Tallinna Tehnikaülikooli teadlased pingutavad, et elektritarbija elu muutuks mugavamaks: nimelt on välja töötatud kahesüsteemne muundur, mis sobib nii alalis- kui ka vahelduvvooluvõrgule.
Taastuvenergia, alalis- ja vahelduvvool
Kogu maailmas arendatakse kliimaprobleemidega võitlemiseks odavamaid ja säästvamaid energiaallikaid, fookuses on taastuvenergialahendused, muu hulgas päikese- ja tuuleenergia ja ümber lülitumine alalisvoolu energiasüsteemidele. Üleminek ühelt süsteemilt teisele ei ole lihtne, lähitulevikus kasutatakse ilmselt alalis- ja vahelduvvoolu energiasüsteemide hübriidlahendusi.
Ainulaadne muundur
Tallinna Tehnikaülikooli elektoenergeetika ja mehhatroonika jõuelektroonika uurimisrühmas valmis saanud uudne seade, mis on oma tooteperekonnas esimene: ainulaadne mõlemat tüüpi energiavõrguga ühilduv muundur. Esimene valminud eksemplar paigaldati TalTechi linnakus asuvasse liginullenergiamajja ning tänaseks on seda seadet juba põhjalikult testitud.
Kui vahelduvvooluvõrgus on prototüüpseadmel maksimaalne võrku antav võimsus 3,6 kW, siis alalisvoolusüsteemi puhul saab võimsust suurendada 5 kW-ni. Hetkel on uudne muundur ühendatud tavalise vahelduvvoolu võrguga ja kui alalisvooluvõrk saab kättesaadavaks, piisab lihtsast pistiku vahetusest, olemasolevaid tarbijaid ega muundurit ei ole vaja välja vahetada.
Lahenduse autor on Tallinna Tehnikaülikooli elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi juures tegutsev uurimisrühm, kuhu kuulusid Oleksandr Husev (projektijuht), Oleksandr Matiushkin ja Tanel Jalakas. Töötati Eesti Teadusagentuuri projektide PRG675 ja kontseptsiooni tõestuse EAG122 raames.
Kuhu edasi?
Pikemas perspektiivis on plaanis toodet veelgi edasi arendada ja kasvada hargettevõtteks. Laboris arendatakse erinevaid kaheotstarbelisi muundureid, lisaks töötab meeskond välja tarkvaralahendusi kõrgetasemelisele energiajuhtimissüsteemile (jõuelektroonika, päikeseenergia tootmine ja akusalvestussüsteemid).
Näiteks Noman Shabbir ja Hossein Nourollahi arendavad seadmele kasutajasõbralikku liidest, mille abil saame teada päikeseenergia tootmise prognoosi, koormuse ja hoone kütteprofiili prognoosi.