6000 ruutmeetrit ja enam kui kümme aastat plaanimist, istutamist, kaevamist, rohimist ja avastamist. Fotograaf Sigrid Absaloni aed Tahkurannas – siia jagub värvirõõmu igaks aastaajaks.
„Ma enam iga päev aias müttama ei peagi, vast ühel päeval nädalas. Aed on nii lilli täis, et umbrohul ei ole vist ruumi kasvada,“ naerab Sigrid.
Kevadsuvised särajad – tulbid ning viljapuud. Mõne aasta eest pistis Sigrid mulda 1500 tulbisibulat, nüüdseks on nende arv veidi vähenenud:„Hoolas aednik võtab igal sügisel sibulad üles, nii proovisin ka mina ja sortisin sibulad värvide järgi. Paraku arvas ka kuuri murdnud rott need maiuspala olevat: häving oli muljetavaldav. Nüüd olen võtnud selle lähenemise, et kui mõned sordid ja värvid talvega peenrast kaovad, panen lihtsalt maha uued sibulad.“
Laugud on julged pilgupüüdjad. Sigrid tunnistab, et talle on need alati meeldinud, kuigi sibulad on päris kallid. „Ühel aastal siiski võtsin end kokku ja tellisin hulgi. Kahjuks kolme-nelja aastaga jäävad laugud väiksemaks ja kipuvad peenrast kaduma, siis pole muud, kui tuleb uuendada. Mõnedes aedades paljunevad need ka ise, mina ei ole seda saladust veel avastanud.“
Värvi-värvi-värvi ja õisi nii kevadesse kui sügisesse! Aed, mis näib oma lopsakuses olevat pärit Ellen Niidu ja Edgar Valteri raamatust „Suur maalritöö“. Näiteks kasvatab inimesekõrgune liilia suviti kahe varre otsa 60 õit, olles ümbritsetud erinevatest monarda sortidest.
„Lisaks püsikutele valin igal aastal erinevaid suvelilli, tänavu kaunistavad vana vankrit petuuniad, peenardesse on heaks valikuks tagetesed, mis taluvad nii vihma kui ka päikest ning võtavad värvihoidja teatepulga üle, kui tulbid õitsemise lõpetavad.”
Sigrid on kogenud, et julge kombineerimine on pool võitu ja katse-eksituse meetod aitab sihile: „Aed muutub iga aastaga, mõni taim läheb välja ja siis istutan uue asemele. Öösel mõtlen ja hommikul kaevan. Niimoodi ideed otsa ei saa ja aed kasvab koos pererahvaga.“
Mitmekesisust toovad aeda dekoratiivsed puud-põõsad, perenaise lemmikuteks on erinevad tüvivormid. Piltidelt leiab teiste seas punast karva parukapuu, punaste õitega iluõunapuu nimega „August Vaga” ning dekoratiivse lehise, mis juba varakevadel aeda rohelust toob.
Artikkel ilmus ajakirja “Remondi ja ehita” 2020. aasta suvenumbris.