Poorbetoonil on juubeliaasta – seda materjali on toodetud juba 100 aastat ja tootearendus ei ole veel seiskunud. Tänu unikaalsetele omadustele leiab poorbetoon üha enam kasutust nii tööstushoonete, eramute kui ka ühiskondlike hoonete ehituses: materjal on tugev ja kerge, erakordselt tulepüsiv, samas kergesti töödeldav ja keskkonnasõbralik.
Poorbetoon, nagu nimetuski ütleb, on poorse struktuuriga kivipõhine materjal. Selle valmistamise tehnoloogia leiutati Soomes ja Rootsis. Tänaseks on poorbetoontoodete tootmise tehnoloogia ja seadmed võrreldes algusaastatega tohutult arenenud, mis on veel paremini välja toonud selle materjali unikaalsed omadused – kerguse ning samas ka tugevuse, mis ühendab ühes materjalis nii soojustus- kui ka konstruktiivse materjali omadusi.
Eestis end tõestanud
Iga uus on tegelikult unustatud vana – 1932. aastal valminud Tallinna linnavalitsuse hoone tumepunase tellisfassaadi taga on poorbetoonist seinad. Poorbetoonist seinapaneele kasutati Eestis juba 1950. aastate keskel. Palju tänaseni kasutuses olevaid ehitisi, näiteks hulk eramuid, abihooneid, koole, lasteaedu, tööstus- ja põllumajandusehitisi valmisid 1970.–1980. aastatel just poorbetoonist paneelhoonetena. Tänapäeval kasutatakse poorbetoonist seinapaneele muu hulgas üha enam suurte laohallide ja tootmishoonete ehitustel: Eestis, Soomes ja Lätis peamiselt tuletõkkeseinte ehitamiseks, ent Rootsis ja Soomes rohkem tootmishoonete välisseinte ehituseks.
Poorbetoonist plokid on üha populaarsemad eramuehituses – Bauroci plokid on Eestis eramuehituses vaieldamatuks turuliidriks. Lisaks sellele, et plokid on korraga nii kandekonstruktsiooniks kui ka soojusisolatsioonimaterjaliks, on poorbetoon kergesti töödeldav ja võimaldab kergelt ehitada nii kaarjaid kui ka kaunistustega seinu. Tooteperekonnas on kõik, mida kivimajakarbi ehitamisel vaja: välisseina- ja vaheseinaplokid, sillused, laepaneelid, kinnitustarvikud, liimsegud ja tööriistadki. Bauroci tootevalik moodustab ühtse, omavahel kokku sobiva terviku, mis lihtsustab tööd nii projekteerimisel kui ka ehitamisel ja aitab vähendada ehitusriske, mis kaasneksid erinevate tootjate materjalide kombineerimisel.
Madal keskkonnamõju
Üha olulisemaks muutuvad hoone ehitusmaterjali valikul keskkonnaargumendid ja jätkusuutlikkus: tänapäeval arvestatakse ehitusmaterjalide omaduste ja püsivusega kogu hoone elutsükli jooksul, seda alates tooraine töötlemisest kuni jäätmete ümbertöötlemiseni. Poorbetoonil on sellest seisukohast selge eelis teiste, raskemate kivimaterjalide ees. Tänu kergele kaalule on kaevandatavat toorainet ühe kuupmeetri poorbetooni tootmiseks kordades vähem. Fakt, et peamised toorained on pärit tehase vahetust lähedusest Lääne-Virumaal, aitab veelgi vähendada Bauroci poorbetooni tootmise ökoloogilist jalajälge. Samuti aitab vähesele keskkonnamõjule kaasa praktiliselt jäägivaba tootmine – tekkivaid jääke taaskasutatakse tootmisprotsessis lähtematerjalina uute toodete valmistamiseks.
Bauroc kui Euroopa Poorbetooni Assotsiatsiooni liige, jälgib assotsiatsiooni tegevuskava, mille alusel niigi madalat CO₂ jalajälge vähendatakse 2030. aastaks 30% võrra ja 2050. aastaks saavutatakse lausa negatiivne CO₂ jalajälg. Viimane eesmärk on saavutatav tänu poorbetooni võimele aja jooksul siduda õhust CO₂ läbi karboniseerimisprotsessi.
Suurepärased tehnilised näitajad
bauroc on kergeim ehituses kasutatav kivimaterjal, millel on samas piisav tugevus ka mitmekordsete hoonete kandeseinte ehitamiseks. Kõrgekvaliteediliste toorainete ning kaasaegse valmistamistehnoloogia koosmõjuslsaavutatud bauroci toodete mahukaalu ning survetugevuse suhte näitajad esindavad maailma selle ala absoluutset tipptaset. Bauroci tootevalikus on poorbetoontooted kuivtihedusega 300–575 kg/m³ ja survetugevusega 1,8–5,0 N/mm².
Poorbetooni enim tuntud tehniline omadus on väga hea tulepüsivus. Juba 200 mm paksuse plokkseinaga on saavutatav klass REI240. Poorbetoonist plokkmüüritis on tulekindel ja tulekahjugaasidele läbimatu ilma igasuguse viimistlemiseta. Suurtel objektidel tuletõkkeseinte ehitamiseks kasutatavad 6 m pikad bauroci seinapaneelid tagavad juba 150 mm paksuse juures tulepüsivusklassi EI240. Laepaneelidest ehitatud vahe- ja katuslagede tulepüsivusklass on REI90.
Bauroci tootevaliku trumbiks on lai valik kandvaid silluseid, mille kandevõime jääb enamikel sillustel vahemikku 20–30 kN/m. Poorbetoon ei karda vett, isegi täielikult läbivettinud plokkidel säilib kandevõime ja kuju. Seetõttu on Bauroci tooted väga hea valik niiskete ruumide seinte ehitamiseks.
Hea mikrokliima baurociga
bauroci poorbetoon on mineraalne materjal, mis ei sisalda ega erita mingeid kahjulikke aineid. Niiskusrežiimi ühtlustavad, nö „hingavad” ja soojust akumuleerivad bauroci poorbetoonist seinad loovad hoones tervisliku, allergeenivaba ja meeldiva mikrokliima. Materjali hea soojusisolatsioonivõime koos soojuse akumuleerimisvõimega tasandab lisaks madalatele küttekuludele ka väga hästi välistemperatuuri kõikumisi ja väldib suviseid ülekuumenemisi, eriti võrreldes puidust kergkonstruktsioonidega. Täna valmistatakse Euroopas aastas 15 miljonit kuupmeetrit poorbetoontooteid, millest piisab 300 tuhande uue kodu ehitamiseks, Põhjala-Baltimaade piirkonna suurimaks poorbetoonitootjaks on seejuures kasvanud Bauroc, kes seisab hea selle eest, et tutvustada ja toota seda keskkonnasõbralikku ja allergeenivaba ajaproovile vastu pidanud ja samas kaasaegset, jätkusuutlikku ehitusmaterjali.
Head lahendused Baurocilt
- Täiskivimaja terviklik lahendus. ECOTERM+ plokkidest välissein, CLASSIC või HARD plokkidest kandvad siseseinad ning ELEMENT vaheseinaplaatidest kerged vaheseinad, avade kohal bauroc sillused, vahelagi ja ka katuslagi bauroc laepaneelidest ning sisetrepid bauroc trepiastmetest.
- Liginullenergianõuetele ja madalenergianõuetele vastavad majad. Need on soovitatav ehitada bauroc ECOTERM+ 500 või 375 plokkidest välisseintega.
- Lisasoojustusega välissein. Täiendava lisasoojustusega välisseina ehitamiseks on soovitatav kasutada kergplokke CLASSIC (survetugevus 3 MPa) või HARD (survetugevus 5MPa). Kuna ka nende plokkide soojapidavus on hea, siis piisab reeglina ainult 10–15 cm paksusest soojustuskihist.
- Passivmaja välissein. Passiivmajade välisseinu soovitame projekteerida ECOTERM 300+ plokkidest, millele tuleks lisada 200 mm soojustusmaterjali.