Arhitektide ja tellijate fookuses on viimastel aegadel olnud julged intensiivsed värvitoonid ning tumedad pinnad. Nende abil luuakse efektseid aktsentseinu, kombineerides domineerivaid toone klassikalisemate ja pastelsemate värvilahendustega.
Baumiti kaasaegne tehnoloogiline lahendus lubab luua kauakestvaid tumedates ja erksates toonides pindu – soojustatud fassaadidele sobivad hästi PuraTop viimistluskrohv ja PuraColor värvid. Lahendus on professionaalide poolt tänaseks väga hästi vastu võetud.
„Kui soovime fassaadil kasutada intensiivsema tonaalsusega viimistluskrohve ja -värve, milles on palju pigmenti, siis peab segusse lisama suuremal hulgal väga head sideainet kui tavapäraselt fassaadiviimistluses kasutatavates värvides vaja on,“ selgitab Baumiti tootejuht Pärt Taev. „Pigmendi sidumise võime on seotud sideaine kvaliteedi ja kogusega: kui sideainet on rohkem, saab lisada ka rohkem värvipigmente. Kõik valemi osad peavad korrektselt paigas olema. Nii tagame kindla tonaalsuse, püsivuse ja pleekimiskindluse.“
Seega, kui kellelgi peaks tekkima idee fassaadivärvi toonimise ajal sinna lihtsalt rohkem pigmenti lisada, siis pole see hea mõte: on oht, et erinevate keskkonnamõjude toimel hakkab pigment fassaadi pinnalt välja tulema. Paljudel juhtudel on klientidele seega tulnud selgitada, et klassikalistele krohvidele ja värvidele need toonid ei sobi.
PuraTop viimistluskrohv ja PuraColor värvid on mõeldud eeskätt fassaadi viimistluseks ja klassikalise tsementkrohviga müüritise värvimiseks või krohvimiseks, samuti SILS-süsteemiga fassaadide viimistlemiseks – viimaste puhul on Baumit välja toonud, milliseid tumedaid fassaadi viimistlusmaterjale sobib sellel kasutada nii, et fassaadi ei ohustaks termopaisumisest ja -kahanemisest tekkivad pinged.
Valgust peegeldavad omadused
Fassaadivärvide puhul on Baumiti värvikaardil esile toodud ka valguse peegelduse indeks HBW . See näitab, kui palju toode peegeldab nähtavat valgust: valge pinna indeks on 100 ja tagasi peegeldub kogu päikese nähtava spektri osa, kui aga indeks oleks 0, siis oleks tegu absoluutselt musta tooniga, milles kogu nähtav valguse spekter neeldub ja muutub suures osas soojusenergiaks. „Kui indeksi väärtus on madalam kui 25, tuleb kasutada erisüsteeme,“ sõnab Pärt Taev.
Lisaks valguse peegeldumise indeksile toob Baumit oma värvikaartidel välja ka kogu päikeseenergia peegeldumise indeksi TSR (total solar reflectance). TSR näitab ka päikeselt tuleva nähtamatu infrapunakiirguse peegeldust, seega kajastab see indeks paremini pinna kuumenemist, korreleerudes paremini fassaadipinna kuumenemisega.
Mida suurem on TSR-i väärtus, seda rohkem päikesekiirgust peegeldub ja fassaadipind kuumeneb vähem. Baumiti PuraTop viimistluskrohvis ja PuraColor värvis on kasutusel selline pigment, mis peegeldab lisaks nähtavale valgusele ka infrapunakiirgust ja teisi päikese spektri kiirguseid. „Kui võrdleme kahte tumedat värvi, mis silmaga vaadates on ühesugused, siis jahepigmendi lisandiga tume SILSi pind kuumeneb umbes 10 kraadi võrra vähem kui ilma pigmendita variant,“ teab Pärt Taev.
Seega peegeldavad Baumiti jahutuspigmentidega viimistlusmaterjalid võrreldes tavaliste viimistlusmaterjalidega märksa suurema osa päikeseenergiast, hoides krohvitud ja värvitud pinnad jahedamana.
https://int.baumit.com/baumitlife/0881
https://int.baumit.com/baumitlife/0511
Hea teada
Baumiti PuraTop viimistluskrohv ja PuraColor värv
- Lai värvivalik: tänu sideainele on võimalik siduda rohkem värvipigmenti, seega on võimalk luua intensiivseid erksaid toone ja samuti tumedaid toone.
- Jahutuspigmentide tehnoloogia: jahutuspigemendid peegeldavad tagasi suure osa neile langevast päikeseenergiast, seega tooteid saab tumedaid toonkanda ka soojusisolatsiooni-liitsüsteemide (SILS) pindadele.
- Tumedate spetsiaaltoonide kasutamisel tuleb lahendus toote müüjaga läbi arutada. Nii peab näiteks väga tumedate toonide puhul arvestama kindlaid lisatingimusi; muuhulgas peaks eelistama kahekordset armeerimiskihti, kui TSR-i väärtus on alla 25.