Tekla BIM Awards Estonia 2023 konkursi võitja on EstKONSULT OÜ poolt projekteeritud Uus-Veerenni kvartali VIII ja IX etapi ehituskonstruktsioonide projekt.
Merko Ehitus Eesti AS-i poolt arendatava Uus-Veerenni kvartali uue etapina rajatakse 6- kuni 12-korruselised kortermajad ja neid ühendav kahe maa-aluse korrusega parkla. EstKonsult OÜ projekteeris hoonete kandekonstruktsioonid.
BIM-mudeli kasutamine projekteerimises
Konstruktsioonide projekteerimine jagunes firmasiseselt kaheks – maapealne osa ja maa-alune osa. Kogu maapealne osa on mudeldatud Tekla Structures tarkvaraga ning maa-alune osa Autodesk Revit tarkvaraga. Maapealse, maa-aluse ning teiste projektiga seotud osapoolte vaheline koostöö käis läbi IFC-mudelite. EstKONSULT-is olid IFC-mudelid ühendatud Tekla ja Revitiga, et kasutada neid igapäevaselt projekteerimises. Maapealses osas mudeldati Teklas üheksast hoonest kuus tüüpset hoonet.
Projekteerimistöö koordineerimisel ning andmemahtude ja konstruktsioonide ristumiste kontrollimisel kasutati Trimble Connect, Trimble Connect Sync ja BimCollab Zoom tarkvarasid. Eri osapoolte mudeleid hoiti Trimble Connectis.
Uuenduslikkus ja innovaatilisus
Üheksast hoonest koosneva arenduse aluseks on kuus tüüpset hoonet. Niisuguse tüüphoonetel baseeruva lahenduse kasutamisel on omad eripärad. Näiteks koostati iga hoonetüübi kohta üks mudel, mis on aluseks joonistele ja IFC-mudelitele. Arvestama peab, et iga uue aadressi kohta peab andma välja eraldi joonise.
IFC-mudelid väljastatakse igale hoonele eraldi ja seotakse hoone reaalse asukohaga, seda nii plaaniliselt kui kõrguslikult. Sellise lähenemise puhul peavad projekti osad olema tüüpsed: kui muuta ava asukohta ühes hoones, siis muutub see ka teistes sama tüüpi hoonetes.
Abiprogrammid ja Tekla Open API
Tekla mudeli koostamiseks kirjutati ja kasutati abiprogramme tuginedes Tekla Open API-le. Nii oli kasutusel abiprogramm elektritooside ja kaablikaitsetorude lisamiseks betoontoodetele – abiprogramm konverteeris IFC-st elektri objekti Tekla objektiks, tuvastas, kontrollis ja pani iga elektritoosi õige toote külge. Analoogselt kasutati abiprogrammi ventilatsioonitorude avade ja süviste tegemiseks betoonelementidesse. Seinapaneelide tõsteaasade asukoha määramiseks loodi elementidele eraldi “custom property”, mis määras paneeli raskuskeskme lokaalses koordinaadistikus. Programm valis sobivad tõsteaasad ning paigutas korrektsesse asukohta. Jooniste kontrollimisel kasutati abiprogrammi, mis kontrollis, et mõõtkettide otspunktid oleksid elementidega seotud.
Jätkusuutlikkus
Kandekonstruktsioonide optimeerimiseks kasutati kaasaegset tarkvara ja professionaalset meeskonda, arvestati nii materjalikulu kui ka ehitustööde käiguga, seejuures minimeeriti ka külmasildu. Nii tellija lähteülesande kui ka väljastatud projekti kohaselt on hoone energiamärgiseks A-klass.
Kokkuvõttes näitas projekt, et nutikas tarkvarakasutus hoiab kokku tuhandeid inseneride töötunde. OPEN API-ga vähendati tüüpset tööd, mistõttu sai insener keskenduda rohkem ülesannetele, mida ükski robot ega tarkvara ei suuda asendada. Projekti oli kaasatud 15 EstKONSULTi töötajat, kelle koostöö oli väga sujuv ning kelle aega kasutati optimaalselt. Tänu nutikale tarkvarale ja heale koostööle hoiti ära vigasid ja arusaamatusi: projekteerimise faasis arutasid ehitaja ja insenerid ühise laua taga projekti detailid läbi ning leppisid kokku, kuidas edasi liigutakse.
Projekti osapooled
- Inseneribüroo: EstKonsult OÜ
- Arendaja ja ehitaja: Merko Ehitus Eesti AS
- Arhitektuur ja peaprojekteerimine: Arhitektuuribüroo Pluss OÜ
- Sisearhitektuur: Lävi OÜ
- KVJ ja VK: EstKonsult Keskkonnatehnika OÜ
- Sprinkler: Firetek OÜ
- Elekter ja automaatika: Meliorprojekt OÜ
- Tuleohutus: Rovalis OÜ
Tekla BIM auhindadega tunnustatakse projekte, mis muudavad maailma ehitusvaldkonda. Vaata täpsemalt projekti kohta siin https://www.tekla.com/ee/bim-awards/uus-veerenni-kvartali-viii-ja-ix-etapi-ehituskonstruktsioonid