Aasta ehitusprojekt on Narva Riigigümnaasium: selle ehitamine pakkus heas mõttes väljakutseid, sest hoone on nii arhitektuurselt, ehitustehniliselt kui ka tehnosüsteemide osas väga keerukas. Õnnestumiseks oli vaja kõigi projekti osapoolte head koostööd.
„Juba ehitamise esimeses etapis ehk ehitustegevuse planeerimisel ja projekteerimise partnerite otsimisel seati eesmärgiks panustada suurel määral mudelprojekteerimisse (BIM) selliselt, et sellest ehitamisel ka päriselt kasu oleks. Lisaks soovisime võimalikult palju õppida, et tulevikus selles valdkonnas veelgi efektiivsemad olla,“ toob esile AS-i Ehitustrust juhatuse liige Alar Jõgi.
Leidmaks tööprojektide optimaalseimad lahendused funktsionaalsuse ning ka hilisema hoolduse seisukohast kaasati mudelprojekteerimisse koostööpartnereid (alltöövõtjaid) ja muid oma ala spetsialiste, aga ka tellija ning omanikujärelevalve esindajad.
„Hoone on keerukas, ent tänu hästi õnnestunud BIM-planeerimisele said suured mured lahendatud projekteerimise faasis ja ehitusplatsile jäid vaid väikesed murekohad. Mudeliga sai efektiivselt tööd teha kuni ehitustööde lõpuni. Välditi probleemi, kus mudel ja „päris ehitus“ ei ühti. Ehitustööde juhtimisel ja koostööpartneritega suhtlemisel sai keskseks vahendiks just seesama mudel,“ kirjeldab Jõgi. „Mudelit kasutasid läbi Daluxi keskkonna edukalt alltöövõtjad, kuid sellega liitusid hästi ka tellija ja omanikujärelevalve inimesed.“
Seega oli mudel keskseks vahendiks ka ehitustööde juhtimisel ning koostööpartneritega suhtlemisel.
Sujuv koostöö
Hoone arhitektuur, ehituskonstruktsioonide ja tehnosüsteemide ehitamine eeldas tugevaid insenertehnilisi oskusi ning head meeskonnatunnetust ehitaja-tellija-omanikujärelevalve-projekti autori vahel. See ka õnnestus.
„Sageli on objektil põhiliste probleemide põhjus see, et ei ole korrektset, arusaadavat suhtlust osapoolte vahel. See omakorda tekitab infopuudust või siis isegi moonutab infot. Siin need takistused ületati. AS Ehitustrusti meeskond ehitas Narva Riigigümnaasiumi valmis tähtaegselt ja kvaliteetselt, seda olenemata keerulistest olukordadest seoses materjalide tarneahelate muutustega,“ toob esile tellija ehk Riigi Kinnisvara AS-i esindaja Marek Moldau. „Euroopa Liit kehtestas Ukraina-Venemaa sõja puhkedes erinevaid globaalseid sanktsioone ja piiranguid, hakkasid kehtima impordikeelud Valgevenest ja Venemaalt pärit ehitusmaterjalidele ja -materjalide tootmiseks vajalikele toorainetele, kõigele sellele leiti lahendused.“
Kokkuvõttes oli projekt tehniliselt keerukas ja arhitektuurselt meisterlik, pidevalt tuli kohaneda uute olukordadega, kuid sellega saadi ühiselt hakkama kvaliteedis järeleandmisi tegemata.
Narva Riigigümnaasium
- Peaprojekteerija: Salto Arhitektuuribüroo OÜ (vastutav spetsialist Ralf Lõoke)
- Arhitektuur: Salto Arhitektuuribüroo OÜ
- Tellija: Riigi Kinnisvara AS (Haridus- ja Teadusministeerium)
- Ehitaja: AS Ehitustrust
- Omanikujärelevalve: AS Infragate
Hea teada
- Hoone on arhitektuurselt lahendatud Salto AB OÜ poolt lähtuvalt krundi pinnavormist.
- Kooli korpused paiknevad astmeliselt vastavalt tänavatasapinna kaldele ja moodustavad ruumiplokkidest eri kõrgusega hoonestuse, mis loob tiheda ja aktiivse tänavafrondi.
Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidu 2023. aasta parima hoone ehitusprojekti konkursi nominentieks olid Tominga maja, Narva Riigigümnaasiumi hoone ja Pelgulinna Riigigümnaasium. Vaata nominentide videoid siit!