Puidukonverentsil „Puit, homse elukeskkonna võti“ kuulutati välja aasta puitehitis. Tiitliga pärjati Rasmus Reinolti ja Ivo-Martin Veelma (arhitektuuribüroo Lokomotiiv) loodud Raitwood AS-i olme-büroohoone Tartumaal Reolas. Hoone ehitas Rand ja Tuulberg.
Pärjatud hoone koosneb kolmest osast: keskmine rekonstrueeritud osa on puitkarkassil, puitfermidega. Ühe juurdeehitatud tiiva kandekonstruktsioon on liimpuitpostidest, -taladest ja -sarikatest raudbetoonvahelaega, teise juures on kasutatud tsementplokke, seal on raudbetoonvahelagi ja liimpuitsarikad.
Palju häid kandidaate
Välja sõnutsi osales tugevaid kandidaate erinevatest Eesti nurkadest: „Toredaid leide on nii Tallinnas, kus ehitised tihti on uhkemad ja palju tähelepanu läheb ehituskvaliteedile, aga ka maapiirkondades, kust võib leida väga head arhitektuuri ja piirkonnale omaseid lahendusi.”
Välja sõnutsi osales tugevaid kandidaate erinevatest Eesti nurkadest: „Toredaid leide on nii Tallinnas, kus ehitised tihti on uhkemad ja palju tähelepanu läheb ehituskvaliteedile, aga ka maapiirkondades, kust võib leida väga head arhitektuuri ja piirkonnale omaseid lahendusi.”
Aasta puitehitise konkurss toimus tänavu juba 15. korda. Konkursi eesmärgiks on tõsta esile hooneid, mille puhul on puitu oskuslikult kasutatud konstruktsioonis, välis- või siseviimistluses ja leitud parimaid lahendusi arhitektuurses, tehnilises ja ehituslikus mõttes.
Žüriil jagus peamurdmist
Välja sõnutsi osutus konkurss tänavu väga tasavägiseks ja žüriil oli otsuste tegemisega omajagu peamurdmist.
Võistluse žüriisse kuulusid Peeter Loo (KAMP Arhitektid OÜ, Eesti Arhitektide Liidu liige), Tomomi Hayashi (HGA arhitektuuribüroo, Aasta puitehitis 2016 eriauhinna võitja, Tallinna Tehnikakõrgkooli arhitektuuriinstituut), Karin Paulus (Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu liige), Elmar-Jaan Just (Eesti Ehitusinseneride Liidu liige, Tallinna Tehnikaülikool), Andres Madalik (Merko Ehitus Eesti AS, Põhjamaade suuna juht) ja Henrik Välja (Puuinfo/Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit).
Eriauhinnad
Arcwoodi liimpuidu eriauhind läks Tartu Lounakeskuse 10. etapile (Arhitektuuribüroo Peil OÜ, ehitajad AS Ehitustrust, KRC ehitus OÜ). Ehitati keskuse uus osa kinokeskuse ja hotelliga ning neid vana osaga ühendav galerii ja aatrium, mis on liimpuidust katusekanduritega. Lisaks on ehitatud liimpuidust suunaviitasid ja valgusteid.
Raitwoodi fassaadiauhinna sai Kadarik Tüür Arhitektide loodud eramu Nõmmel Aate tänaval. Eramu on kaetud lehise laudisega ja selle perimeetri ümber on omapärased valgeks värvitud puitpostid.
Rahva lemmikuks kuulutati Järvamaal asuv Huuksi mõisapargi müürimaja. Romantilisse parki kerkis taaskasutatud puidust ehitatud eramu, mida pererahvas suveköögina ja puhkemajana kasutab. Toivo Tammiku (AB Ansambel OÜ) loodud objekti valmistamisel on kasutatud mõisa lauda lammutamisel saadud palke, ühe Tartu kiriku ja Tallinna kesklinna kortermaja 1930ndatest pärit aknaid, lammutatud talumaja uksi, puupliidi elemente.
Žürii tõstis esile veel kolm ehitist: AS-i Barrus kontori Võrumaal (Karmo Tõra, OÜ ROK-Projekt), Eisma sadama abihoone Sipelgakuuri juurdeehitus (Indrek Allmann, Arhitektuuribüroo Pluss OÜ) ja Tulivee rannarestorani (Ralf Tamm, Realarhitektid OÜ) Ida-Virumaal Liimala külas.