Transpordiamet ja Eesti Taristuehituse Liit kuulutasid 2. novembril 2023 välja tänavused insener Aadu Lassi nimelise teedevaldkonna auhinna laureaadid. Aadu Lassi inseneripreemia pälvis Taavi Tõnts ja elutööpreemia Enn Raadik.
“Tänavu tunnustame teedevaldkonna insenere nende panuse eest juba kuuendat korda. Teedeinseneride tunnustamine ja selle ala väärtustamine on meie jaoks äärmiselt oluline, sest valdkonna kestmiseks ja arenemiseks on vaja inimesi,” ütles Transpordiameti peadirektor Priit Sauk. „Loodan väga, et selle kaudu näevad ka noored insenerid, kuhu on võimalik jõuda ning milliseid põnevaid võimalusi see valdkond pakub.“
Inseneripreemia võitjal Taavi Tõntsul on üle 20 aasta kogemust insenerina. Tõnts on väga aktiivselt osalenud juhendite väljatöötamises, et muuta protsesse ja tegevusi ettevõtjate jaoks selgemaks, lihtsamaks ja läbipaistvamaks. Üheks oluliseks tehtud projektiks võib kindlasti pidada puistematerjalide e-veoselehte, mis on toonud kokkuhoidu ettevõtetele ja lihtsustanud järelevalve tegemist. Vähemoluliseks ei saa pidada tema teadmisi mittepurustavate mõõtmismetoodikate juurutamises – eriti maaradari kasutamine geotehniliste uuringute käigus.
Tõnts on Transpordiametis üks pädevamatest spetsialistidest, kes suudab katendeid projektlahenduste juures hinnata.
Tema eestvedamisel tehti Kose–Võõbu trassile turba stabiliseerimise katselõik Võõbusse, kus kasutati erinevaid lahendusi. Täna on katselõik alles ja liiklus selle peal toimib.
Tõnts on hinnatud eksperdina mitmete rahvusvaheliste töörühmade liige: Rail Balticu töörühm, Baltic Road Association Building töörühm, CEDR-i Heavy Vehicles töörühm ning CEDR-i Road Freight Transport Intelligent Access töörühm.
Inseneripreemia juurde kuulub sihtotstarbeline rahaline preemia ja auhinnaskulptuur, mille autor on Elo Liiv.
Elutööpreemia Enn Raadikule
Elutööpreemia võitja Enn Raadiku elutööks on olnud pühendunud ja aktiivne osalemine Eesti Vabariigi maanteehoiu organisatsiooni kujundamisel ning riigi- ja kohalike teede võrgu arendamisel mitmetes maakondades 48 aasta jooksul ehk tänaseni. Eriti aga Pärnumaal.
Raadik lõpetas 1975. aastal Tallinna Polütehnilise Instituudi (TTÜ) ehitusteaduskonna autoteede erialal ja talle omistati teedeinseneri kvalifikatsioon.
Instituudi lõpetamise järel asus Raadik tööle Pärnu Teede Remondi ja Ehituse Valitsusse, mille põhitegevuseks oli teede- ja sildade ehitus ning materjalide (asfaltbetoon, betoon, raudbetoondetailid jne) tootmine. Raadiku juhtimisel arendati Jänesseljal välja kaasaegne teedeehitusliku raudbetoontoodete valmistamise polügon.
1990 asus Raadik tööle tootmiskoondisesse „Eesti Maanteed“, kus tegeles riigi teedepoliitika kavandamise ja rakendamisega. 1991. aastal hakkas Raadik juhtima Pärnu Teedevalitsust. Seejärel töötas ta mitmetel ametipositsioonidel Maanteeametis kuni 2015. aastani.
Raadik on juhina olnud kõigis asutustes uuendusmeelne insener. Mitmed uued seadmed on esimestena rakendatud töösse just tema juhitud asutustes (nt Saksamaalt hangitud löökaukude remondiseade). 2010-2011 viidi tema eestvedamisel läbi katsetöö Lääne maakonnas tolmuvabade katete ehitamisel kruusateedele erinevate materjalide ja tehnoloogiatega.
Elutööpreemia juurde kuulub rahaline preemia ja auhinnaskulptuur, mille autor on Elo Liiv.
Eesmärgiks teedeinseneri kutse populariseerimine
Auhinnasaajad valis välja Transpordiameti ja Eesti Taristuehituse Liidu kokku kutsutud 9-liikmeline auhinnakomisjon, kuhu kuuluvad erialaliitude, teedeehituse eriala õpetavate õppeasutuste ning avaliku ja erasektori esindajad. Auhinna väljaandmise eesmärk on teedeinseneri kutse populariseerimine, erialase tegevuse ja väljapaistvate saavutuste väärtustamine ning teedevaldkonnale pühendunud ja valdkonna arengut mõjutanud inseneride tunnustamine.
Aadu Lassi nimeline teedevaldkonna auhind on alates 2018. aastast väljaantav iga-aastane teedevaldkonna tunnustusauhind. Preemia nimetati Aadu Lassi (1928–2001) järgi, kes oli pikima staažiga maanteede tehnoloogiline juht Eestis. Ta oli Eesti teedega seotud 50 aastat, neist 33 aastat töötas ta Eesti teede peainsenerina. 1998. aastal autasustati Lassi Valgetähe teenetemärgiga.