AS Kunda Nordic Tsement pidi Kundas klinkri tootmise lõpetamisega seoses ümber korraldama kogu tsemenditootmise, nüüdseks on uued tsemendid saadaval.
„Arvestades üldist ehitusturu olukorda ja tsemendituru olukorda Põhja-Euroopas, võttis HeidelbergCement Group vastu otsuse Kunda tehases klinkri tootmine lõpetada. Praegu ostame tsemenditootmise põhitooret klinkrit sisse kontserni Slite tehasest Rootsis, kus on kaasaegse tootmisprotsessi tõttu võimalik toota väiksema süsinikujalajäljega tooret,” rääkis AS Kunda Nordic Tsement tegevdirektor Meelis Einstein.
Kundas klinkri tootmise lõpetamine vähendab AS Kunda Nordic Tsemendi süsinikujalajälge ca 28%. Eesti CO2 heide väheneb klinkri tootmise lõpetamise tõttu umbes 600 000 tonni võrra aastas.
„Meie üleminekul Slite klinkrile oli eesmärgiks, et tsementide lõppnäitajad jääksid samaks,” sõnas AS-i Kunda Nordic Tsement müügidirektor Imre Leetma.
„Võrreldes vanade Kunda tsementidega on teatavaid erinevusi, kuid põhinäitajad jäid paika,” rääkis AS Kunda Nordic Tsement marketingijuht Andrus Rekka. „Uutel tsementidel on veidi lühemad tardumisajad, algtugevused on kõrgemal, lõpptulemused veidike madalamal. Veevajadus vähenes, mis on positiivne. Võib öelda, et tsementide kvaliteet on keskmiselt isegi tõusnud,” täiendas Rekka.
Uus komposiittsement saadaval
Samaaegselt teiste tsemendimarkide uuendamisega toimus ka põlevkivituhktsemendi retsepti uuendamine. Komposiittsement CEM II/A-M(T-L)42,5R on nüüdsest keskkonnasõbralikum, sest selle tootmisel tekib vähem süsihappegaasi.
Uue tsemendimargi kasutuselevõtt on tingitud sellest, et Eesti Energia Narva elektrijaamad vahetasid tolmpõletuskatlad välja keevkihtkatelde vastu ning keevkihtkatelde tuhka ei oldud siiani tsemendi sideainena kasutatud.
Nüüdseks on keevkihtkatelde tuhk tsemendi koostisosana sertifitseeritud, laborikatsed läbinud ning uus komposiittsement on saadaval.