Kes nopib aasta puitehitise tiitli? Konkursi tase rühib aasta-aastalt üles: siin toimetuse valikul mõned konkursile esitatud tööd. Konkursi võitjad kuulutatakse välja 4. novembril 2022 toimuval rahvusvahelisel puitarhitektuuri konverentsil “Puit – homse elukeskkonna võti“.
Treski välilava
Treski välilava on paigutatud lääne-ida suunaliselt, nii saab lava avada nii taluhoovile kui ka sellest ida pool asetsevale põllule. Lahtisest robustsest puitraamistikust kujundatud lava katus on ühelt poolt tehnoloogiline rajatis, mis võimaldab seadmete paindlikku kinnitamist ja riputamist, kuid samas joonistub lakoonilises raamistikus lava kohale välja negatiivina viilkatusega maht, meenutades Treski küüni siseruumi, mis on juba välja kujunenud kontserdipaiga sümboliks.
Lava katusekonstruktsiooni moodustav 200 x 200 mm puitraamistik on omavahel ühendatud ja jäigastatud terasest kinnituselementide abil. Terastaladest koostatud peamine katusekonstruktsioon võimaldab lava kujundamiseks vajalikke seadmeid riputada ja katuse serva konsoolselt toetada, et kaitsta esinejaid vihma eest.
Arhitekt(id)/büroo: Tomomi Hayashi, Jüri Nigulas / Hayashi-Grossschmidt Arhitektuur (HGA)
Ehitaja: Reimo Kahr
Valmimisaeg: juuli 2021
„PESA” Vilsandil
PESA on EKA sisearhitektuuri esimese kursuse tudengite suvise ehituspraktika käigus valminud õppeprojekt. Koolitöö käigus just Vilsandi jaoks välja töötatud PESA on mõeldud maamärgiks ja teetähiseks Vilsandi uuele kolumbaariumile – PESA vormi juurt võib otsida Vilsandi pikast linnuriigi ajaloost, ent maapinnast väljakaarduvale vormile võib iga tulevasse rahupaika sammude seadja teisigi põhjendusi leida. Kolumbaariumi materjaliks on Läänemaalt pärit tammepuit, millel on loomupärane suhe Saaremaa loodusrikkusega, metsadega, maalähedusega. Konstruktsioon on mõeldud kaua kestma ja ajahambale vastu pidama.
Arhitekt(id)/büroo: Kunstiakadeemia sisearhitektuuri esimene kursus, idee autor Trine Tõniste
Ehitaja: EKA sisearhitektuuri III kursus (2022. aasta seisuga) ja juhendajad
Valmimisaeg: mai 2022
Korterelamu Aasa tänaval Põlvas
Põlvasse on kerkinud Eesti esimene ristkihtpuidust kortermaja. 4-korruselise liftiga hoone fassaad on kaetud puitlaudisega, mis oma varieeruva tooni ja paigutusega muudab iga maja silmapaistvaks. Kortermaja kandekonstruktsioonid on projekteeritud vastavalt tulepüsivusnõudele R60 (seejuures paljudes kohtades puitkonstruktsioonid kapseldamata). Alates esimese korruse kandvatest seintest kuni katuslaeni välja on tegu valdavalt ristkihtliimpuit- ja liimpuit-elementidest koosneva elementmajaga. Ka maapealse osa trepikoda ja sealne liftišaht on CLT-konstruktsioonis (konstruktsioon on vaadeldav). Hoone katuslae paneelid on lahendatud konsoolselt katuseterrassile ulatuvate ribipaneelidena (liimpuittalad ja ristkihtliimpuit).
Arhitekt(id)/büroo: Lembit Tork, Kristo Põlluaas, Allan Pintson. Tork arhitektid OÜ
Ehitaja: Dorpat Ehitus OÜ
Valmimisaeg: aprill 2022
Eramu Päevakoera teel Tallinnas
Hoone paikneb krundil L-kujuliselt ning on ühekorruseline. Selle pikem külg paikneb paralleelselt krundi põhjaküljega. Hoone rahulikku ühekorruselist mahtu liigendavad püramiidjad katused koos katuseakendega. Eramu on ehitatud 205 mm MHM ristkiht-puitpaneelidest, soojustuseks valiti 160 mm puitkiudsoojustus Steico Special Dry. Siseviimistluses on kasutatud erinevaid savikrohve.
Arhitekt(id)/büroo: Peeter Loo ja Jaanus Saarepera (Kamp Arhitektid OÜ)
Ehitaja: Esthus OÜ
Valmimisaeg: august 2022
Rakvere töö- ja tehnoloogiakeskus
Rakvere töö- ja tehnoloogiakeskus on ühine õppehoone Rakvere linna põhikoolidele, et viia läbi tööõpetuse tunde. Hoones on kaasaegne ja paljude võimalustega sisseseade: siin saab keevitada, sepistada, tegeleda nahatöö, õmblustöö, robootika või kodundusega ehk teisisõnu arendada oskuseid, mis tänapäeva reaalsuses kipuvad pahatihti jääma teisejärgulisteks. Hoone on rajatud ristkihtpuit (CLT) konstruktsioonis ning kaetud väljast terasvõrguga, peegeldades hoones töödeldavaid põhilisi materjale ka hoone arhitektuuris. Siseviimistlus on teadlikult toorikut rõhutav: konstruktiivne puit on jäetud täiendavate viimistluskihtideta, seda on presenteeritud võimalikult ausalt ja palju.
Arhitekt(id)/büroo: Joel Kopli (KUU arhitektid)
Ehitaja: Revin Grupp
Valmimisaeg: juuni 2022
Aespa lasteaed Kohila vallas
Sutlema-Aespa lasteaia Metsaveere majas on ruumi neljale lasteaiarühmale ja Vilivere külaseltsile. Hoones on avar saal, huvihariduse ruum ja hästivarustatud köök. Rühmaruumid ja saal koonduvad ümber astmelise siseõue, mille üks külg on alevi suunas avatud. Teisele poole maja jäävatele mänguplatsidele minnakse läbi veidi salapärase kanjon-koridori.
Maja on läbinisti puidust. Põhikonstruktsioonid on puitkarkass-elementidest, mis valmistati tehases. Objektil toimus seina-, vahelae-, katuslaeelementide ja fermide monteerimine. Hoone vertikaalseteks kandetarinditeks on monteeritavad puitsõrestikust plaatelemendid, horisontaalseteks kandetarinditeks on saepuit- ja liimpuittalad ning ogaplaatsõrestikud. Fassaadikatteks on nii värvitud laudis kui ka lasuuritud ristkihtpuitplaadid.
Interjööris domineerivad samuti ristkihtpuidust seinapaneelid ja aknapõsed ning eritellimusel valmisatatud täispuitmööbel. Oksakohad ja vertikaalne puusüü on rõhutatud. Põrandatel on ruutmustris tammemosaiikparkett ja põletatud savitellis, laes puitkiudplaadid.
Arhitekt(id)/büroo: Martin Aunin, Pia Tasa, Marti Kahu, Malle Jürgenson, Marje Karu
Ehitaja: AS Paide MEK
Valmimisaeg: august 2022
Loodusvilla KÄBI Maidla mõisas Rapla vallas
KÄBI on Maidla metsakuurorti tarbeks kavandatud luksuslik minivilla, mis on mõeldud vaikseks ja luksuslikuks puhkuseks looduses. KÄBI nimi on inspireeritud rombikujulistest puidust kimmidest, mis katavad maja nii seest kui väljast – need meenutavad käbi välispinda ja kohalikust ehitustraditsioonist ka laastukatust. Kõik 7500 kimmi valmisid Lõuna-Eestis spetsiaalselt KÄBI jaoks.
Arhitektide eesmärk oli luua villa, kus ka maja sees olles on tunne, nagu seisaksid kasvanud metsas suurte puude vahel – metsakatedraalis. Tunnet võimendavad maast laeni ulatuvad klaasseinad ning fassaadilt otse tuppa voogavad puitkimmid seinakattematerjalina. Iga punakaspruun kimmidega kaetud maja osa on funktsionaalne: nendesse eemalt sammaste või puutüvedena mõjuvatesse hoone osadesse on peidetud duširuum, panipaik, kamin jms.
KÄBI konstruktsioonis on kasutatud Eestis toodetud ristkihtliimpuit-paneele, mis võimaldasid lisaks kiirele püstitusele jätta õrnal pinnasel trampimise perioodi võimalikult lühikeseks ja trampivaid jalgugi oli vähem.
Arhitekt(id)/büroo: Mari Hunt ja Arvi Anderson (b210)
Ehitaja: Otto Ehitab OÜ
Valmimisaeg: märts 2022
Varjualune KINO Narva maanteel Tartus
Varjualuse KINO päised on ehitatud puidust ning jalused betoonist. Materjalide kasutuses prooviti jääda võimalikult ausaks, paista on nii puitosa skelett kui betoonelementide „nagad”. Õrnalt läbikumav värvikiht laseb esile tulla puusäsi iseloomulikul mustril.
Puidust koda, kus on võimalus istuda, nautida vaadet ning mõttel joosta lasta, on seestpoolt hubaselt mõjuv pelgupaik. Puidulõhn ja soojad tumedaks võõbatud pinnad tekitavad turvalise tunde. Raamide valmistamiseks kasutati 90 jätkumeetrit 120 x120 mm liimpuitu ning roovideks 220 meetrit prussi.
Seinu katab ca 720 meetrit männilauda. Päised on ehitatud nii, et tugev liimpuidust raamistik võimaldab seinapaneelid ilmastiku- või muude kahjustuste korral välja vahetada.
Varjualused ehitasid Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri ja linnaplaneerimisosakonna esimese kursuse tudengid ehituspraktika raames.
Arhitekt(id)/büroo: Alis Mäesalu, Tuule Kangur, Darja Gužovskaja, Madis Arp Keerd
Ehitaja: Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskond
Valmimisaeg: august 2022
Must puitvilla Harjumaal
Peremaja kõik ruumid asuvad ühel korrusel ning on selge tsoneeringuga – avalik eluruumide ala asub kinnistu eesmises osas ning magamistubade plokk sellest eemal. Eluruumide õuele avanevat klaasfassaadi toetavad 80 x 240 mm liimpuidust kandepostid. Hoone katuslaed ning räästakonstruktsioonid on liimpuittaladel. See lubas rajada suuremahulised konsoolsed varikatused mõistliku konstruktiivse kõrgusega.
Fassaadi laudise eriprofiil on välja lõigatud männipuidu tooriku profiilist 47 x 74 mm. Profiilist lõigati välja z-kujuline tükk (ehk nurgad maha freesitud), tükid on omavahel poolpunniga ülekattes. Laudise kinnitus on naeltega sulundist. Vuukide nihutamisega on paika aetud avatäidete ümbrused, et vältida pikilõikeid. Laudis on autoklaavis kuumõlitatud musta õliga ja seinas taas linaõliga kaetud.
Arhitekt(id)/büroo: Allianss Arhitektid OÜ (autorid Indrek Tiigi ja Tarmo Kübard), sisearhitekt: Kristi Lents, projektijuht Heli Pill
Ehitaja: Norete Ehitus OÜ
Valmimisaeg: 2020
Lusthoone traktorimaja Rapla maakonnas
Hoone loomisel on kasutatud vana heinaküüni tüpoloogiat, kus heinakoorem hobuvankril sõitis ühest väravast sisse ja pärast koorma mahalaadimist teisest otsast välja. Hoone vorm on ülilihtne, puitkarkassi katab kihtplast: traktor peab saama eksponeeritud. Väline püstlattidega katmine on sarnane peamaja traditsioonilise puitvoodri liistundusega, tulemuseks on traditsioonidest lähtuv lihtne talu abihoone.
Arhitekt(id)/büroo: Peeter Pere ja Eva Kedelauk (Peeter Pere Arhitektid)
Ehitaja: Orku Ehitus OÜ
Ehitise valmimisaeg: mai 2022
Raadi lasteaed Nupsil Vahi alevikus
Suuri klaaspindu on hoones tagasihoidlikult. See aitab kaasa energiatõhususele ning suured katuseräästad võimaldavad aknaid lahti hoida ka vihmasel päeval. Hoone ülekuumenemist aitavad vältida dekoratiivsed ribistikud.
Tuleohutusklass TP1 saavutati hoone jaotumisega tuletõkkesektsioonideks: puitkonstruktsioonide tulepüsivus on tagatud tulekaitseplaatide ning kivivilla kasutamisega, samuti piisava puidu ristlõikega.
Hoone kandvad ja jäikusseinad on puitkarkassil ning isoleeritud kivivillaga. Katus on puitfermidel, mille alumise vöö vahel on kivivillamatid.
Arhitekt(id)/büroo: Indrek Allmann, Jüri Kliimask (Arhitektuuribüroo Pluss OÜ)
Ehitaja: KRC Ehitus OÜ, projektijuht Aleksandr Muhhin
Valmimisaeg: detsember 2021