Eestis on puit ehitusmaterjalina olnud alati au sees. Järjest kasvavad nõudmised on arendanud puidutööstust. Ristkihtliimpuidust ja spoonliimpuidust valmistatud moodulelementidel põhinevad ehitustehnoloogiad on kogu maailmas laialdaselt kasutusel.
Massiivsete puithoonete projekteerimisel on väga oluline pöörata erilist tähelepanu sellele, et kogu hoone välispiire ja erinevad liitekohad oleksid sademekindlad ja õhutihedad. Seejuures tuleks võtta arvesse kõiki arendusetappe, sealhulgas nii tootmist, logistikat kui ka ehitusplatsil materjali teisaldamist ja paigaldamist.
Millised parameetrid on kõige olulisemad?
Horisontaalpind
Puitelementide horisontaalpinna kaitsmiseks vajalike lahenduste ettevalmistamisega tuleb alustada juba tehases, sest transportimise, ladustamise ja paigaldusetappide ajal on võimalik kokkupuude erinevate ilmastikutegurite, näiteks vihmaga. Seetõttu ei ole otstarbekas paigaldada neid materjale alles ehitusplatsil. Optimaalse sademekindluse tagamiseks on vajalikud järgmiste omadustega materjalid (nagu näiteks SIGA Wetguard):
- Üleni nakkuv pind – tagab kinnitumise kogu pinna ulatuses ilma õhutaskuid tekitamata.
- Vaakumtõsteseadmega tõstmiseks sobiv kilejas pind.
- Tugev, rebenemiskindel, läbipaistev pind. Ei raskenda puitelementide töötlemist ehitusetapil.
- Toodete kapillaarniiskuse liikumist piirav struktuur, kus materjal on liimiga kokku sulatatud, tagades niiskuse minimaalse kapillaarse imendumise.
- Sd-väärtus 3,5 m – vajalik niiskuse difusioon kuivamise ajal ja õhukindlus hoone kasutusetapil.
- Kasutustemperatuur – alates -10 °C.
- Vastupidavus UV-kiirgusele kuni 12 nädalat.
- Kinnitatud õhutihedus rõhul 50 Pa.
Vertikaalpind
Vertikaalpindade sademekindluse tagamiseks vajalikud omadused erinevad oluliselt horisontaalpindade kaitsmiseks vajalikest omadustest, sest seisva vee mõju ei ole vaja arvestada, kuid väga olulised on puitelementide õhutiheduse näitajad. Hinnata tuleb kaht võimalikku lahendust:
- Kui puitelemendid on õhutihedad (tootja spetsifikatsioonide kohaselt) ning projekti teostamise aja ja kohaga ei kaasne olulist pikaajalist veekahjustuste ohtu, siis sobib liitekohtade tihendamiseks UV-kindel teip, näiteks SIGA Wigluv, mis tagab liitekohtade ehituseaegse ilmastikukindluse ja pikaajalise õhutiheduse.
- Olenemata puitelementide õhukindluse näitajatest võib vajalikuks osutuda täiendav kaitse, kui projekti teostamise ajal ja kohal on pikaajaliste ilmastikumõjude oht, näiteks vihmasadu vms. Sellistel juhtudel võib kasutada fassaadimembraani SIGA Majvest 500 SA, mis ei vaja tänu üleni nakkuvale pinnale mitte mingeid mehaanilisi kinniteid, või standardset tuuletõkkemembraani, nagu näiteks SIGA Majvest 200 SOB. Selle servades on paanide ühendamist võimaldavad liimiribad ja see kinnitatakse alustarindi külge mehaaniliste kinnitite abil.
Sõlmlahenduste ja läbiviikude lahendamine
Oluline on 3 kihi põhimõtte järgimine. Täpsemalt öeldes peab olema tagatud kolm funktsionaalset kihti, s.t õhutihe aurutõkkekiht, soojusisolatsioonikiht ja tuuletõkkekiht. Nende kihtide ühenduskohtade projekteerimine on keerukas protsess, eesmärk on tagada kihtide katkematus kogu soojustatud välispiirde ulatuses.
Liimpuitelementidest tarindite vundamendi-, akna- ja uksesõlmede ning tehnosüsteemide läbiviikude teostus ei erine oluliselt traditsioonilistest tarinditest ning nende ühenduste õhutihedad lahendused on esitatud SIGA masspuitelementide juhendis, mis on leitav veebiaadressilt www.siga.swiss.
Kuidas veenduda, et liimpuitelement on pikaajaliselt kaitstud?
Selleks, et olla kindel, et hoone soojustatud välispiirde üksikelement on kaitstud, tuleb teha hüdrotermiline simulatsioon, kus ilmastikutingimusi, varjualasid, pinnakattevärve jm arvesse võttes analüüsitakse soojustatud välispiirde üksikelemendi niiskuse kogunemise ja kuivamise potentsiaali ning antakse hinnang kõikidele materjalikihtidele ja nende tehnilistele näitajatele.
Erinevate spetsifikatsioonide simulatsioonid ja detailide analüüs tõestavad, et tuulekindlad materjalid koos liimpuitelementidega tagavad töökindla konstruktsiooni. Seina- ja katusetarindites, milles on kasutatud erinevaid SIGA materjale, ei ole niiskuse kogunemine tõenäoline. Tuletame siiski meelde, et iga spetsifikatsiooni tuleb hinnata eraldi.
KOMMENTAAR: Raido Peedomaa, Peetri Puit OÜ/ ARCWOOD
Meile kui CLT tootjale on ülimalt oluline oma toodet ehitusobjektil ilmastiku eest väga hästi kaitsta. Vahelae- ja katuseelementide kaitsmiseks on Wetguard ideaalne. Tehases kergesti paigaldatav ja objektil hästi teibitav. Ja mis peamine: täidab väga hästi eesmärki, et kaitsta puitu sademete ja niiskumise eest!
Referentsobjektid
Praegu ehitatavad objektid, kus on kasutusel SIGA Wetguard on Pelgulinna Riigigümnaasium, Rae Riigigümnaasium ja Rae spordihoone. Teostatud projekt Eestis on Saarema Riigigümnaasium.
SIGA tehniline tugi
SIGA õhutiheduse ja tuuletõkkematerjalide süsteem sisaldab terviklikke sademekindluse ja õhutiheduse lahendusi. Kombineerides neid meie kogemustega konkreetsete toodete väljatöötamisel kogu maailmas, saame pakkuda asjatundlikku, faktidel põhinevat ja tõhusat nõustamisteenust, mis sisaldab materjalide kindlaksmääramist, ühendusdetailide väljatöötamist, toote tõhusat projekteerimisprotsessi integreerimist tootmiskohas ning tehnilist tuge ehitusplatsil.
Kes on SIGA?
SIGA on Šveitsi pereettevõte aastast 1966, kes arendab ja toodab toksiinivabu, kõrge kvaliteediga auru- ja tuuletihedustooteid, mis on vastupidavad ka vananemisele. Ettevõtte peakontor asub Šveitsis Ruswilis ja innovatsioonikeskus Schachenis. Mõlemas asuvad tootmisüksused, laborid ning õppetoad. SIGA on aktiivne 25 erinevas riigis ning ettevõttes töötab 525 töötajat. Nii tagatakse parimad tooted ja teenused üle kogu maailma.
Eesti ametlikud esindajad
Ats Horn
Ats.horn@siga.swiss
Helene Lumi
Helene.lumi@siga.swiss