Uus-Veerenni arenduse teeb silmapaistvaks õnnestunud maastikuarhitektuur: mõeldud on jalakäijatele-linlastele kui kohalikele elanikele.
OÜ KINO maastikuarhitekt Mirko Traks sedastas, et ka maastikuarhitektidele antud lähteülesande kohaselt pidi ala jääma avalikuks ja läbitavaks: „Mõtlesime linnaelanike peale laiemalt, ent tähtis oli leida toimiv lahendus ennekõike neile inimestele, kes seal elavad. Kui kohalikel on hea, hakkab ruum ka avalikkuse jaoks paremini tööle.“
Elamukompleksi sisehoov jaguneb funktsionaalselt kaheks suuremaks ruumiks: „Pool hoovi on nn kiirema mängu ala, kuhu koonduvad aktiivsemad tegevused ja kuhu paigaldatakse ka kummikattega mängväljak. Teine pool on rahulikum pargiala paviljonide, kasvuhoonete ja tihedama haljastusega“.
Sisehoovi keskel asub ka grillmaja-väliköök. Eraldiseisvad lehtla ja klaaspaviljonid kutsuvad aeda ka tuuliste ja vihmaste ilmadega. „Kasvuhoonete ja talveaia teema on Eestis üsna uus, aga väga mitmekesine lahendus: just võimalus olla pooleldi õues ja pooleldi toas ning avada uksi nii, nagu meeldib,“ ütleb Mirko Traks. „Kui moodustatakse korteriühistu, hakkavad ilmselt tekkima ka graafikud nende ruumide kasutamiseks. Iseenesest on ju vahva pidada klaaspaviljonis oma lapsega grillpiknik või sünnipäevapidu, kasvatada taimi või lugeda raamatut.“
Läbimõeldud sadeveesüsteem
Uus-Veerenni siseaia kujundamisel mõeldi hoolega läbi ka sadeveesüsteem. „Ega Tallinn viimasel ajal hea meelega ei näe, et hoovide sadevesi juhitakse linna sadeveekanalisatsiooni. Seega mõtlesime kohapealsele imbsüsteemile,“ selgitab Mirko Traks.
„Aia pargipoolsesse ossa rajatakse väikese kalde all imbväljak, mida katab kuival ajal tavaline muru, ent suurte sadudega korjab imbväljak vee endasse ning mõneks päevaks tekib laste rõõmuks väike madal tiik. Kogutud vett saab kasutada ka aia kastmisel.“
Tasub teada
- Uus-Veerenni ehituse esimesed elamud valmivad selle aasta lõpuks.
- Kasutati mudelprojekteerimist, sest nii saavad ehitajad telefoni ja tahvelarvuti abiga end igas etapis projekti detailidega kursis hoida ja viia ehitusvead miinimumini.
- Esimese etapina ehitatakse sisehoovi ümber 12 uut kortermaja. Lisaks valmivad puhkealad, lehtlad, mänguväljak.
- Korterites on targa kodu lahendused.
- Ehitaja: Merko Eesti AS.
- Arhitektid: Tõnis Tarbe ja Johann-Aksel Tarbe.
- Avalike alade maastikuarhitektuuri lahendus: OÜ KINO Maastikuarhitektid.
- Korterite sisekujundus: Ahti Peetersoo.
Artikkel ilmus ajakirja Remondi ja ehita suvi 2019 numbris