Kaasaegsed tehnoloogilised vahendid aitavad arendada ehitussektorit nii, et see muutub läbipaistvamaks ning kergemini hallatavaks. Hea näide õnnestunud lahendusest on Rapla riigimaja rekonstrueerimine – preemia „Aasta innovatsiooniprojekt“ viivad endaga koju Nordlin Ehitus, BIM-koordinaator Tulitec ning projekteerija Infragate.
Rapla riigimaja ehitusel tehti julgeid samme, muudeti ajale jalgu jäänud projekt kaasaegseks ja innovaatiliseks ning kaasati õigeaegselt BIM-koordinaator.
Pärast lammutustöid tehti ehitaja initsiatiivil projekteerimise sisendiks punktipilve mõõdistus, mida võrreldi mudelitega nii manuaalselt kui ka automaatselt. Kuna mudel oli olemas, soovitas ehitaja üles panna CDE (Dalux), kuhu olid lingitud kõik osapooled, sealhulgas järelevalve, ning lepiti kokku, et see on kvaliteedikommentaaride vahetamise platvormiks.
Kõik projekti osapooled liideti mudeliga ning nad said töötada ühtses infoväljas, kasutades selleks kaasaegseid rakendusi ja nutivahendeid.
„Platsil uurisid telefonist jooniseid nii tööjuhid kui ka töölised,“ meenutas Taavi Liiv Tulitecist „Meenub ka üks humoorikas lugu, kus kuulsin platsil kindlas toonis esitatud arvamust, et BIM pole vajalik, ent sama arvaja võttis 10 minutit hiljem taskust telefoni, avas Dalux-äpi ja hakkas sealt õhinal 3D-joonist näitama. Tema sai hakkama ja see võiks olla julgustuseks ka teistele, et niisugused tööriistad pole keerulised, vaid muudavad töö hõlpsamaks. Tegelikult vajavadki inimesed lihtsaid tööriistu, mis neid aitavad ning sellest tekib eduelamus.“
Žürii hinnangul on Rapla riigimajas sündinud lahendused heaks eeskujuks ja tõestuseks, et kui teha koostööd ning õpetada inimesed innovaatilisi vahendeid kasutama, siis kasutatakse neid meeleldi.
Aasta innovatsiooniprojekt 2021 nominendid
RKAS ja Sirkel & Mall, Eesti Rahvusraamatukogu rekonstrueerimise projekteerimine
Mahukas projekteerimistöös kasutati BIM-mudelprojekteerimise kaasaegsemaid lahendusi, ühes mudelis projekteeriti arhitektuurne, konstruktiivne ja sisearhitektuurne osa. See aitas projektil efektiivselt teostuda ning vähendas vigade ja kokkupõrgete kontrolliks kulunud aega.
Innovatiivne projektijuhtimine Pull-Plan süsteemis aitas püsida etteantud tihedas ajagraafikus. Arhitektid, konstruktorid ja tehnosüsteemide insenerid töötasid projekteerimise ajal BIG ROOM põhimõttel spetsiaalselt selleks projektiks kohandatud ühises ruumis. Rahvusraamatukogu hoidlate sisekliima projekteerimisse kaasati tippteadlased Tallinna Tehnikaülikoolist.
Tallinna Sadam AS, Vanasadama kruiisiterminal ja selle merekütte- ja jahutussüsteem
Vanasadama moodne ja multifunktsionaalne kruiisiterminal ning ligi kilomeetrine katusepromenaad avab linnarahvale vaba aja veetmiseks mereääre ja seni ligipääsmatu sadama-ala ning loob esindusliku esmamulje merelt saabuvale linnakülalisele. Terminali energiavajadus tagatakse Põhjamaade kliimale kohandatud päikesepaneelidega ning rajatist köetakse ja jahutatakse soojuspumba abil mereenergiaga, mis muudab selle aastaringselt kasutatavaks. Soojusvaheti lahendus on Eestis unikaalne. Süsteemi soojusvaheti on sarnane plaatsoojusvahetiga, aga see on ehitatud betoonist ning oluliselt suuremate mõõtmetega. Nii toimib süsteem agressiivses merekeskkonnas efektiivselt ja püsivalt.
Artikkel ilmus 2021. aasta ajakirja EhitusEST novembrinumbris. Kõik artiklid loetavad siin.
Ajakirja trükiversioon jõuab kõikide Eesti ehitusettevõteteni: