Ehitusvaldkonna erialaliitude konkurssidel osalesid aasta parimate valimisel seekord mitu kooli: Kindluse koolis ning Tabasalu koolis on koolijütsidel nüüd mõnus keskkond õppimiseks ja sirgumiseks.
Rae valda Peetri-Järveküla piirkonda kerkinud Kindluse kool on ehitatud sõna otseses mõttes keset põldusid: kõigepealt rajati teed ja kommunikatsioonid, seejärel said alata ehitustööd. Nüüd on koolihooned koos spordirajatiste, sõidu- ja kergliiklusteedega valmis ja usinas kasutuses ning lisaks lastele on arendusest rõõmu kohalikul kogukonnal, kes kasutab spordihoonet, pneumohalli ning välialasid.
Kindluse kooli arhitektuurilahendus sai inspiratsiooni kooli nimest: hoonele lisatud torn on viide vahitornile, maastikuarhitektuuris on oma koha leidnud kraavid, sillad ja vallid. Koolimaja päikest varjestavad terasvõrgud on inspireeritud keskaegse rüütli turvise väljanägemisest: metallvõrk laseb läbi valgust ja võimaldab läbi vaadata, aga varjestab ära kuuma päikese.
Eeltöö arvutiekraanil
„Tööprojekti koostamisel ja projekteerimisel kasutasime mudelprojekteerimise tarkvara. See andis kindlasti ajalise võidu sõlmede, detailide täpsustamisel ja ka ebatäpsuste leidmisel enne, kui töödega alustasime. Kogu eeltöö sai ära teha arvutiekraanil, et halbu üllatusi ja ringitegemist objektil oleks võimalikult vähe,“ meenutab Nordecon AS-i projektijuht Silver Sein töö algust.
Hooned kahe aastaga valmis
Koolihoone kerkis kahe aasta jooksul mitmes etapis, seejuures oli oli ehitaja jaoks esimene ja kõige tõsisem katsumus vahetähtaeg. Nimelt alustati ehitustöödega 2019. aasta detsembri keskpaigas, ent esimene etapp ehk algkooli osa koos välialadega tuli valmis saada juba kooliaasta alguseks 2020. aastal. „Ajagraafik oli niigi pingeline, siis algas koroonapandeemia esimene laine, mis oli uus olukord kõigile,“ meenutab ta. „Kahtlejaid, takistusi ja ootamatusi oli palju, kuid meeskond töötas koos hästi ja saime kooli, spordihoone, pneumohalli ning välialad valmis enne tähtaega.“
Kooli sisearhitektuuris on kokku sobitatud erinevaid materjale. Väljas annab tooni betoon: hall naturaalne kest, valdavalt raudsulfaadiga viimistletud fassaadid ja pargipoolse külje elemendid, mis osaliselt viimistletud graafilise betooniga. Graafilise betooni mustri vahtralehemotiiv kordub ka pneumohalli viimistluses ja spordihoone perforeeritud fassaadil.
Seda pandi tähele ka aasta betoonehitise konkursil. „Kindluse kool on puhta arhitektuurse käekirjaga kaasaegne kool, mis on kujunemas maamärgiks,“ tõstis žürii esile.
Kindluse kool
Tegijad
- Tellija: Rae Vallavalitsus
- Arhitekt: Sweco Projekt AS, Ahti Kooskora, Sander Palling
- Konstruktor: Sweco Projekt AS, Jana Pärn
- Ehituse peatöövõtja: Nordecon AS
- Sisearhitektuur: Stuudio TEMA OÜ
- Betoonitööd: Reme Grupp OÜ; betoon: Betoonimeister AS; betoonelemendid: Betoneks AS
- Vesi, kanal, küte, ventilatsioon, jahutus: Amecon OÜ
- Elekter, nõrkvool, automaatika: Contactus AS
Hea teada
- Järveküla alevikku Turu tee ja Kindluse tee vahelisel alal asuvasse Kindluse kooli mahub 870 last ja 70 õpetajat.
- Lepingu maksumuseks oli 13,83 miljonit eurot. Kogu hoone anti tellijale, Rae Vallavalitsusele, lõplikul kujul üle 9. aprillil 2021.
- Hoone on raudbetoonist madalvundmendil. Allpool maapinda asuvad konstruktsioonid on monoliitbetoonist, mittekandvad välisseinad monteeritavatest mitmekihilistest raudbetoonelementidest.
Hoonetekompleksi kuuluvad
- 2-korruseline põhikooli osa, kus asub ka läbi kahe korruse ulatuv kaldauditoorium. Põhikooli osa juurde kuulib torn.
- 1-korruseline algkooli osa, mis on kooli peasissepääsuga seotud läbi avara ühekorruselise galerii, kus asub õpetajate plokk.
- Põhi- ja algkooli osa ühendab peasissepääsu osa, kus asuvad fuajee, söökla ja remter koos abiruumidega.
- Koolihoone on ühendatud 3-korruselise spordihoonega, kus asub ka hoonetekompleksi teenindav katlamaja.
- 5442 m2 suletud netopinnaga pordihoone kõrval asub 4665 m2 suurune pneumohall, kus saab aastaringselt mängida jalgpalli ja harrastada teisi spordialasid.
Tabasalu uued koolid
Harku vallas Tabasalus asuvad kõrvu kaks ilusat ja hästiehitatud uut koolimaja: Tabasalu gümnaasium ning Tabasalu kool.
Hariduslinnak koosneb kahest eraldiseisvast hoonest, mis asuvad ühel krundil. Kummalgi neist on oma tellija: põhikooli ja spordihoone puhul kohalik omavalitsus ning riigigümnaasiumi puhul riik.
Põhikooli osas jäävad silma efektsed musta pigmendiga toonitud välisseinaelemendid – viimaseid tõstis esile ka aasta betoonehitise konkursi žürii, kes nimetas koolile eripreemiat andes, et niisugused elemendid on visuaalselt efektsed, luues samal ajal hoonest funktsionaalse terviku.
Reljeefsed seinapinnad
„Vertikaalse hammastusega reljeefse vormipinna saavutamiseks kasutati spetsiaalsest plastmaterjalist freesitud liiste. Need kinnitati ükshaaval arhitekti poolt ette antud mustri järgi vormi põhja külge. Et muuta musta tooni intensiivsemaks, on elementide väliskihi betoon valmistatud valge tsemendi baasil,“ kirjeldas AS-i Framm müügi- ja turundusjuht Doris Henning välisseinaelementide valmistamise protsessi.
Ka Pelle-Sten Viiburg, Doomino Arhitektid OÜ-st hindab, et peamiselt monteeritavatest betoonelementidest ehitatud koolikompleks on hästi välja kukkunud: välisseinad on projekteeritud kolmekihilistest betoonpaneelidest, põhikooli osas püüab pilku vertikaalse triibutusega reljeefsesse vormi valatud seinapind, seevastu gümnaasiumi seina välispind on kaetud puitribistikuga. Nii loovad betoon ja puit kauni terviku. „Kiitust väärib ka see, et tellija, ehitaja ning arhitektide koostöö sujus hästi,“ lisab Sven Hein Astlanda ehitusest.
Väljakutsed projekteerimises ja platsil
Kõik ei läinud siiski lepase reega, nimelt nägi Tabasalu kooli esialgne projektlahendus ette hoone kandekarkassina puurvaiadele rajatavat rostvärki, kandvaid välis- ja siseseinu ning betoonposte ja nendele toetuvaid õõnespaneelidest vahe- ja katuslagesid.
„Et vaiamasin saaks turba peal liikuda, oleks pidanud ehitama ajutisi teid, samuti võtab aega vaivundamendi enda ehitamine. Saime aru, et esialgu plaanitud lahendus õigeks ajaks valmis ei saaks,“ nentis OÜ Astlanda Ehitus juhatuse esimees Kaupo Kolsar. „Projektijuht Tõnu Madisoon töötas seepärast läbi vundeerimise ja kandekarkassi erinevaid konstruktsioonilahendusi ja neist sobivaimad jõudsid ka tööprojekti.“
Nuputamist nõudis ka põhikooli spordihoone põrand, mis on üsna ebatraditsiooniliselt ehitatud õõnespaneelidest, mille alapinna külge on juba tehases kleebitud soojustus. Seeläbi muutus elementide ladustamine, transport ning monteerimine omaette väljakutseks: oli vaja vältida soojustuse muljumist ning õõnespaneele ei saanud tavapäraselt ülestikku ladustada.
Rinda tuli pista ka probleemiga, et osade ehitusmaterjalide tarneajad pikenesid ehitajast sõltumata mitmeid kuid. Saab siiski tõdeda, et lõpp hea, kõik hea: koolimaja sai väljakutsetele vaatamata kooliaasta alguseks valmis.
Hea teada
Tabasalu gümnaasium ja Tabasalu kool
- Tellija: HTM, RKAS
- Arhitektid: Andro Mänd (Hoov AB OÜ), Pelle-Sten Viiburg (Doomino Arhitektid OÜ)
- Konstruktor: Arro & Agasild IB OÜ, Ehitusekspertiisibüroo OÜ
- Peatöövõtja: Astlanda Ehitus OÜ
- Betoonitööd: Reme Grupp OÜ, Betoteam OÜ,
- Azelta Projekt OÜ
- Betoonelemendid: Framm AS
- Betoon: Rudus AS, Betoonimeister AS
Artikkel ilmus “Eesti ehitab 2022” messiajakirjas. Vaata ajakirja siin: