Käsitööpalkmaja soojapidavusel on omad nõuded ja neid ei saa võrrelda teiste majade tüüpidega. Oluline on jälgida, et eriosade ning avatäidete ühenduskohad on soojapidavad ja niiskuskindlad.
„Palkmaja ehitusvigu ei andesta! Valesti ehitatud hoone võib kiiresti mädanema hakata ja seda juba mõne aastaga. Lisaks on hooletult ehitatud palkmaja suure energiakuluga, mis tänaste hindade juures on suur probleem ja lööb valusalt meie rahakotile,“ osutab käsitööpalkmajade tootmisega tegeleva Vipson Projekt OÜ juht Taavi Tuvike. „Ilmselgelt algabki kõik ehitaja valikust: alati on kindlam, kui palkmajaehitust pakkuval ettevõttel on ette näidata sertifikaat, mis kinnitab, et kõik tootmisetapid on kontrollitud ja kasutatakse nõuetele vastavaid materjale. Ehitaja peab tundma oma töö iga detaili – teisiti ei ole tänapäeval enam võimalik. Ka pädev ehitusjärelevalve on tellijale suureks toeks.“
Tuvike toob tunnustatud ehitusettevõtte eelistamise plusspoolena esile ka asjaolu, et sertifitseeritud ehitaja ja pädeva ehitusjärelevalve jälgimise all valminud palkmajadele on lihtsam kasutusluba saada, sest vormistatakse korrektne dokumentatsioon: „Jah, see teeb ehituse kallimaks, aga annab samas garantii, et töö on korralikult tehtud. Turul on ju väga palju pakkujaid ja väga palju neidki, kes kahjuks ei saa väga hästi aru, mida nad teevad.“
Ehitus algab põhjalikust planeerimisest
Nagu iga ehitusprojekti juures, tuleb ka palkmajaehituse õnnestumiseks eelistada pädevaid joonestajaid ja insenere. See aitab ka kliendil endal korralikult majaplaani läbi mõelda, mis muudab hiljem asjad lihtsamaks ja selgemaks. „Vahel tasub rohkem aega võtta, aga tulemus on seda väärt,“ ütleb Tuvike.
Tänasel päeval, vägagi aktuaalsete energiatõhususe renoveerimisprojektide puhul, kehtivad ikkagi samad reeglid, mis kehtivad ka uue maja ehitamisel: kontrolli ehitaja tausta ja kaasa turvatunde saamiseks järelevalve, nii saad lahenduse, mida soovid. Kindlasti on hea end ka ise tellijana ehituse eripäradega kurssi viia.
Projekt peab vastama kaasaegsetele nõuetele
„Kui veel kasutada energiatõhusamaks muutmisel ka KredExi abi, on turvatunne suurem, sest nende kaudu saab renoveerimisraha siis, kui projekt vastab kaasaegsetele nõuetele. Nõuetele vastavust kontrollib oma ala ekspertidest koosnev komisjon,“ osutab Tuvike. „Üldreegel on: kaardista soovid ja vajadused. Kaasa projekteerija/arhitekt, kontrolli ja kooskõlasta projektdokumentatsioon, kus kirjas hoone maht, kasutatavad materjalid ning projekti eriosade kirjeldus. Korralik projekt vähendab oluliselt ehituskulusid ning aitab vältida edasisi vaidlusi ehitaja, naabrite ning teiste osapooltega.“
HEA TEADA
Mis on puitmajatootja vastavustunnistus?
Sertifikaat on dokument, mis ühelt poolt võimaldab tootjal toodet ehitusturul müüa ning teisalt on see garantii ostjale, kus tootja kinnitab oma toote vastavust nõuetele. Vastavustunnistuse väljastanud ettevõte garanteerib, et tootmisprotsess on kontrollitud igast aspektist, alates puidu sisseostmisest kuni kasutatavate kinnitusvahenditeni välja.
Mida kontrollida ja silmas pidada palkmaja ehitamisel
Katus
- Katuse soojapidavusele tasub erilist rõhku panna, sest sealtkaudu on soojakadu kõige suurem.
- Oluline on pöörata tähelepanu kasutatavate materjalide tehnilistele näitajatele.
- Soojustusvilla kihi kohta kehtib reegel: pigem rohkem kui vähem. Õige kogus leitakse arvutuste teel ja see sõltub projektist, ent liigne kokkuhoid tähendab, et tulevikus tuleb see summa siiski kulutada ja paraku veel suuremas mahus.
- Teipide kasutamine ühenduskohtades on väga vajalik! Erilist tähelepanu tuleb pöörata maja katuse ja seina üleminekukohtadele.
- Puitmaja puhul on ka katuse tuulutus väga oluline: kui konstruktsiooni tuleb niiskus, siis peab see saama sealt ka välja hingata. Sageli paigaldatakse vaid 20 mm distantsliist/tuulutuslatt katusekattematerjali alla. Eriti tähelepanelik tuleb olla plekk-katusega.
Avatäited
- Kui vanale palkmajale ei lisata välist soojustust, on vana palkseina läbipuhuvate nurkade, palgivahede ja akna ümbruste üle tihendamine vägagi asjakohane. See on tegevus, mida saab kohe teha, et energiat veidigi kokku hoida.
- Akende ümbrustes on tüüpilised suured soojalekked, täpse koha tuvastamisel on kasu ka termokaameraga tehtavast uuringust. Palgivahesid sobib soojustada näiteks lambavilla, linavildi või samblaga. Selleks tuleb akna- ja ukseliistud ära võtta ja lisaks ümbrused teipida. Väljastpoolt kasutamiseks pakutakse spetsiaalseid tuuletõkketeipe, sisse sobib spetsiaalne aurutõkketeip – neid saab hankida ehituspoodidest, aga mõistlik on siiski ka kogenud ehitajalt nõu küsida. Hästi toimivad nt Siga tooted või TerveMaja tootevalikus pakutavad tooted, mis on küll keskmisest kallimad, aga veidi paremad oma omadustelt.
- Igal ehitusmaterjalil on oma otstarve ja koht. Käsitööpalkmaja kontseptsiooniga iga materjal kokku ei sobi: ei tasu järgi anda esimesele impulsile haarata montaaživahu pudeli järgi, et sellega tuult läbi laskev nurk täita. Palkmajja sobivad hingavad materjalid, spetsiaalsed teibid ja tihendid.
- Aknaid ja uksi tellides tuleb kontrollida, milliseid on nende soojapidavusnäitajad.
Vundament
- Vundamendi korrektne ehitus ja hoolikas soojustamine on oluline. Enamasti ilmnevad ehitusvead hilisemalt hallituse näol.
Fassaad
- Kui ikkagi tahta, et palksein oleks eriliselt soojapidav, saab hoonet hiljem väljastpoolt lisaks soojustada ning katta voodrilauaga. Konkreetse lahenduse osas tasub nõu pidada inseneriga, et töö saaks tehtud vastavalt nõuetele. Igal materjalil on oma eripära ja on oluline, et neid korrektselt kasutatakse.
- Kui palkseina või mujale konstruktsiooni satub niiskus, siis peavad kasutatud materjalid võimaldama niiskuse väljakuivamist.
Küttekolded
- Lisaks kaasaegsetele soojaallikatele tasub ikkagi kaaluda majja paigaldada ka vanakooli küttekoldeid, nagu puuküttel ahi. Nii saab olla valmis sügistormideks, mis võivad võtta elektri, lisaks on olemas alternatiiv kerkinud elektrihinnale – sertifitseeritud pottsepad ja korstnapühkijad oskavad nõu anda.
Artikkel ilmus “Remondi ja ehita sügis 2022” ajakirjas. Vaata ajakirja siin: