Ehitusfirma Rand & Tuulberg AS-i projektijuht Joonas Matteuse juhtimisel valmis Põhjamaade moodsaim erameditsiinikeskus: Pharma Plaza ja selle naabruses asuva parkimismaja ehitus tõid talle aasta ehitaja tiitli.
Aasta ehitaja 2020 konkursi nominentide ja kandidaatide galerii on EhitusESTis siin.
Kui Joonas Matteus 2018. aastal Veerenni kiiresti arenevasse ärikvartalisse kavandatud hoone eskiisid ja planeeringu kätte sai, oli tegelikult tegemist veel tavalise büroohoonega, kuhu hiljem oli plaanitud majutada hulk rentnikke. Alles töö käigus hakkasid rentnike seas tooni andma just meditsiinivaldkonnaga seotud ettevõtted ja nii mindigi projekteerimisel ning ehitamisel üle puhtalt meditsiinilise funktsiooniga hoone rajamise kontseptsioonile.
Seega oli meditsiiniga seotud hoonete ja ettevõtete koondumine Tehnika, Veerenni ja Viadukti tänavate vahele jäävasse uude ärilinnakusse iseenesest juhuslik ja kujunes nii arenduste elluviimise käigus. Nüüd kannab see paik aga juba õigusega Veerenni meditsiinilinnaku nime, sest lisaks juba varem seal eraldi hoones tegutsenud meditsiinilaborile Synlab on just uues Pharma Plazas ennast sisse seadnud veel rida erameditsiini teenust pakkuvaid firmasid, nagu näiteks Ortopeedia Arstid, Confido, Spordimeditsiini SA jt. Asukoht on ju suurepärane – ka ümberringi pikalt tühjana seisnud maa-alal käib kõikjal nii elamu- kui ärihoonete arendus ja koht asub sisuliselt kesklinnas.
Pretensioonikas ehitus
„Maja on uhke, eriti arvestades, et ehitustehniliselt oli tegemist väga keerulise ja erilise tööga, sest Pharma Plaza on oma olemuselt täielikult n-ö meditsiinihoone, aga selleks muutus see alles ehitamise käigus,” meenutab Joonas Matteus. „Meil oli juba lausa neli korrust valmis, kui selgus, et viimasele, kaheksandale korrusele tulevad operatsioonisaalid. Viimasele korrusele sellepärast, et opisaalid vajavad igasuguste spetsiifiliste tehniliste kommunikatsioonide jaoks rohkem vaba ruumi. Nii projekteeriti juba ehitamise käigus viimane korrus ringi ja katus tõsteti algselt planeeritust 30 cm kõrgemale.”
Augustikuus tellijale üle antud hoone viimasel korrusel asuvad neli täisvalmiduses opisaali, mis Joonas Matteuse kinnitusel on väga kõrgel tasemel varustatud, tehes silmad ette nii mõnelegi teisele Eesti haiglale.
Kunagi varem oli eelmine arendaja vastse tervisemaja asukohas juba ehitamist alustanud: vaiad olid maasse rammitud ning alustatud vundamentide rajamist, siis aga müüdi kinnistu praegusele arendajale. Matteus kinnitab, et praegust, algsest arhitektuurselt hoopis teistsugust hoonet projekteerides püüti juba varem rajatut maksimaalselt ära kasutada.
Mineviku pärand
Piirkonnas kunagi asunud tehase tõttu on pinnas sealkandis üsna reostunud, seda sai tunda ka tervisemaja ehitusega alustamise ajal: mida sügavamale kaevata, seda enam hakkas kõrvalkruntidelt vundamendisüvendisse reostunud vett voolama. Tuli teha pinnasevahetust, mis on aga väga kallis juba kasvõi äraveetava pinnase utiliseerimiskohustuse tõttu – saastunud pinnas tuli vedada Tartusse, kus seda siis nõuetekohaselt käideldi.
Kuna pinnavett voolab sealkandis palju, tuli Pharma Plaza krundil teha ka pealevoolava vee ärastussüsteem, et üldse ehitamist läbi saaks viia. Tänu liivapinnasele on see võimalik, ehkki üsna kulukas. Selle teemaga oli Joonas Matteus juba kokku puutunud siis, kui juhtis Ülemiste liiklussõlme tunneliehituse projekti, kus tuli põhimõtteliselt samu probleeme lahendada.
Tervendav keskkond
Arhitekt püüdis hoone rajamisel järgida nn salutogeensuse printsiipi. See on meditsiiniline lähenemisviis, mis keskendub inimese tervist ja heaolu toetavate tegurite loomisele. Nii on ka Pharma Plazas soovitud rajada keskkond, mis peaks võimendama inimese suutlikkust vaimselt terveneda. „Haiglate arhitektuur on üldiselt steriilsust rõhutav. Selles majas on tehtud teistmoodi – näiteks on kumerate vormide lisamisega välditud sümmeetrilisust, koridoridel on kaarjad seinad, kord on koridor laiem, kord kitsam. Sellega on püütud vältida meditsiiniasutustes tekkivat n-ö haiglatunnet,” kirjeldab Matteus hoone rajamise põhimõtteid. „Keskkond on tehtud klientide jaoks mugavaks ja õdusaks, inimene peaks siin ennast tundma pingevabalt ja igas mõttes hästi. Terve hoone on meditsiiniteenuste osutamise päralt, vaid seitsmendal korrusel asuvad siin tegutsevate asutuste kontorid.”
Nii on kolmandale korrusele rajatud radioloogiaosakond, kus asuvad tomograafiaseadmed, röntgenid jmt. Kogu ruumide tulevane spetsiifika tuli põhjalikult juba projekteerimise ja ehitamise käigus läbi mõelda. Näiteks on arvestatud sellega, et kui radioloogiakorrusele peaks olema tarvis paigaldada uusi suurte mõõtmetega ja oma kümme tonni kaaluvaid seadmeid, siis saab seda teha fassaadile projekteeritud avade kaudu.
Mitme osapoole hea koostöö
Hoone eripäraga tuli arvestada pidevalt nii projekteerimise kui ka ehitamise käigus. Pole kuigi tavaline, et tulevased põhirentnikud on igapäevaselt kaasatud projekteerimis- ja ehitusprotsessi. Seejuures ei piirdunud kaasamine üldsõnaliste soovidega, arvesse võeti tulevase rentniku pakutava teenuse jaoks vajalikku funktsionaalsust, mida ruumid peavad endas kandma.
„Sellega tuli iga korruse projekteerimise käigus arvestada. Moodustasime n-ö projekteerimise dialoogi, mille käigus selgitasime välja, kuidas meditsiiniasutus oma teenust pakub ja millised tingimused peavad selleks täidetud olema,” räägib Joonas Matteus. „Hoone tervikuna ja iga korrus eraldivõetuna on justkui rätsepaülikond, mis täpselt kandja mõõtude järgi tehtud. Siin ei saanudki teisiti, kui et projekteerimine toimus samal ajal ehitustööde planeerimise ja teostamisega. Ja kõigi nende eripärade juures saime siiski hoone tähtajaks valmis.”
Projektijuht on siinkohal muidugi tagasihoidlik, sest tegelikult valmis Pharma Plaza isegi enne tähtaega, mis tänapäeval on kas just harukordne, aga igal juhul märkimist vääriv asjaolu.
Ja kui vaadata nüüd asjaosaliste tagasisidet projektijuhi tööle, siis eranditult nii tellija, arhitekt, ehitaja, projekteerija kui ka omanikujärelevalve hindasid Joonas Matteuse töö objektil, meeskonnatöö, ehitustandri korrashoiu ja tähtaegadest kinnipidamise väga heaks.
Pharma Plaza
- Tellija: OÜ Pharma Plaza
- Arhitekt: OÜ Rein Murula Arhitektuuribüroo
- Peatöövõtja: AS Ehitusfirma Rand & Tuulberg
- Projektijuht: Joonas Matteus
- Peaprojekteerija: AS Ehitusfirma Rand & Tuulberg
- Tervise- ja meditsiinikeskuse kogupind: ligi 15 000 m²
- Confidol on tervisemajas pere-, üld- ja eriarstiabi ning päevakirurgia teenused, vaimse tervise keskus, sõltuvusravikeskus, töötervishoiu keskus. Radioloogiateenuseid osutab Nordic Imaging. Oktoobri lõpus kolisid keskusesse AS Ortopeedia Arstid ja Spordi-meditsiini SA.
- Hoone kogumaksumus üle 20 miljoni euro.
Allikas: Aasta ehitaja konkurss