Ajamaja on Rotermanni kvartali kõige olulisem hoone, silmapaistev lõunapoolne värav kvartalisse, mis võtab kokku 15 aasta arendustöö.
Hoone projekteerimis- ja ehitusprotsess oli väga keerukas, väljakutseid oli palju ning see nõudis osapooltelt head koostööd ning tugevat pingutust, ent selle tulemusel on esinduslikku Rotermanni kvartalisse lisandunud ca 12 000 m2 äripinda.
Vaja oli arvestada muinsuskaitse nõuetega, KOKO arhitektidel tuli uued hoonemahud paigutada sobivate proportsioonidega olemasolevate, eelnevate etappide raames juba rekonstrueeritud hoonete ning vanade müüride vahele, samuti nende kõrvale, kohale ja alla. Kõike seda tehti vanade hoonete suhtes austavalt ning uus ajamaja sobitub kompleksi nagu valatult, moodustades ümbritsevaga ansambli. Nii on uue maapealse korruse ja kahe maa-aluse korrusega ärihoone arhitektuurne lahendus saanud inspiratsiooni tööstusarhitektuuri mahulistest jaotustest ja rütmidest ning uued hooned lisavad sarnaseid liigendusi. Hoone jaotus järgib kvartalile iseloomulikke jooni, sidudes kokku uue modernse lahenduse ajalooliste ehitistega.
Hoone sissepääsuosa ripub tänava kohal, luues mulje kergusest. Mahuliste ja materjali kontrastidena töötavad koosmõjus uue osa klaasfassaad ja vanade tööstushoonete paekivitekstuurid.
Uute hooneosade klaasfassaad on liigendatud kärjestruktuuris metallist jaotustega, luues sellega korduva ja hoonele iseloomuliku rütmi. Fassaadi katteelementidesse on peidetud ka hoone innovaatiline valguslahendus, mis pimedal ajal kumab rahulikus tempos aja kulgu. Samas on tegu vabalt programmeeritava RGB-lahendusega, nii saab hoonele näiteks pidupäevadel hoopis teise ilme anda.
Hoone ehituse tegi tehniliselt keerukaks asjaolu, et töötada tuli äärmiselt kitsastes oludes ja rajada olemasolevaid müüre säilitades maa-aluseid korruseid. Kõik tööd toimusid tihedas koostöös TLPA muinsuskaitse osakonna ja järelevalvega.
Rotermanni Ajamaja
Peaprojekteerija: Nordecon AS
Arhitektuur: KOKO arhitektid OÜ
Sisearhitektuur: Meelis Press
Tellija: Rotermann City OÜ
Ehitaja: Nordecon AS, projektijuht Oleg Kaas
Olulisemad väljakutsed Ajamaja projekteerimisel ja ehitamisel
- Hoone rekonstrueeritav osa tuli viia koostöös muinsuskaitsega uue hooneosaga kooskõlla.
- Projekteerimisel oli suur väljakutse planeerida kaks maa-alust korrust olemasolevate hoonete kõrvale, arvestades olemasoleva Rotermanni kvartali aluse maa-aluse parklaga, millega pidi ühendus tekkima. Lisaks maa-alusele osale oli tähtis rajada tervikkontseptsioon rekonstrueeritava ja uue hoone osaga, arvestada tellija arusaamise ja ettekujutusega hoone kasutamise ja väljanägemise suhtes, mahutada kitsastesse tingimustesse tehnosüsteemid jne.
- Suureks väljakutseks olid sisearhitektuursed lahendused, mis tulid rentnike poolt valitud sisearhitektide käest ja mõjutasid tihti ehitust, kuna rentnike sisearhitektuursed projektid tulid jooksvalt ülejäänud ehitusega samal ajal.
- Hoone tehnosüsteemide projekteerimise ja ehituse tegi raskemaks hoone kõrguspiirang.
- Sellest tulenevalt oli küllalt keeruline mahutada kõik nõuetele vastavat sisekliimat tagavad tehnosüsteemid lagede alla ära selliselt, et jääks piisavalt ruumi kõrgust ja avarust. Projekteerimise käigus lahendati, vaadati ja arutati 3D-mudeli abil kõik teemad läbi.
- Lisaks 3D-mudeli geomeetriale oli ka elementidel infosisu, mis lihtsustas arusaamist ja võimaldas kiiremat ülevaadet projektist.
- 3D-mudel seotakse teostusdokumentatsiooniga, et hoone haldus kergemaks ja ülevaatlikumaks teha.
Galerii fotode autor: Andres Raudjalg
Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidu konkursil “Parim ehitusprojekt – hoone 2021” nominendid
Kindluse kool
- Peaprojekteerija ja arhitektuur: Sweco Projekt AS
- Arhitektid: Ahti Kooskora, Sander Palling
- Tellija: Rae Vallavalitsus
- Ehitaja: Nordecon AS
Tegemist on 9-klassilise üldhariduskooliga, mille hoonetes saab mitmeid sportimisalasid harrastada ka kohalik kogukond. Välisilmelt jälgib uus koolimaja Rae valla haridustaristu välja kujunenud stiili, olles moodne, põhjamaine ning moodustades keskkonnaga harmoneeruva terviku. Hoone passiivseks jahutamiseks kasutatakse ekraani – metallvõrgust päikesevarjestust, mis laseb läbi valgust ja võimaldab läbi vaadata, aga varjestab ära kuuma päikese.
Hoonetekompleksi kuuluvad 2-korruseline põhikooliosa, kus asub lisaks tavapärastele õppeklassidele ka läbi kahe korruse ulatuv kaldauditoorium ning mida ilmestab selgelt sihvakas torn, samuti 1-korruseline algkooliosa. Viimane on kooli peasissepääsuga seotud läbi avara ühekorruselise galerii, kus asub kogu kooli õpetajate plokk.
Põhi- ja algkooli osa ühendab peasissepääsuosa, kus asuvad fuajee, söökla ja remter koos abiruumidega. Koolihoone on ühendatud 3-korruselise spordihoonega, kus asub ka kogu hoonetekompleksi teenindav katlamaja.
Spordihoone kõrvale on püstitatud pneumohall, kus on võimalik aastaringselt jalgpalli mängida või harrastada teisi spordialasid, samuti asuvad territooriumil väliklassid, jooksurajad, mänguväljakud, betoonist rulapark ning parkimisplatsid nii spordihoone kasutajatele kui ka lapsevanematele.
Büroohoone SKYON
- Peaprojekteerija: Capital Mill OÜ
- Arhitektuur: KOKO arhitektid OÜ
- Tellija: Capital Mill OÜ
- Ehitaja: Tallinna Ehitustrust (projektijuht Sven Rumm)
Skyon on elavalt kujundatud fassaadiga kõrghoone, mis annab kvartalile uue suurlinliku noodi. Maakri tänava idapoolsel küljel on säilinud ajalooline hoonestus ning sellest tulenevalt otsustas arhitekt jätkata sama kõrgust ja linnalist tihedust lääneküljel. Maja torniosa astub selgelt tagasi ning tänavale jõuab ainult 4-korruseline maht, andes kitsale tänavale ruumi juurde
Torn on kaetud abstraktse erivärvilistest kolmnurksetest osadest koosneva fassaadiga, mis tekitab dünaamilise väreluse Maakri kvartali tornide vahel. Torni visuaal muutub ööpäevaringselt (olenevalt peegeldustest, läbipaistvusest, valgustusest, sellest, kas on öö või päev).
Ambitsioonikaks ülesandeks kujunes fassaadisõlmede külmakindluse ja veepidavuse saavutamine, sest fassaadielemendid on erikujulised ja rohkete kaabli läbiviikudega. Lahendus leiti koostöös projekteerija, ehitaja, Schüco ja klaasfassaadi tootjaga.
Kogu projekteerimisprotsess kulges sujuvalt alates 2017. aasta septembrist kuni 2019. aasta veebruarini, mil tellija/peaprojekteerija andis projektdokumentatsiooni üle ehitushanke võitnud Tallinna Ehitustrust OÜ-le.
Juba alates eskiisistaadiumist olid projekti juures igapäevaselt kasutusel valdkonnapõhised BIM-mudelid, järgnevates staadiumites kasutati koondmudelit ka iganädalastel projekteerimise nõupidamistel.
Loe lisaks: Parim rajatise ehitusprojekt võitja: Admiralisild on oluline maamärk https://ehitusest.ee/uudis/2021/11/23/parim-rajatise-ehitusprojekt-voitja-admiralisild-on-oluline-maamark/
Artikkel ilmus 2021. aasta ajakirja EhitusEST novembrinumbris. Kõik artiklid loetavad siin.
Ajakirja trükiversioon jõuab kõikide Eesti ehitusettevõteteni: