Huvitava arhitektuuriga hästi teostatud ja mitmekülgseid objekte esitati konkursile tänavu sedavõrd palju, et žüriil oli otsusele jõudmisega tükk tegemist. Võitjad kuulutatakse välja puitarhitektuuri konverentsil “Puit – homse elukeskkonna võti.“ Toimetuse valik on teie ees!
Pelgulinna Riigigümnaasium
Arhitekt Must OÜ, ehitaja Merko Ehitus Eesti AS, hoone valmis augustis 2023.
2023. aasta sügisel tööd alustanud Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumi (PERG) hoones on puitmaterjali palju ja oskuslikult kasutatud, seda nii hoone konstruktsioonides kui ka viimistluses ja hoonet ümbritsevatel välialadel. Hetkel on PERG üks Eesti suurim puitkonstruktsioonil hoone – ligikaudu 85% hoone kandekonstruktsioonist moodustavad CLT (ristkihtpuit) ja GLT (liimpuit) elemendid. Kokku on hoonel 1300 puidust kandekonstruktsioonielementi – 468 seinapaneeli, 264 vahe- ja katuslaepaneeli ning 568 posti ja tala. Kandvates konstruktsioonides on kokku 2761 m3 puitmaterjali.
Kogu ehitusprotsess tuli korraldada nii, et puitkonstruktsioonid oleksid transpordi ja ehitustööde ajal sademete eest kaitstud.
Hoone puidust fassaadi ehitamisel kasutati lisaks fassaadikattes olevale termopuidust voodrilauale ligikaudu 28 km termopuidust GLT-profiili, mis moodustab ümber hoone ruumilise kolmemõõtmelise võrestiku: siseruumidesse jõuab vajalik päevavalgus, kuid lahendus toimib samal ajal ka päikesevarjestusena.
Puitu on nutikalt kasutatud ka interjööris: näiteks seinapindade puidust kolmnurksed ruumilised n-ö saehambaprofiilid tunduvad justkui dekoratiivsed elemendid, ent neil on tähtis akustiline roll.
Paide Gümnaasium
Arhitektuur Salto arhitektuuribüroo, ehitaja Megaron-E AS, hoone valmis 2022. aastal.
Endise Paide Tütarlaste Gümnaasiumi hoone on üks ilusaim ajalooline koolihoone Eestis. 1910. aastal rajatud koolimaja asub ka looduslikult väga kaunis kohas, künkaveerel otse vastu Vallimäge. Juurdeehitus planeeriti nii, et ajalooline hoone jäi visuaalselt ja logistiliselt domineerima.
Juurdeehitus on oma struktuurilt ja konstruktsiooniskeemilt lihtne: see koosneb kolmest ristkülikukujulisest erineva kõrgusega kaldkatusega mahust. Igas mahus on lisaks klassidele ka kõrgete kaldlagedega avalik ala: esimesel korrusel kohvik, teisel korrusel raamatukogu ja kolmandal korrusel auditoorium.
Olemasoleva punasest tellisest fassaadi kõrvale valiti ajas muutuv termomännist laudis. Oluline oli ka fassaadipuidu hea vastupidavus ja ilmastikukindlus. Hoonet ilmestavad puitlamellid on termopuidust laudadest.
Mulgi Elamuskeskuse ekspositsioonihoone
Arhitektuur NÜÜD arhitektid OÜ, ehitaja AS Ehitustrust, hoone valmis 2022. a talvel.
Mulgi Elamuskeskus on rajatud endisesse Sooglemäe talukompleksi (taluhäärber, suur ait, väike ait, rehi, tall). Keskus on mulgi maamärk ja identiteedi kandja, vaatamisväärsus, muuseum, infokeskus, sündmuste korraldamise koht ja toodete-teenuste müügikeskus.
Keskuse ekspositsioonihoone on ehitatud 1900. aastal valminud tallihoone (sovhoosiajal viljakuivati) säilinud maakivimüüride sisse ja ümber. Siin oli aluseks maja-majas kontseptsioon, kus olemasolevate tallimüüride ümber ehitati uus liimpuitkarkassil viilkatusega maht, mis jäljendab moodsas võtmes ajaloolise taluhoone arhetüüpi.
Hoone põhiosa kandekonstruktsioonideks on liimpuidust kolme liigendiga raamid laiusega 17 meetrit ja sammuga 4,4 meetrit. Seina välisviimistluseks on ülekattega naturaalne lehiselaudis, mis hoone põhjakülje katusel jätkub katusekattena. Välisseinte sisepinna katte- ja viimistlusmaterjaliks on ristkihtkiudplaadid. Interjööris on eksponeeritud puidust kandekonstruktsioonid ja kasevineerist viimistlus. Ekspositsioonihoone on maaküttel A-energiaklassi hoone.
Minikin Hunt minimaja Laulasmaal
Arhitektuur Mari Hunt, sisearhitektuur Ines Haak ja Mari Hunt, ehitaja Minikin Living, hoone valmis aastal 2023.
Minikin Hunt majamudeli idee sündis arhitekti enda vajadusest ja soovist luua lihtsasti ehitatav minimaalse pinnaga ja kõikide eluks vajalike funktsioonidega eluruum.
Hoone kavandati kuni 20 m2 suuruse ehitisealuse pindalaga. Nii väikese pinna disainimisel on arhitektuur ja sisearhitektuur läbi põimunud: hoone üldmõõtude aluseks on kõik olulised siseruumis paiknevate funktsioonide suurused. Millimeetri täpsusega on paika pandud köögimööbel, sissepääs, tualettruum ja trepi asukoht. Hoone esimesel korrusel on 17 m2 kasulikku pinda: kõrge laega suur eluruum koos kööginišiga, madalamas osas tualettruum koos kraanikausi, duši ja pesumasinaga ning garderoob. Elutoas on mõnus nurgakamin. Teisel korrusel asub 1.6 meetri laiune magamislavats, milleni viib lehtmetallist trepp. Teise elutoana toimib maja ees olev suur terrass. Hoone fassaad ja terrass on termotöödeldud männist.
Mikromaja Kloogarannas
Arhitekt Lauri Nõmme, Design Police Department OÜ, hoone valmis veebruaris 2023.
Mikromaja on 20 m2 suuruse ehitisealuse pinnaga väike pelgupaik. Hoone on puitkonstruktsioonil, koha peal ehitatud ja toetub kaheteistkümnele betoonkivile, on maast lahti. Seina alumine osa on kaetud mineriitplaadiga, ülejäänud fassaad püstlaudisega. Kogu siseseinte pind on samuti kaetud laudisega. Vahelagi, pesuruum ja mööbel on vineerist. Vineerist on tehtud palju nutikaid mööblilahendusi, mis muudavad mikromaja kasutamise mugavaks.
Avade ümber olevad „raamid” on valtsitud komposiitplaadist ja tekitvad väikese varjualuse ukse ja akna ette. Terrassimaterjaliks valiti Organowood, kõik laudised on kuusest ja vineeriks kasevineer.
Põro maja
Arhitektid Mari Hunt, Hanna Karits, ehitaja Amain Ehitus, valmis kevadel 2023.
Põro talu on rajatud Rõuge sügavate järvede ja iidsete laante vahele, talu ajalugu ulatub aastasse 1860, mil mõisad eraldasid maad talupoegadele väljaostmiseks. Sellest ajast peale on siin järjepidevalt toimetanud 7 põlvkonda Põrolasi.
Riin ja Neeme soovisid ehitada uue maja vanadele maakivist keldrimüüridele, mis oma asetusega võimaldas taastada algse taluhoovi paigutuse. Arhitektid said projekteerimises startida paralleelselt nii arhitektuuri, erimööbli kui sisearhitektuuriga.
Suvisel perioodil, kui elu on enamasti õues, saab elutoa, söögitoa ning terrassi avada, et nii moodustada üks voolav ruum.
Teisel korrusel on osaliselt suletav avar kogupere magamisruum, 0-korrusel on kõikide põlvkondade rõõmuks taastatud vana kelder ning avar varjualune õunamahla valmistamiseks või küttepuude lõhkumiseks.
Maja materjal tuli lähedalasuvast metsast. Hoone kandetaladeks kasutatud puidu langetas, kuivatas ning töötles ehitaja Ain. Tema juhitud meeskond on vastutav nii maja üldehituse kui iga pisema interjööri detaili täpsuse eest.
Kloogaranna maamaja
Arhitektuur Peeter Pere Arhitektid, ehitaja Ehitus5Eco, HS Services, Orku. Hoone valmis mais 2023.
Puidust hoone paigutati puude vahele vaivundamentidele nii, et ühtki puud ei olnud vaja langetada. Maja nõuab vähe ruumi ja on samal ajal avara aknapinna kaudu ühenduses ümbritseva loodusega. Suletavad luugid loovad privaatsuse ja tekitavad pilkaselt pimedal ajal lisaseina võimaluse. Hoones on kaks korrust: esimene olemiseks ning teine magamiseks ja privaatseks olemiseks. Hoone on risttahukakujuline, 5 meetrit kõrge ja 20 m2 suur, selle kõrge sihvakas vorm ning looduslik ja robustne välisvooder aitab majal sulanduda männipuude vahele. Valminud abihoone põrand ja lagi on soojustatud, seinu katavad tuuletõkkeplaadid. Välisvooder on ringmajanduslik: see pärineb saekaatrist ning on tootmisjääk, mis tavaliselt köetakse hakkena soojuseks.
Suvila Majaka külas Häädemeestel
Arhitektid AB Luhse&Tuhal OÜ, hoone valmis novembris 2022.
Hoone kandekonstruktsiooniks on CLT-paneelid, mis on siselahenduses osaliselt ka eksponeeritud. Välisviimistluses on kasutatud põhiliselt puidust püstlaudist ning puitribisid varikatuste alumisel küljel. Varikatuste esiservad ja seinad on kaetud ilmastikukindlamate suuremõõduliste keraamiliste plaatidega. Looduskaunist kohast lähtudes on hoone fassaadis palju klaaspindu, mis toovad loodusvaated otse tuppa. Sise- ja välisruumi paremaks omavaheliseks sidumiseks on ümber maja suured terrassid, mille juurde pääseb läbi lükanduste.
Holm Jalgpallipargi tribüünihoone Tartus
Arhitekt Andres Lunge, ehitaja Eviko AS, hoone valmis juunis 2023.
Staadioni tribüünihoone põhikonstruktsiooni moodustavad liimpuittalad, mis kannavad nii tribüünihoone katust kui ka tagaseinu. Pealtvaatajatele mõeldud tribüüniala toetub samuti liimpuittaladele, kuid need on funktsionaalselt üksteisest eraldatud, et hoone oleks ohutu ka suurte pealtvaatajahulkade puhul.
Hoone eksterjööris on kasutatud mustaks värvitud laudist, mis moodustab valgete liimpuittaladega efektse kontrasti. Tagamaks kuumadel suvepäevadel õhu liikuvust, on laudis kinnitatud roovitusele „õhuliselt”. Staadionihoone olmeosa – riietus- ja duširuumid ning klubi kontor – asuvad tribüüni teise korruse jalutusala ehk galerii all. Teise korruse galeriis asub ka staadionibaar. Tegu on kogukonna toetusel valminud hoonega – see on taustalugu, mis väärib tunnustust.
Õppelaut Sipsik
Arhitekt Design Police Department OÜ, ehitaja Mapri ehitus, valmimise aeg märts 2021.
Hoone on ehitatud kingitusena Hummuli lasteaiale Sipsik. Kinkijaks oli Agrone OÜ, Design Police Department osales ka kingituses tasuta projekti koostamisega.
Tegu on lastele suunatud maaelu tutvustava hoonega, milles on väike kasvuhoone osa, õpperuum koos lakapealsega ning väike laudaruum, kuhu tuuakse ürituste tarvis loomi, et lapsed saaksid nendega tutvuda.
Tegu on plaatvundamendil ja saematerjalist karkassil külma hoonega, prussid on ristlõikega 45 x 195 ja 45 x 145 mm, on koostatud kandev skelett, mida katavad laudis ja polükarbonaadist tahvlid.
Varjualune „Linnutee” Tartus Raatuse tänaval
Arhitektid Artur Raik, Ralf Tõra, Kelly Grahv, Keijo-Johann Norden, Raimond Vool, Keidi Kaasik, Saskia Krautman. Ehitasid Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuritudengid. Valmis juulis 2023.
Varjualuse piklik vorm on inspireeritud Raatuse tänavast kui Tartu kesklinna läbivast teljest. Varjualune on justkui sild, kus kohtuvad linnaruum ja looduslik keskkond. Installatsiooni kesta sisse on ehitatud 12 linnupesakasti, mis pakuvad pesitsuskohtasid Emajõe rohevööndi linnuliikidele.
Ehitise puitsõrestike kandeosa on lahendatud ruumsõrestikena, mis toetuvad betoonpostidele. Puitsõrestikud on 70 x 70 mm ristlõikega puitprussidest.