Digitaalehituse klastri Aasta tegu auhinnaga väärtustatakse koostööd ehitusvaldkonnas, auhinnaga premeeritakse meeskonda, kes oskab ja tahab koos ausalt ja läbipaistvalt tegutseda. Tänavu noppisid preemia Riigi Kinnisvara AS ning Sirkel & Mall Eesti Rahvusraamatukogu rekonstrueerimise projekteerimise eest.
Eesti noorima muinsuskaitsealuse hoone rekonstrueerimisprojekt valmis 2021. aasta kevadel, selle Eestile väga olulise hoone rekonstrueerimisel tegid koostööd klastri liikmed – RKAS tellijana ja Sirkel & Mall projekteerimise peatöövõtjana. Projekti panustasid veel Tallinna Tehnikaülikool, Geodeesia24, AruCAD ja mõistagi Tallinna linn.
Projektis osalesid üle 85 arhitekti ja inseneri ligi 20-st erinevast ettevõttest, Rahvusraamatukogu ning Rahvusarhiivi juhtiv- ja reatöötajad, Riigi Kinnisvara AS teadliku tellijana, Tallinna Tehnikaülikooli tippteadlased hoidlate sisekliima konsultantidena ning Tallinna Muinsuskaitseameti spetsialistid.
Projekti õnnestumise taga on paljude inimeste, firmade ja organisatsioonide – kogu projekteerimismeeskonna koostöö.„Hea projekt valmib vaid siis, kui on kaasatud kõik osapooled – kasutajad, tellija ja projekteerijad, kel on ühine eesmärk parima lahenduse leidmine keerulisele ja uuendatavale hoonele,“ märkis žürii.
Eesti ühe suurima ja keerukaima, aga kindlasti ka põnevaima rekonstrueerimisprojekti valmimisse olid kokkuvõttes kaasatud üle saja inimese.
Uuenev Rahvusraamatukogu
- Rahvusraamatukogu hoone fassaad valgustatakse atraktiivselt.
- Muutub praegune fuajee ning selle pealne, millest kujundatakse rahvusraamatukogu nn pidevalt avatud ruum.
- Algupäraselt välja ehitamata jäänud tornisaali tuleb teatrisaal ja multifunktsionaalne saal, nende ette rajatakse läbi kahe korruse galerii ja külastajatele avatakse väliterrassid.
- Viiendal, kuuendal ja seitsmendal korrusel hakkavad paiknema lugemissaalid, lisandub abiruume koosolekuteks, salvestamisteks jmt.
- Projekti koostamise juures oli tähelepanu suunatud ka uutele tehnosüsteemidele, energiatõhususe suurendamisele, ventilatsioonile ja iseäranis hoidlate sisekliima tagamisele.
- Uuenevas rahvusraamatukogus suudetakse vastu võtta 1500–2000 külastajat päevas senise 800 asemel.
- Uuendatud väliterrassid ja sisearhitektuursed muudatused võimaldavad avada hoone linnaruumi osana tõstes ümbritseva elukeskkonna kvaliteeti.
- Uuenev maja saab plaanide järgi valmis 2025 ning teenuseid hakatakse pakkuma 2026. aastal.
Digitaalehituse klastri aasta tegu 2021 konukrsi nominendid
Saaremaa Gümnaasium
- Tellija: Riigi Kinnisvara AS
- Arhitekt: Karisma arhitektid
- Projekteerimine ja ehituse
- peatöövõtt: Nordecon AS
Saaremaa Gümnaasiumi koolihoone on kompaktse vormiga, osaliselt kahe-, osaliselt kolmekorruseline, netopinnaga ca 4300 m². Hoone kandekarkass on ehitatud monteeritavatest ristkihtpuitpaneelidest ning liimpuittaladest ja -postidest. Hoone arhitektuurne vorm soosis monteeritava lahenduse kasutamist, nii jõuti tulemuseni kiiresti ja kvaliteet sai hea. Koolihoonel on keskne läbi korruste ulatuv aatrium, mis ühendab kahte klassiruumidega hoonetiiba. Ka klassiruumide esised ühisalad on avarad ja liigendatud. Vaiksemad tsoonid võimaldavad omaette olemist. Läbi kahe korruse kulgevad õhuruumid ning valgusšahtid katuselt annavad ühisaladele täiendavalt valgust ning õhulisust.
Selle projekti puhul väärib mainimist, et tööprojekti loomise etapis rakendati digitaalset protsessi. Kõige märkimisväärsemaks osaks oli info digitaalne liikumine otse CLT-elemente tootvasse tehasesse sealsele masinale vajalikesse formaatidesse võimalikult vähese lisatööga. Konstruktiivse 3D-mudeli baasil loodi tootmiseks vajalik mudel, millest omakorda tekitati tehases vajalikud joonised ja failid tootmisseadmetele.
Niisugune protsessi digitaliseerimine aitab vähendada projekteerimiseks kuluvat aega tootejooniste osas, samuti väheneb inimliku eksimuse võimalus. Suurepärane lõpptulemus saavutati tänu kõigi osapoolte ühisele teadlikule koostööle.
WDBE 2021 virtuaalsündmuste sari
- Digitaalehituse klaster, majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ning KiraHUB
Eestlaste ja soomlaste koostöös läbiviidud WDBE ehk The World of Digital Built Environment ürituste sarja kavas olid mitmeid seminare ning konverentse. WDBE tippsündmus toimus 28.–29. septembril käesoleval aastal. WDBE üldteemaks oli „Unlocking urban supersensing”. Sündmuse alateemadeks oli inimeste ja arvutite koostoime areng, samuti uued moodused ja võimalused hoonete ja linnade rajamiseks ning nendega suhestumiseks.
Ürituste sarja kuulub mitu nn community event erialaüritust, finaalüritus „Summit” (kaks päeva arutelusid) ning osaliselt ka digitaalehitise häkaton (WDBE liigendus aitab häkatonile leida täiendavaid osalejaid ning levitada tulemusi).
WDBE on heaks tööriistaks erinevatele Eesti ning Soome osapooltele, sealhulgas avalik sektor, kohalik omavalitsus ja äriühingud, et tutvustada oma tegevust ja ambitsioone ning õppida teiste kogemustest.
Lisaks on tegu hea platvormiga, kust leida uusi koostööpartnereid, sh teistest riikidest. Sündmustesari on aidanud arendada rahvusvahelist koostööd ning luua uusi ärisuhteid. WDBE raames on saanud kuulata maailma tippspetsialiste ning hankida uusi teadmisi digiehituse uute trendide kohta.
Kokkuvõttes toimus sündmus seekord veel võimsamalt ja veel intrigeerivamate teemadega kui möödunud aastal ning aitas luua palju vajalikke kontakte.
Artikkel ilmus 2021. aasta ajakirja EhitusEST novembrinumbris. Kõik artiklid loetavad siin.
Ajakirja trükiversioon jõuab kõikide Eesti ehitusettevõteteni: