Mida tuleks kasvuhoone soetamisel tehniliste omaduste osas meeles pidada?
Kasvuhoone soetamisel tuleks eeskätt silmas pidada kasutamise eesmärki – kas soovite kasvuhoonet kurkide, tomatite kasvatamiseks, eksootiliste taimedega katsetamiseks või aia iluks. Tavapärase kasutusotstarbe korral on otsustamise aluseks kasvuhoone eluea ja hinna suhe: tavapäraste köögiviljade kasvatamisel tuulevaikses kohas ajavad asja ära ka kõige odavamad Hiinas toodetud kilekasvuhooned, mille odav hind lubab selle ka paari aasta pärast välja vahetada. Eksootiliste viljade puhul saab määravaks soojapidavus ning kui soov on kasvuhoone näol aeda ka praktiline pilgupüüdja hankida, tuleb lähtuda disainist.
Millal on kõige parem aeg kasvhuhoone paigaldamiseks ja kuidas talv üle elada?
Üldjuhul tärkavad rohenäpud talveunest varakevadel ja siis on kindlasti kasvuhoonete müügi ning paigaldamise kõrgaeg. Oluline on, et paigaldades ei oleks aluspind külmunud, muid ajalisi piiranguid ei ole.
Sügisel on oluline väärikalt eelmine hooaeg lõpetada, koristada taimede jäägid, mis võiksid mädaneda ja kui kasvuhoonel on automaataknad, siis ka need sõltuvalt mudelist talve saabumiseks ette valmistada, et nad päikseliste ilmade puhul asjatult ei avaneks, samuti tuleb vastavalt margile viia talvekorda ka kastmissüsteem. Talvel tuleks lumerohkel ajal lumi katuselt maha lükata ja jälgida, et lumesurve ka kasvuhoone allosas klaasidele ja plastile suureks ei lähe.
Millised on kastmissüsteemid?
Kastmissüsteemide valik sõltub jällegi kasvatatavatest taimedest: osadele sobivad vihmutid, mis hoiavad lehed niiskena ja imiteerivad vihmametsa, osad taimed lehtede kastmist ei armasta, nende puhul on valikus tilkkastmissüsteemid, imbvoolikud, keraamiliste anduritega süsteemid.
Süsteemide paigaldamisega saab igaüks tänapäeval ise hakkama ja valik tuleb igaühel endal teha sõltuvalt ka rahalistest võimalustest. Vast mugavaimad on keraamiliste anduritega süsteemid, mis mõõdavad pinnase niiskust ja selle kuivenedes automaatselt käivituvad. Endal tuleb vaid jälgida, et paagis või tiigis oleks piisavalt vett.
Kas kasvuhoone on soovitav lasta spetsialistil paigaldada või saab sellega hakkama igaüks?
Tavaliselt saab Eesti inimene kasvuhoone paigaldamisega ise hakkama, aga sellega kaasnevad riskid. Ise paigaldades ei laiene garantii nendele defektidele, mille põhjus võib ka kaudselt olla paigaldusviga. Samuti muutub asi segaseks, kui paigaldusfirma ja tootjafirma on erinevad. Ehk garantiiküsimusest lähtudes soovitan kindlasti lasta kasvuhoone paigaldada spetsialistil.
Kui tegu on internetipoest ostetud odava Hiina kasvuhoonega, siis ei ole loomulikult otstarbekas spetsialisti paigaldust võtta, kuna see ületaks kindlasti kasvuhoone hinna.
Millised on kuppelkasvuhoone plussid?
Inimene, kes soovib oma aeda kasvuhoonet kui tomatisaagi saamise kohta, ei peaks kuppelkasvuhoonet ostma. Mõistlik on soetada võimalikult odav Aasias toodetud tavakasvuhoone. Kuppelkasvuhoone valmib praktiliselt käsitööna ja tema suurimaks eeliseks on disain.
Tõsi küll, on ka paar praktilist eelist: kupli puhul langevad mingile osale kasvuhoonest päikesekiired alati risti ja seega on ta valguse- ja soojaküllasem kui teiste kujudega kasvuhooned ja sellega seoses ka hooaeg pisut pikem. Sõltuvalt ümarast geomeetrilisest vormist on kuplikujuline kasvuhoone ka tuultele vastupidavam kui klassikalise kujuga kasvuhoone. Sellega seoses on selle toote vastu huvi üles näidanud just karmis kliimas elavad rohenäpud nii polaarjoone taga kui avatud rannikutel. Kuppelkasvuhoone soetavad inimesed, kes soovivad oma aeda pilgumagnetit või kes soovivad naabritest pisut eristuda.
Soovitame kupli puhul kihtplastikut, põhjuseks materjali kergus, hea soojapidavus ja valguse läbilaskvus, samuti vastupidavus. Kilest ei ole otstarbekas kuppelkasvuhoonet teha, kuna kile ei pea ilmastikuoludele kuigi kaua vastu ja klaas on jällegi purunemisaldis ning ka kaalult raske.
Hea teada!
Kasvuhoone eesmärgiks on anda taimedele võimalikult sarnased tingimused tema loodusliku kasvupiirkonnaga, eeskätt temperatuur ja õhuniiskus. Selleks on tarvis jälgida:
- Ventilatsioon. Kasvuhoonet peaks olema võimalik hõlpsalt tuulutada, tarvis on vähemalt ühte lahtikäivat ava kõrgemas punktis, mille kaudu saab kuum õhk väljuda ja soovitavalt ukse vastasseinas, mis uksega kombineerituna tagab hea õhuliikuvuse. Ameerika standardite järgi peaks avatav ala moodustama 15–20% kasvuhoone põrandapindalast, see tagab piisava õhuliikuvuse. Mugavust hindaval inimesel tuleks kindlasti muretseda automaatsed avajad.
Soojapidavus. Kile, ühekordne klaas ja massiivplastik on soojapidavuselt kõige tagasihoidlikumad, kui soovida hooaega pikendada, tuleks valida kas klaaspakett või kihtplastik. - Asukoht. Tuulisesse kohta kilekasvuhoonet püstitada mõtet ei ole, samuti tuleks vältida suurte puude lähedust, mis suurendavad oluliselt niisketes oludes seente teket ning tekitavad prahti.
- Vastupidavus. Põhilised karkasside materjalid on puit, vineer, alumiinium, teras. Alumiinium on küll väga vastupidav, kuid ka väga hea soojusjuht ehk karkassi lähedal saavad taimed külmavõetud juba esimeste öökülmade puhul. Puit ja vineer hoiavad hästi sooja, aga niisketes oludes kipuvad mädanema, kindlasti on suureks abiks selle vastu erinevad pinnatöötlused. Vastupidavuse juures tuleb jälgida, et kinnitusvahendid oleksid roostevabad, tavalised roostetavad niisketes oludes mõne aastaga läbi.