Jaanid käes ja rohi kõrge? Mõtled, millist niidukit valida? Valik on tõepoolest lai. Niidukid jagunevad jõuallika järgi kolmeks: mehaaniliseks, elektri- või bensiinimootoriga, neid pakutakse erinevates hinnaklassides ja erineva mugavusvarustusega.
Masina eluiga oleneb seejuures eelkõige sellest, kas valitud on sobiv suurus, kuidas masinaga on ümber käidud ning kuidas seda on hooldatud.
Käsitsi lükatavad mehaanilised niidukid sobivad väikeste murulappide hooldamiseks. Pakutakse erineva lõikekõrguse ja -laiusega mudeleid, üldiselt on tänapäevased mehaanilised niidukid üsna kompaktsed ning kerged, selle soetajad on teinud lihtsa ja töökindla valiku.
Elektrilised niidukid sobivad neile, kes soovivad väiksemat mürataset ning niidetav ala on kuni 500 m². Suurimaks hädaks on siinkohal sõltuvus kaabli pikkusest, kaabli asukohta tuleb niites jälgida, samuti võib juhtuda, et muru peab tihedamalt niitma, sest kõrgema rohuga võib lahjem mootor hätta jääda.
Eestis enimkasutatud niidukitüüp on bensiinimootoriga – küll kõige lärmakam, aga mugav, üldiselt on need ka suuremad ja võimsamad. Järjest populaarsem on ka multšniiduk, mis tükeldab niidetavat muru pikemat aega ning laotab selle siis murule väetiseks.
Niiduki valikul arvesta:
- Niidetava ala suurus, kui sageli on vaja niita.
- Lõikelaius – mida suurem pind, seda olulisem see on, sest suurem lõikelaius annab olulise aja kokkuhoiu.
- Väiksema füüsilise pingutusega saab töö tehtud, kui valida vedavate ratastega niiduk. Saadaval on nii ühtse kiirusega kui ka reguleeritava kiirusega masinaid.
- Samuti on oluline rataste suurus – suuremate ratastega on ebatasasel pinnal lihtsam toimetada.
- Manööverdamine on lihtsam, kui esirattad on tagumistest väiksemad.
- Lisaks tasub tähelepanu pöörata, kuidas on lahendatud niidukõrguse reguleerimine, millised on rattalaagrid ja kas korpust on lihtne puhastada.
- Oluline on mõelda, mida teha niidetud muruga. Tavalisem on külgväljaviskega niiduk, mis jätab rohu vaaludesse. Olenevalt asukohast ja niidetava muru pikkusest, võib tekkida vajadus peale niitmist rehitseda.
- Järjest populaarsem on multš-niiduk, mis tükeldab niidetavat muru pikemat aega ning laotab selle siis murule väetiseks – rohi on väga toitainerikas. Multšida tuleb samas tihedamalt, sest pikka muru on niidukil raske peenestada.
- Pakutakse ka kogujaga niidukeid, mis on väiksemal platsil mugavad, aga suurema maa-ala puhul muutub nende tühjendamine tüütuks. Saadaval on ka kaks või kolm ühes masinaid, mis on küll kallimad, kuid võimaldavad paindlikku lähenemist.
Artikkel ilmus ajakirja Remondi ja ehita 2022. aasta suvenumbris: