Savikrohv on üsnagi universaalne materjal, sobides nii ajaloolistesse kui ka uusehitiste interjööridesse, savikrohvimisega peaks hakkama saama iga asjast huvitatu.
Oluline on teada, et viga saanud savipinda saab parandada – selleks tuleks parandatavat kohta niisutada ja seejärel uuesti krohviga täita. Et aga parandus kõrvaloleva pinnaga ühte sulanduks, tuleks niisutada veidi laiem ala ja seda siis kergelt niiske pesukäsna või svammhõõrutiga töödelda.
Krohv võimaldab vastavalt soovile saavutada kas krobelisi või siledaid pindu ning mängida plastiliste vormidega.
Enimlevinud krohvisegu on meil Lõuna-Eesti devoni ladestuse ookerpunasest savist. Sinisavisid sisaldavate krohvisegude värvitoon võib olla kas hallikas, pruunikas või sinakas.
Savikrohvi võibki kasutada naturaalsete toonidena (punane, pruun, hall), katta peenviimistluskrohvidega või looduslike värvidega. Katmine annab võimaluse värvitoone varieerida ja muuta interjööri meeleolukamaks.
Savikrohvi head omadused
- Sobib paljudele erinevatele pindadele: palk, laud, looduslik kivi, tellis, vana krohvipind, betoon, kergbetoon. Sellega saab katta nii lagesid kui ka seinu (soovitatavalt kuivades siseruumides).
- Ainult naturaalsetest ainetest (savi, liiv, taimne kiud ja vesi) koosnev savikrohv on kasutajale ohutu ning sobib hästi ka allergikutele.
- Krohvisegus leiduv kiulisand muudab selle elastseks ja võimaldab aset leida väiksematel liikumistel ilma pragunemisohuta.
- Taimekiududega armeeritud krohv aitab suurendada hoone tuleohutust.
- Reguleerib ja tasakaalustab õhuniiskust (hoiab inimesele sobivat niiskuse taset 40–60% piires) ja temperatuuri (hoiab talvel sooja ja suvel jahedat), luues ruumis tervisliku mikrokliima. Sooja akumuleerimine tähendab ka küttekulude vähenemist.
- Seob õhus leiduvad veeaurus lahustunud saasteaineid ja neutraliseerib ebameeldivaid lõhnu.
- Konserveerib puitu, imades endasse ülearust niiskust ja seda edasi juhtides. Koos rooplaadiga parandab savikrohv ruumide heliisolatsiooni.
- Krohvipind on antistaatiline, mistõttu ei kogune sellele tolmu.
- Kodumaine tooraine tähendab väiksemat keskkonnakoormust.
Savikrohvi puudused
- Toorsavi ei talu otsest kokkupuudet veega. Seega ei sobi krohv vannitoa ega köögi märgadesse piirkondadesse (kraanide ja duššide ümbrus). Nendes kohtades
- võib põhimõtteliselt savikrohvi kasutada, kuid seda peaks siis kindlasti katma kas kaseiin- või lubivärviga.
- Sama põhimõte kehtib, kui savikrohvi soovitakse kasutada välistingimustes. Sõltuvalt seina avatusest sademetele võib selle katta kas lubivärvi või siis õhukese lubikrohvi kihiga.
- Savikrohvi üldine ilmastikukindlus sõltub kindlasti ka savisegu spetsiifilisest koostisest.
Artikkel ilmus ajakirja Remondi ja ehita 2021. aasta sügisenumbris: