Teise kvartali ehitusmaterjalitööstuse müügitulemused on tänavu paremad I kvartali omadest. Ehitusmahtude hüppelisest kasvust jääb ehitusmaterjalitööstus veel maha, kuid II kvartali ligikaudu 12% müügikasv aitab kogu I poolaasta tulemuse paremasse valgusesse – see jääb veidi alla 10%.
Müüginumbrid nii kodu- kui välisturgudel on kasvanud, kuid koduturu müük siiski enam – II kvartalis küünib see 15%-ni. Kuna II kvartalis on ehituslubade hulk jäänud eelmise aastaga võrreldes tagasihoidlikumaks, siis võiks see olla ka põhjuseks, miks üldehitusmaterjalide müük ehituskasvuga võrreldes tagasihoidlikum on.
Kasvav siseturg
Ekspordi kasv on II kvartalis väiksem kui siseturu oma. Seegi kord on kõige suuremad eksportijad ehitusvahtude tootja OÜ Krimelte, ventilatsioonitoodete valmistaja AS ETS NORD, puidust avatäidete tootja AS Jeld-Wen Eesti ja klaasfassaadide ettevõte AS Metus-Est, kelle toodangust enamik Eestist välja läheb. Üldisemas plaanis on edukad eksportijad kaks suuremat ehitustoodete rühma. Avatäidete tootjad: Saint-Gobain Glass Estonia, AS Klaasmerk (klaastooted), AS Metus-Est, AS Malmerk Fassaadid (klaasfassaadid), AS Jeld-Wen Eesti, AS Viking Window, OÜ T-Tammer, AS Saajos, AS Saku Metall Uksetehas (aknad ja uksed) jne. Teise rühmana betoon-elementide tootjad: AS TMB, AS Lasbet Tootmine, AS Muuga Betoonelement, AS Betoneks ja AS E-Betoonelement ning AS Talot. Oma toodangut on eksportinud ka kõik seinamaterjalide tootjad (betoonplokid, kergbetoonplokid, tellised; suurima ekspordimahuga AS Bauroc) ning enamik kuivsegude tootjatest.
II kvartali tulemus on kergitanud kõrgemale ootused aastatulemuste suhtes – keskmiselt prognoositakse 2018. aastaks 5–10% kasvu võrreldes eelnevaga.
Kallid tootmissisendid
Probleemide maailmas on olukord samamoodi – kõige keerulisem on tootmissisendite kallinemine. Näiteks ehitusmaavarade keskkonnatasude järjepideva kasvu tõttu kaotab Eesti ehitusmaterjalitööstus naabritega võrreldes järjepidevalt oma konkurentsivõimet. Ootame, et sarnaselt põlevkivitööstusele vähendatakse ka ehitusmaavarade kaevandamisõiguse tasud tasemele, mis jätab ruumi ka tegelemiseks tööstusharu sisulise arendamisega.