogu platsimeeskonnale. Ka juhtkonna ning juhtide tugi on niivõrd laiapõhjalise ja innovaatilise lahenduse rakendamisel ülimalt oluline.
Õpikoht on ka teadmine, et Eestisse saab tuua maailmatasemel tehnoloogiat ja ehitussektoris on võimalik teostada ka väga ambitsioonikaid innovaatilisi projekte. On müüt, et oleme Eestis liiga väikesed.
Hea teada
- Tallinnas asuva Vektori kõrghoone ehitusel kasutatud tehisintellektipõhise tehnoloogiaplatvormi on välja töötanud Iisraelis ja Ühendkuningriigis asuv juhtiv ülemaailmne tehnoloogiapartner Buildots. Selle abiga jäädvustatakse 360-kraadiseid pilte kogu ehitusprotsessist, et hinnata ja juhtida projekti edenemist.
- Ehitusprogressi jäädvustamiseks kasutatakse 360-kraadiseid kaameraid. Kiivrile paigaldatud kaamerate abil salvestatud ehitusplatsi andmeid analüüsitakse tehisintellekti algoritmi abil. Automaatne analüüs on kiire, tõhus ja objektiivne.
- Võrdluses objekti BIM-mudeli ja ajagraafiku andmetega on platsimeeskonnal võimalik saada kohene visuaalne ja süsteemne tagasiside ehituse edenemise kohta. See aitab kokku hoida kulusid, aega ning muid ressursse tõhusalt kasutada. Kõik salvestatavad andmed on anonüümsed, piltidele jäävate isikute kujutised udustatakse ega ole äratuntavad.
- Pilootprojekti rahastusele on õla alla pannud teadus- ja ärilinnaku Tehnopol poolt korraldatud AI arenguprogramm. Nordecon viis tehisintellekti tehnoloogiaga pilootprojekti ellu koostöös arendajaga Triple Net Capital.
Allikas: Nordecon AS
Digitaalehituse klastri “Aasta innovatsiooniprojekt 2023” konkursi nominentideks oli Nordecon AS-i ehitusprogressi hindamine tehisintellekti abiga, Wenture OÜ valgesilt veebikonfiguraatori arendus ning Koko arhitektide Keskturu projekt. Vaata nominente tutvustavaid videoid siit!