Ehitusmaterjalitööstuse jaoks oli 2020. aasta keeruline. Kuigi I ja IV kvartal olid võrreldes aasta keskmise osaga positiivsemad, jääb tulemus siiski pea kümnendikuga alla eelmisele aastale.
Aasta alguses aitasid müüki (ehitust) edendada tavapärasest soojemad ilmastikutingimused. Kui viiruse levikust tulenevalt piirati inimeste liikumist, siis ei tabanud see hoop niivõrd raskelt ehitusmaterjalitööstust – ehitusmaterjalide kaupluste avatuna hoidmine ning Rootsi ja Soome ekspordivõimaluste säilimine olid siin suureks abiks. Loomulikult ka ehitustegevuse jätkumine Eestis.
Aasta kokkuvõtteks on ehitusmaterjalitootmise langus siiski märgatavalt suurem kui ehituse langus. Ehitusmaterjalide mahtude miinus annab enam tunda hoonete valdkonnas, vähem negatiivset mõju on rajatiste valdkonnas.
Langus ligi kümme protsenti
Sügisel tabas meid ootamatult Tallinki kaubavedude tasumäärade suur tõus, õnneks jäi see negatiivne uudis lühiajaliseks ja tasumäärad jõudsid taas langeda. Tallinki olukord on mõistetavalt keeruline, samas on nemad oluline taristu osa mitte ainult ehitusmaterjalitööstuse jaoks, vaid laiemalt majanduse jaoks.
Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liitu kuuluvate ettevõtete käive kahanes 2020. aastal ligikaudu 10% võrra – 537 miljoni euroni. Meie ettevõtete ekspordikäive kahanes proportsionaalselt samapalju ehk ligikaudu 10% võrra – 202 miljoni euroni. Olulisemad eksportijad on ehitusvahtude ja vuugihermeetikute valmistaja Krimelte kõrval avatäidete tootjad/paigaldajad (Metus-Est, Tammer, Saajos, Viking Window, Saku Metall Uksetehas, Malmerk Fassaadid, Lasita Aken), betoonelementide ettevõtted (Muuga Betoonelement, E-Betoonelement, Framm, TMB Element, Betoneks), lubjakivitoodete pakkujad (Nordkalk), müürikivide tootjad (Bauroc), katusetoodete müüja Monier, plasti ja ehituskeemia firmad (Pipelife Eesti, HAKA Plast, Remei Baltica).
Tasumäärad tähelepanu all
Pikemat aega on meie põhiprobleem seotud keskkonnatasudega, konkreetsemalt kaevandamisõiguse tasumääradega. Kuna Eesti ehitusmaavarade kaevandamisõiguse tasumäär on kohati kümme korda kõrgem kui Lätis, siis on tänastes tingimustes vaja kaevandamisõiguse tasumäärasid kindlasti alandada, et ehitusmaterjalitööstuse konkurentsivõime jõudu juurde saaks.