Uuenenud on teedevaldkonna kutsestandardid – neid on ajakohastatud, korrigeeritud on pädevuspiirie, lisaks muutus kutse andmise alusdokumentide ülesehitus.
„Töö teedevaldkonna kutse-standardi ajakohastamisega on väldanud pikemat aega,“ sõnab Eesti Taristuehituse Liidu tegevdirektor Tarmo Trei. „Kutsekoja eestvedamisel ja selleks moodustatud teehoiuvaldkonna spetsialistidest moodustatud töörühma abiga tehti ära suur ja mahukas töö, seejuures püüdsime võimalikult palju arvestada nii turul väljakujunenud praktikatega, turu tagasiside kui arengutega ning tagada, et alusdokumendid kutsete andmiseks oleksid võimalikult asjakohased.“
Tingimused on nüüd kirjeldatud standardis
Kutsestandardeid vaadatakse tavajuhul regulaarselt üle umbes viie aasta tagant, praegune töö on olnud mahukam, sest võrreldes eelmise versiooniga on muutunud kogu kutsestandardite ja kutse alusdokumentide ülesehitus ning kutse andmise kord.
Kutse taotlejale vajalikud kvalifikatsiooninõuded, pädevused ja töökogemused oma ametialal kutse taotlemiseks on tänaseks sisuliselt üle vaadatud, täpsustatud ja täiendatud ning need on kirjeldatud standardites – need on ka eeltingimusteks mingil ametialal kutse taotlemiseks. Varasemalt olid need oskused kirjeldatud kutse andmise korras ja selle lisades. Seega jääb kutse andmise kord edaspidi vaid alusdokumendiks, mis kirjeldab kutsete andmise protseduuri ja menetluslikku osa.
„See on oluline muutus ülesehituses,“ sedastab Trei. „Kui varem pidi kutse taotleja otsima omandatud töökogemuse vastavust kahest erineva taseme kutsestandardist, siis nüüd on info koondatud ühte. Sisuliselt on võimalik ühest tabelist järgi vaadata, millisele kutsetasemele vastab omandatud töökogemus või millise kutsetaseme pädevusega konkreetse töö puhul vastutav isik peab olema.“
Pädevuspiirid on täpsemalt kaardistatud
Uutes standardites on ka mitmeid sisulisi muudatusi võrreldes seni kehtinutega, muu hulgas vaadati üle pädevuspiiride kriteeriumid: töökogemuse hindamisel erinevad teedeinseneri kutsed üksteisest objektist tulenevate pädevuspiiride poolest, need on nüüd kirjeldatud kutsestandardi lisas 1. Näiteks on kirjeldatud pädevuspiirid, mille raames saab täna mingil kutse tasemel kutset omav inimene töötada vastutava isikuna.
Uute kutsestandardite lisa 2 kirjeldab detailselt varasemalt kutse andmise korras olnud kutse taotlemise eeltingimusi, mida nüüd täiendati ja täpsustati ehk seda, millised on eeltingimused kindlal ametialal ja kutse tasemel kutse taotlemiseks.
„Kriteeriumid kõikide kutse tasemete ja ametialade lõikes vaadati üle lähtuvalt turupraktikast, nõudeid täiendati, parandati ja täpsustati,“ selgitab Trei.
Uuenenud kutsestandardid ja kutse andmise kord avalikustatakse loodetavasti hiljemalt maikuus, nendega saab tutvuda Kutsekoja lehel.
Teedeinseneride kutsete andmise kutsestandardid
- Kirjeldavad töö sisu ja eesmärki, tööülesandeid, töövahendeid, töökeskkonda ja selle eripära, ning sobivat kutsealast ettevalmistust.
- Neis on loetletud kompetentsusnõuded, vajadusel määratakse eraldi loeteluna tööülesannete täitmiseks vajalikud teadmised ja muud nõuded, seal hulgas kvalifikatsiooninõuded kutse taotlemisele ja taastõendamisele.
Lisa 1: pädevuspiirid uutes kutsestandardites
Teedeinseneri kutse annab õiguse tegutseda spetsialiseerumisel valitud ametialal lisas 1 määratud kutsetaseme pädevuspiirides. Pädevust ületava töö korral täidab teedeinsener talle antud ülesandeid meeskonna liikmena vastava pädevusega kutsega inseneri juhendamisel ja vastutusel.
Kirjeldatud on:
- tööde keerukuse referentsvahemikud kutse taotlemisel;
- teedeinseneri pädevuspiirid töötamisel vastavalt kutse tasemele.
Lisa 2: uue kutsestandardi viis olulist osa
- I osa Kvalifikatsiooninõuded kutse taotlemisel ja taastõendamisel
- II osa Täiendusõppe arvestussüsteem
- III osa Alleriala ja ametialaspetsiifilised õppeainete loetelud
- IV osa Töökogemuse minimaalsed ajalised nõuded ametialade kaupa
- V osa Teedevaldkonna inseneride töökogemuse liigid
- Varasemalt kattis neid osi kutse andmise kord (KAK) ja selle lisad 1–3.
Uutes kutsestandardites on nüüd kutse taotlemisel hariduse eeltingimuse täitmiseks sisse toodud alleriala ja ametiala spetsiifilised õppeainete läbimise mahud EAP-des.
Selleks on standardite lisa 2 osas III loetletud teedeehituse erialaga seotud õppeained ning lisaks on toodud ka õppeainete loetelud, mis peavad olema taotlejal läbitud konkreetsel allerialal ja ametialal kutset taotledes.
Taotleja poolt läbitud õppeainete nimetused ei pea vastama üksüheselt loeteludes kirjas olevatele õppeainete nimetustele. Õppeainete nimetused võivad olla erinevad, aga samas eelduslikult sama sisu ehk samu õppeväljundeid andnud.