Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidu konkursi Aasta ehitusprojekt 2022 võitja on Tallinna Muusika- ja Balletikool, hoone projekteeris Kolm Pluss Üks OÜ. Nominentideks valiti on Saaremaa Gümnaasium ja Hiiumaa Spordikeskus.
„Koolimaja projekteerimine ja ehitamine on alati väga eriline töö, mis paneb proovile iga ehitusinseneri, see projekt oli aga tavapärase koolimajaga võrreldes veel kordades suurem väljakutse,“ tunnistas AS-i Merko Ehitus Eesti üldehitusdivisjoni direktor Marek Hergauk.
Oluline oli väikseimgi detail, sest muusik vajab seda, et ruumi akustika toimiks filigraanselt. Ka heli ei tohtinud kõrvalklassi edasi kanduda. Samas tantsija vajab, et põrandakonstruktsioon võimaldaks jala all parimat sooritust. Baleriinide harjutussaalidele on seega rajatud Harlequin’i põrandad, nagu parimates professionaalsetes tantsusaalides tavaks.
MUBA on nelja maapealse ja ühe maa-aluse korrusega kool. Suure sisehoovi ümber asuvates hoonetiibades paiknevad lisaks eri liiki muusikaõppeks sobivatele klassidele ja eri stiilis tantsu harjutussaalidele ka auditooriumid, mitmed eri suuruse ja funktsionaalsusega kontserdisaalid, helistuudio, raamatukogu, ujula ja treeningruumid ning kohvik ja õpilaskodu. See kõik moodustab kokku 23 860 m² suuruse netopinnaga A-energiaklassiga koolihoone, milles on ligi 700 õppekohta. Kõige keskel asuvasse sisehoovi on tekitatud avatud ruum.
„Olen ehitanud Merkos kakskümmend aastat erinevaid hooneid, isegi ühe pilvelõhkuja kategooriasse sobituva hoone oma meeskonnaga püstitanud, aga nii keerulise ja eripärase hoone, nagu seda on Tallinna Balleti- ja Muusikakool, ehitamist ma varem juhtinud ei ole. Ilmselt tuli selliseks suureks ja erilist vastutust vajavaks pähkliks õige aeg ära oodata,“ rääkis ehituse projektidirektor Taavi Lipp, kes noppis oma töö eest ka aasta ehitaja tiitli. „Ajagraafik oli tihe, ruumi ehitamiseks vähe. Kogu platsil toimus liiklus ülitäpselt, suisa minutipealt. Ainuüksi maa-aluse garaaži rajamiseks vedasime välja 60 000 kuupmeetrit pinnast,“ toob ta esile detaile uue koolimaja sünniloost.
- Tellija: Riigi Kinnisvara AS
- Ehitaja: Merko Ehitus Eesti AS
- Tööprojekti peaprojekteerija: Merko Ehitus Eesti AS – Tanel Ojang, Aimar Läänaru, Taavi Lipp
- Arhitektuur: Kolm Pluss Üks OÜ
- Sisearhitektuur: T43 sisearhitektid, nuID OÜ
- Maastikuarhitektuur: TajuRuum OÜ
- Konstruktsioon: PCC Projekt AS, Civen OÜ, Kandev OÜ, Sirkel ja Mall, E-Betoonelement OÜ
- Konstruktsiooni põhiprojekt: Novarc Group AS
Nominent: Saaremaa Gümnaasium
Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidu konkursi Aasta ehitusprojekt 2022 nominent on Saaremaa Gümnaasium. Koolihoone on kompaktne, osaliselt kahe-, osaliselt kolmekorruseline, netopinnaga ca 4300 m².
Hoone kandvad konstruktsioonid on ristkiht- ja liimpuitkonstruktsioonidest. Koolihoonel on keskne läbi korruste ulatuv aatrium, mis ühendab kahte klassiruumidega hoonetiiba. Ka klassiruumide esised ühisalad on avarad ja liigendatud. Läbi kahe korruse kulgevad õhuruumid ning valgusšahtid katuselt annavad ühisaladele täiendavalt valgust ja õhulisust. Hoonest väljaulatuvad osad on kaetud fassaadikangasüsteemiga, mis kaitseb lõunafassaade päikese eest.
Fassaadikangas tekitab mulje, et hoone on ajas muutuv – päevasel ajal on hoone monoliitne, ent hämaras muutub õhuliseks ja läbikumavaks. Hoone sisene valgus ja tegevused paistavad fassaadile välja. Esimesel korrusel maani ulatuva fassaadi ees on kasutusel analoogse välimusega metallvõrk.
Kolmekihiliste klaasfassaadide ees asuvad ida- ja läänesuunal päiksevarjestuse raamid. Ida- ja läänesuunal on vertikaalsed jaotised kavandatud sellise sammuga, mis tekitavad varjestuse hommiku- ja õhtupäiksest. Seetõttu pole otseselt vaja aktiivset päiksekaitselahendust (näiteks elektrilisi välisruloosid).
Osaliselt – vahelae ja parapeti kohal ning täiendavalt vastavalt vajadusele ka mujal – on raamide taga olev sein soojustatud fassaad, mitte täismahus klaasfassaad. Nii tagatakse välispiirete mõistlik keskmine U-arv.
Kommentaar: ehitaja, Mikk Laur, Nordecon AS-i projektijuht
Projekt oli huvitav nii asukoha kui ka kasutatud materjalide poolest: näiteks on hoone kandekarkass CLT-paneelidest. Kogu ehitusprotsessi iseloomustas pidev lahenduste otsimine. Tööprojektide koostamisse olid kaastatud lisaks enda insenertehnilisele personalile ka alltöövõtjate insenerid. Välja ehitatud lahendus vastab täpselt tööprojektile ja BIM-mudelile.
Kommentaar: hoone kasutaja, Ivo Visak, Saaremaa Gümnaasiumi direktor
Koostöö KARISMA arhitektide, T43 ja MP Studio sisearhitektide, Nordeconi ja Riigi Kinnisvara projektijuhtidega oli suurepärane. Meie tagasisidet võeti tõsiselt, ideed said tähelepanu ja arutati üksipulgi läbi. Heaks näiteks on auditoorium, mille juures meie soove võeti palju arvesse ning mis koostöös muutus seeläbi veel multifunktsionaalsemaks.
- Tellija: Riigi Kinnisvara AS
- Ehitaja: Nordecon AS
- Peaprojekteerija: Nordecon AS ja HOCO OÜ
- Projekteerimise projektijuhtimine: Nordecon AS, Silver Väester / HOCO OÜ, Jaan Aru
- Arhitektuur: Karisma arhitektid OÜ, autorid Risto Parve, Martin Kinks, Kai Süda, Margit Valma ja Heldi Jürisoo
- Välisruum: Lootusprojekt OÜ, Kersti Lootus
- Sisearhitektuur: MP Studio OÜ, Mari Põld
- Ehituskonstruktsioonid: Makespace OÜ, Laur Lõvi
- Küte, ventilatsioon, jahutus: ICEkonsult OÜ, Marek Karja
- Vesi ja kanalisatsioon: ICEkonsult OÜ, Mari Leedo
- Tugevvoolu paigaldis: RR Elekter OÜ, Rain Randmaa
- Nõrkvoolu paigaldis: Hansab AS, Agur Padur
- Hoone automaatika: Pristis AS, Veiko Matt, Kristo Kaasik
Nominent: Hiiumaa Spordikeskus
Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidu konkursi Aasta ehitusprojekt 2022 nominent on Hiiumaa Spordikeskus.
Hiiumaa oli pikalt ainuke omavalitsus Eestis, kus polnud kaasaegset spordikeskust. Nüüd on see olemas ja ehedalt hiiumaine. Arhitektuuri osas tähendas ehedalt hiiumaise lahenduse otsimine ka traditsioonilisemat materjalikäsitlust: nii said hoone kandetarindid ja välisilme puidused.
Kolmekorruseline spordikeskus laiub 6900 ruutmeetril. Spordikeskuse ehitaja OÜ Ehitus5ECO projektijuht Margo Padar tõstis esile, et seal saab korraldada eri tasemetel spordivõistlusi ja -laagreid nii sise- kui ka välitingimustes, samuti on kohalikel elanikel nüüd Eesti ühed paremad tingimused aastaringseks sportimiseks: „Rõõm on tõdeda, et kompleks on ka inimeste poolt nii hästi vastu võetud. Ehitajal kulus ehituse viimastel nädalates tublisti aega veenmaks huvilisi, et hoone ei ole veel kasutamiseks avatud.”
Tegemist oli ka insenertehniliselt keeruka objektiga: spordikeskus on rajatud osaliselt loodusliku paekivi ja moreenkünkanõlva sisse. Hoone põhilise kandeskeleti moodustavad liimpuitpostid ja -fermid sildeavaga kuni 42 meetrit. Olmeruumide osas on monoliitsed ja monteeritavad raudbetoonelemendid ning terastarindid.
Puitmaterjale arvestades pidid projektijärgsed tehnosüsteemid töötama juba enne viimistlustööde algust (saalides on erinevad põrandakatted, hoones on puitmööbel ja -laed).
Lisaks sellele, et konstruktsioonud olid ehitustehniliselt keerulised ja nõudlikud, pidi projektimeeskond igapäevaselt tegelema keeruka logistikaahelaga. Ühelt poolt raskendas tööd asukoht saarel, rasketranspordil oli piiratud juurdepääsetavus, lisaks nappis kohapeal tööjõudu ja tehnikat, teiseks paiknes objekt Hiiumaa haigla ja selle teenindamiseks mõeldud helikopteri lennutrajektooril. See tähendas, et tõstetöid platsil sai teha kokkuleppel haiglaga.
Samuti muutsid logistika ja tarneahela keerukamaks rahvusvahelised tarned (näiteks liimpuitdetailid valmistati ja tarniti Leedu tehases) ning ehitusperioodil kehtinud erinevad koroonapiirangud.
Kokkuvõttes rajati esialgu kahes etapis plaanitud hoone täies mahus ühes etapis, lisaks leiti lisarahastus ka algselt tulevikku planeeritud jalgpalliväljaku ja abihoonete rajamiseks ning Hiiumaa Spordikeskuse valmides sai Kärdla uue kvaliteetse avaliku kogukonnaruumi.
- Tellija: Hiiumaa Vallavalitsus
- Ehitaja: Ehitus5Eco OÜ
- Peaprojekteerija: Molumba OÜ
- Arhitektuur: Molumba OÜ: Karli Luik, Johan Tali, Harry Klaar, kaasa töötasid Heidi Urb, Mae Köömnemägi ja Harri Kaplan.
- Sisearhitektuur: eeoo studio: Eeva Masso Katrin Tammsaar, kaasa töötas Jaana Albert
- Ehituskonstruktsioonid: puit – Makespace OÜ (Laur Lõvi, Triin Sigus); betoon – Ivo Roolaht
- Maastikuarhitektuur: Molumba OÜ
- Haljastus: Polka Studio (Maarja Gustavsson)
- Hoone tehnosüsteemid: O3 technologies
- Akustika: Akustikainsener OÜ (Kaupo Kõrven)