Eesti on olnud puitehituse ja tehasemajade arengus pidevalt eesrinnas – sai ju puitmajade tööstuslik tootmine meil alguse juba 1950. aastatel ning on viimase 20 aastaga hüppeliselt arenenud.
Eesti puitmajasektori käibel jäi möödunud aasta arvestuses napilt ületamata poole miljardi euro piir, kuid sellegipoolest tegid kogunumbrid eeskujuliku 16% kasvu (2020. aasta sama valdkonna käibega võrreldes). Oleme tootmismahtude arvestuses (494 miljonit eurot) napilt põhjanaabrite taga, samas kindlalt Euroopa puidust tehasemajade tootjate paremikus.
Puitmajade tootmises on statistika poolest pikalt eest ära näiteks Saksamaa, Itaalia ja Rootsi ning Austria, kuid nende riikide sektoreid toidab tugev koduturu nõudlus. Euroopa puitmajade tootmise kogumaht on Eurostati andmetel üle 10 miljardi euro.
Suur osa Eesti majatehaste mahtudest läheb endiselt eksportturgudele (ca 485 miljonit eurot). Kui varasematel aastatel on see olnud 85–95% juures, siis möödunud aastal moodustas eksport isegi 98% kogutoodangust. Siin pole ka viimaste aastate kriisid või Eesti sisemine puitehituse laialdasema kasutuselevõtu entusiasm palju muutnud.
Ekspordi sihtriikidest on jätkuvalt populaarsed Skandinaavia-maad ja Saksamaa, mis moodustavad rohkem kui 50% kogu ekspordist. Tubli kahekordse hüppe on teinud ka Suurbritannia turg, kuhu nüüd läheb Eesti päritolu puidust hooneid ca 47 miljoni euro väärtuses.
Puitmajasektor on näidanud kriisist kriisi liikumises vastupidavust ja toimetulekut. Tõsi, raskemaid aegu näevad hetkel aiamajatootjad, kelle toodete suur koroonaaegne nõudlus on järgi andmas. Samal ajal suuremate hoonemudelite tootjatel on tööjärg ees keskmiselt poole aasta jagu. Tootjate püsivust keerulistest aegadest üle olla näitab see, et mitmed majatehased on teinud paari kolme aasta vältel investeeringuid uutesse liinidesse ja laienenud tootmistesse.
Hea teada
- Eesti puitmajatootjaid peetakse uuendusmeelseteks vanade kortermajade renoveerimise vallas, kus renoveerimisel kasutatakse tehases eeltoodetud fassaadielemente. Viimane on efektiivne leevendus energiakriisile, parandades oluliselt vanemate hoonete energiasäästlikkust ja -kulusid. Lisaks on võimalik tehaseliselt eeltoodetuid fassaadielemente mitmekümne aasta pärast ka taaskasutada, näiteks äsja renoveeritud Saue Kuuma 4 kortermaja fassaadielemendid on taaskasutatavad ridaelamu ehitamiseks.
- Industrialiseeritud ehitus ehk tehaseline hoonete või hooneosade tootmine on olnud Eesti puitmajasektori edu aluseks. Kõige suuremad puitmajatootjad suudavad tehaseuksest välja saata kuni 95% valmidusastmega maju, mille kõik komponendid on tehastes toodetud ja kokku monteeritud, tagades nii maksimaalse kvaliteedi. Viimased 5% on küll platsitöö, mis eeldab „lego“ kokkutõstmist, kuid säärasel viisil on eestlased ehitanud maailmas tuntuid kõrgeid puidust hooneid.
- Rohkem infot: www.woodhouse.ee