Digiehituse tulevikutegija on Joosep Viik, kelle magistritöö „Eesti korterelamute renoveerimise teadmuspõhine konfigureerimisekspertsüsteem (TeKES)“ on oluline panus renoveerimislaine väljakutsete lahendamisse.
Eesti elamufondist moodustavad suure osa tüüpsed 1961–1990. aastatel ehitatud paneel- ja kivikonstruktsioonist korterelamud, mida on vaja renoveerida nii nende kehveneva seisukorra kui ka Euroopa ja Eesti kliimaeesmärkide tõttu.
Renoveerimislaine on juba alanud, kuid selle tempo pole kaugeltki nii kiire kui vaja. Joosepi magistritöö põhieesmärk oli luua lahendus, mis toetaks renoveerimise mitteekspertidest algatajaid (nii korteriühistu juhatusi, tehnilisi konsultante kui ka haldajaid ja teisi aktiivseid korterelamute elanikke) tervikrenoveerimise käimalükkamisel.
Tugi tehnilise info mõistmiseks
Töö raames väljapakutud teadmuspõhine konfigureerimisekspertsüsteem (TeKES) lõi raamistiku renoveerimist toetava digitaalse tööriista loomiseks, kasutades ehitisregistri (EhR) ja Maa-ameti teenuseid ja muid renoveerimisalaseid andmestikke.
Säärane renoveerimise TeKES võimaldaks kasutajatel simuleerida erinevaid renoveerimisstsenaariume, hinnata nende tehnilisi ja majanduslikke mõjusid ning koostada alusdokumentatsiooni projekteerimiseks ja ehitamiseks. Süsteemi eesmärk on ka muuta keerulised tehnilised teadmised lihtsasti kättesaadavaks ja kasutatavaks tavalisele inimesele. Töö käigus lõi Joosep renoveerimise TeKES-i prototüübi Renokratt, mis näitab kuidas sellist süsteemi võiks praktiliselt luua ja mida testiti EIS-i (KredExi) renoveerimise tehniliste konsultantide peal.
Renokratt on veebipõhine tööriist, mis võimaldab:
- hoone aadressi põhjal selle kohta käiva info kokku koguda;
- seda alusinfot kontrollida ja korrigeerida;
- alusandmete põhjal erinevate renoveerimislahenduste vahel valida;
- teostada valitud konfiguratsioonile erinevaid eelanalüüse, näiteks energiatõhususe hindamist kasutades TalTechi RESTO (renoveerimisstrateegia) tööriista;
- tulemusi järgmiste osapooltega jagada.
Renoveerimiskava lihtsamalt
Magistritöö käigus loodud prototüüp on vaid tükike terviklikust kontseptsioonist. Prototüübi testimisega valideeriti, et väljapakutud tööriist selle korralikul elluviimisel oleks tehnilistele konsultantidele ja korteriühistutele suureks abiks. Sellise tööriistaga saavad nad paremini mõista renoveerimise võimalusi, kavandada renoveerimist tõhusamalt, analüüsida eeldatavaid tulemusi ning selgitada korterelamu elanikele renoveerimise mõju ja olulisust. Viigi töö on hea näide kuidas digitaalsed lahendused saavad toetada Eesti 2050. aasta renoveerimiseesmärke. Renokratt aitab muuta renoveerimise läbipaistvamaks, efektiivsemaks, kiiremaks ja odavamaks, olles abikäeks korteriühistutele oma kodude kordategemisel.
Joosep Viik töötab ehitusinsenerina Sirkel&Mall OÜ inseneribüroos ja renoveerimise eksperdina Tallinna Tehnikaülikoolis. Tema magistritöö pälvis Woodhouse Estonia teadustöö konkursi I preemia, Renokrati meeskond võitis septembris toimunud AEC Hackathoni ning töö Renokrati kallal jätkub aktiivselt.
Loe ajakirjast EhitusEST ka kõikide digiehituse tulevikutegija nominentide kohta siit https://ehitusest.ee/uudis/2024/11/26/digiehituse-tulevikutegija-2024-nominendid-on-selgunud/