Kaldkatuseehitaja eriala kutseeksami tegid 14. mail Tallinna Ehituskoolis 15 katuseehitajat: 9 eksamitegijat Haapsalu Kutsehariduskeskuse kaldkatuseeriala lõpetajatest ning 6 kogemustega katuseehitajat tööturult.
Kaldkatuseeriala hõlmab nii kivi-, profiilplekk- kui eterniitkatuste ehitamist, samuti kuulub kaldkatuseehitaja õppekavva puitkatuste ning bituumensindelkatuste ehitus ning katuseakende paigaldus.
Tase avaldab muljet
Eksamitegijate tase oli suhteliselt korralik, kindlasti üle Eesti katuseturu keskmise. Enamik neist on töötanud kaldkatuseehitajana juba mitu aastat. Eesti 3 esimest meistrieksami sooritanud katusemeistrit on Vaiko Ülejõe, Guido Ilves ja Vaiko Ilves katuseehitusfirmast Katusepartner. Ülejäänud 12 eksamitegijat sooritas III taseme kutseeksami. Eksamikomisjoni kuuluvad ehitushariduse ja pikaajaliste kogemustega katusefirmade esindajad ning katusemeistrite liidu partnerliikmete esindajad.
Haapsalu Kutsehariduskeskuse kaldkatuseeriala esimene lend lõpetas eelmisel aastal, aasta alguses alustasid õpinguid kaldkatuse erialal õppegrupid nii Tallinna Ehituskoolis kui Haapsalu Kutsehariduskeskuses.
Aastasadade jooksul on Euroopas välja kujunenud 3 klassikalist katuseehituse eriala – ehitusplekksepp (hõlmab käsivaltskatuste ehitamist erinevatest plekiliikidest: teras-, alumiinium-, vask- ning titaantsinkplekk), lamekatusekatja (lamekatuste ehitamine nii bituumen- kui PVC-rullmaterjalidest) ning kaldkatuseehitaja.
Tänaseks on võimalik kõiki neid kolme klassikalist katuseehituseriala õppida Eesti erinevates kutsehariduskoolides: ehitusplekksepad õpivad Haapsalu Kutsehariduskeskuses ning Tallinna Lasnamäe Mehaanikakoolis, lamekatuse-ehitajad Tallinna Ehituskoolis ning kaldkatuseehitajad Tallinna Ehituskoolis ning Haapsalu Kutsehariduskeskuses.
Valida saab pädevad tegijad
Loodud on ka kutsestandardid, mis hõlmavad nii teoreetilist kui praktilist õpet eelpool nimetatud erialadel.
Kutseeksameid saab sooritada III (oskustöölise ehk selli ) tasemel ning IV ehk meistri tasemel. Kutseeksameid viiakse läbi Tallinna Ehituskoolis (kald- ja lamekatuseehitaja erialal) ning Lasnamäe Mehaanikakoolis ehitusplekksepa erialal. Eksamid koosnevad nii teoreetilisest kui praktilisest osast.
Tänaseks on kutseeksami sooritanud ca 80 katuseehitajat, lähema paari aasta jooksul moodustub loodetavasti piisav hulk kvalifitseeritud ning tarifitseeritud katuseehitajaid, mis annab võimaluse nii eratellijatele kui riiklikus ning munitsipaalehituses valida pakkujate hulgast tõendatud pädevusega katuseehitajaid. See aga omakorda tagab juba sarnaselt Lääne- ja Kesk-Euroopa riikidega katuseehituse korraliku taseme ning motiveerib ka kõiki katuseehitusturul osalejaid oma oskusi ja teadmisi täiendama.