Kuusalu kandis ootab külalisi puiduhõngune elementmaja, mis kannab nime Kuldallika puhkekeskus – selle kauni hoone plaanimise ja valmimise protsessist on teistelgi õppida.
Nord Homes tegevjuht Kristjan Vendik räägib, et ilusa külalistemaja idee sündis tellijal juba aastal 2019, ent esimese hooga siiski ehitamiseni ei jõutud – eeltöö oli tellijal tehtud ja visioon paigas, ent mõtted vajasid veel korrastamist.
„Tellijal oli olemasolevatest projektivalikutest silma jäänud üks konkreetne projektitüüp – viilkatusega maja, millel on kõrge laega elutuba-köök, mida ilmestab klaassein – ja sarnast soovis ta ka endale. Muus osas sai planeeringut kohaldada nagu tellija soovis,“ räägib Kristjan Vendik.
Esimene eskiislahendus sai üsna ruttu paika. Lisaks ruumiplaneeringu lähteülesandele oli oluline väline visuaal, seetõttu valis tellija ka fassaadimaterjali oma maitse kohaselt. Nii katab hoonet tavapärasest laiema profiiliga (195 mm) kuuselaudis, mis on kaetud lasuurvärviga, et puidu loomulik muster läbi kumaks.
Kuusalu puhkekompleksi peamaja koosneb suurest köögist ja puhkeruumist, samuti mahuvad majja väiksemad seminariruumid, mida saab kohaldada ööbimiseks, omal kohal on spaa-ala Soome sauna, aurusauna, kamina ja massaažialaga eesruumi ning väljaulatuva suure katusealuse terrassiga, kus on oma paiga leidnud kümblustünn ning välimööbel.
„Elutoa-köögi osas oli vaja hoida maalähedast stiili, et liimpuittalad oleksid laes eksponeeritud ja esile tõstetud,“ räägib Kristjan Vendik. „Sisekujunduse lähteülesanne tuli meile seega tellijalt kuni värvitoonideni välja.“
Elemendid toodeti tehases
„Juba enne vundamenditöid algas tehases majaelementide tootmine. Vundamendi kallal asusime tööle 2021. aasta aprilli alguses, kuu ajaga sai ilmastikukindel majakarp püsti ja järgnesid traditsioonilised ehitustööd, mis vältasid ca 10 kuud,“ meenutab ta. „Traditsiooniliselt võtabki töö objektil sellise aja – tehasemaja püstitatakse kiiresti, pikemalt võtavad aega kohapealsed viimistlustööd ja disainilahendused alates eritellimusmööblist ja lõpetades saunakerise valimise ning paigaldamisega. Siseviimistlusega võib mõnikord ka plaanitust kauem minna, kui tootjatel tekivad tarneprobleeme või on vaja oodata spetsiifiliste materjalide kuivamist, et kõik saaks korrektselt tehtud.“
Maja ehitus toob paratamatult kaasa suuremaid ja väiksemaid väljakutseid, millest ehitaja peab läbi murdma: „Tellija palus meilt väga kiiret projekteerimist, pidime ruttu lahenduse leidma ning ka ehitusloa taotluse sisse andma ja nii, et kõik soovitud ruumid hoonesse ära mahuksid,“ meenutab Kristjan Vendik. „Maja ei saanud väga suurena planeerida, sest pidime püsima eelarves ning mõistlikult ka spaa-osa hoonesse ära mahutama, ent aega oli plaanimistööks vähe.“
Pingeline ajagraafik
Kõik sai siiski valmis kokkulepitud viisil ja ka majaelementide tootmine sujus kui kellavärk. „Hoone on projekteeritud elementmajana ja võtmed kätte-lahendusena, seega tootsime võimalikult suures mahus tehases, et tööd objektil lühemale ajaaknale mahutada,“ räägib Kristjan Vendik. „Näiteks kogu hoone katusekonstruktsioon tõsteti seintele ühes terves tükis. Need tükid pandi kohapeal vundamendi kõrval kokku tehases toodetud detailidest. Kui seinad said püsti, tõsteti katus kraanaga peale.“
Vendik ise on tulemusega rahul, tõstes esile, et hoone arhitektuur arvestab krundi eripäraga ja paiknemine kinnistul on õnnestunud. „Siin on suur kinnistu, millel on veidi reljeefne pinnas, hoone klapib hästi ilmakaartega,“ kiidab ta. „Suuremad aknad ja terrass on päeva- ja õhtupäikese poole. Tellija oli ka omalt poolt teinud ära suure töö, rajanud sissesõidutee – kinnistule liginedes avaneb pilgule hoone põnevaim arhitektuurne osa, suurte akendega fassaad. Moodustub arhitektuurne tervik, mis arvestab ümbritseva maastikuga.“
Kiita tuleb ka hoone tuule- ja niiskuspidavust. „Eesmärk oli hea sisekliima ja samal ajal energiatõhusus,“ ütleb Kristjan Vendik. „Nii võtsime fookusesse tuule- ja aurutõkkelahenduse. Tehtut hinnati tänavusel aasta tehasemaja konkursil ka eripreemia vääriliseks.
Rõhutesti rõõmustav tulemus
Kuusalu majas on aurutõkkekile asemel kasutatud spetsiaalset membraani, mis on aurutõkkekilest veelgi paremate tehniliste näitajatega – kokkuvõttes hingab maja paremini. „Tuuletõkestus on siin kahekordses kihis: tuuletõkkekips ja lisaks ka membraan selle peal,“ kirjeldab ta. „Tegime töö valmides ka rõhutesti, mille tulemused olid väga head ning tegid rõõmu.“
Hoone saab talvel soojaks maakütte toel, majas on soojustagastusega ventilatsioonilahendus ja eraldi jahutussüsteem. „Seda on suurte aknapindadega majades suvel periooditi vaja,“ räägib ta. „Kuusalu maja projekteerimisel me arvestasime otsaseinale langeva päikesega, sestap on hoonel akende kohal pikem katus, mis takistab nii seinale langevaid sademeid kui ka otsest ülekuumenemist päikesepaistelistel päevadel. Samas on hea, kui ka jahutussüsteemi saab vajadusel sisse lülitada.“
Soovitusi tehasemaja tellijale
- Pöördu aegsasti majatehase poole, et luua eskiislahendus, mis arvestab kliendi soovidega.
- Eskiislahendus aitab hästi raamistiku paika panna ning võimaldab ka esialgset eelarvestamist, andes tellijale aluse edasiste otsuste tegemiseks (kas eelistada ühe- või kahekordset hoonet jmt). Kui jätta esialgse eskiislahenduse alusel umbkaudse eelarvestamise etapp vahele ja asuda kohe eelprojekti looma, võib juhtuda, et valitud ruumiplaneeringu maksumus ei ole tellijale vastuvõetav ning ikkagi tuleb tagasi pöörduda esimese etapi juurde.
- Mõistagi saab maja tellida ka nii, et üks meeskond loob arhitektuurse projekti, teine vastutab karkassilahenduse eest jne, ent elementmaja ühest tehasest tellides on riskid paremini maandatud, sest majakarbi valmimise eest vastutab üks meeskond. Majatehasest hoonet tellides võib kindel olla, et projektdokumentatsioon on korras, tootmiseks on tehtud korrektsed insenertehnilised joonised ja tellija soovitud muutused on projekti õigel ajal sisse viidud.
- Tehases toodetud majakarp kerkib lühikese ajaga, mingit nädalatepikkust seinte ladumist krundil ei toimu. Kokkuvõttes on vähem muret, et ehitustöid ja kasutatud materjale mõjutaks ilmastik, et segataks naabreid või et kurikaelad ehitusplatsile tee leiaksid – pikaleveninud ehitamise korral võib kõike juhtuda.
- Tehases toodetud majakarbi detailid on kontrollitud – kiirus ja ehituskindlus on boonus, sest tellija ei pea end kurssi viima ehituse detailidega ega tegelema ise projektijuhtimisega. Kokkuvõttes hoitakse kokku aega ja raha.
HEA TEADA
Kuusalu maja
- Kuusalu maja netopindala on 185 m2
- Hoone on puitkonstruktsioonil elementmaja
- Seinad on toodetud tehases ja transporditud objektile valmis kujul koos avatäidetega
- Arhitekt: Jörgen Vendik
- Insener: Anton Anufriev
- Tootja: Nord Homes OÜ
- Hoone märgiti tänavu ära konkursil Aasta tehasemaja, kus see noppis Riwega eripreemia
Artikkel ilmus “Remondi ja ehita sügis 2022” ajakirjas. Vaata ajakirja siin: