Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium andis 2020. aastal välja auhinna aasta digitaalse innovatsiooni projektile. Auhinna võitis Soorebane, mille kohta saab lugeda EhitusESTist siit, nominendid 2020. aastal olid aga lisaks ka Vanasadama D-Terminal ja Uus-Veerenni korterelamute I etapp.
Vanasadama D-terminal
- Peaprojekteerija: Sweco Projekt AS
- Arhitektuur ja sisearhitektuur: R-Konsult OÜ
- Tellija: Tallinna Sadam AS
- Ehitaja: Nordecon AS
Vanasadama D-terminal sai 18,5 miljonit eurot maksvate ümberehitustööde käigus uue ja kaasaegse välimuse. Mitmeid keskkonnasõbralikke energialahendusi kasutava hoone kogupind suurenes ligi kaks korda ehk 14 000 ruutmeetrini.
D-terminali projekteerimise ja ehitusprotsessi muutis väljakutseid pakkuvaks asjaolu, et uue osa ehituse ajal teenindati terminalis igapäevaselt reisijaid. Seega toimus rekonstrueerimine kahes etapis.
Tellija jaoks oli oluline prioriteet säästlikkus: projekteeritud terminalihoone on liginullenergiahoone. A-energiaklassi saavutamiseks on hoonel ka topeltfassaad, suure päikesekaitseteguriga klaaspaketid, päikesepaneelid. Efektse lahendusena muudab võrgustatud topeltfassaad oma ilmet nii päeval kui öösel. Projekteerija tegi kogu ehitusperioodi autorijärelevalvet, ajakohastades 3D-mudeleid ja lisas mudelisse reaalsete toodete gabariidid ning tooteinfo. Need olid hiljem aluseks teostusmudeli koostamisel. Projektimeeskonnas oli ka BIM koordinaator.
Uus-Veerenni korterelamute I etapp
- Peaprojekteerija: Merko Ehitus Eesti AS
- Konstruktsioon: E-Inseneribüroo OÜ
- Arhitektuur: Tarbe Arhitektid OÜ
- Tellija ja ehitaja: Merko Ehitus Eesti AS
Uus-Veerenni I etapi projekteerimisel oli Merko-siseses kinnisvaraarenduses esmakordselt abiks mudelprojekteerimise rakenduskava. See määratles selgelt, kuidas infomudeleid koostama peaks, milline peab olema nende detailsusaste erinevates projekteerimisetappides ning millist infot on vaja.
Arendus hõlmas 12 maapealset hoonet ning neid ühendavat maa-alust parklat koos panipaikade ning tehnoruumidega. Paljud projekteerijad kasutasid enda projekteerimisprotsessi mugavamaks muutmiseks iga hoone jaoks eraldi mudeleid, mis tegi koondmudeli erakordselt mahukaks. Mudelprojekteerimise osas tuli Merko poolt põhiprojekti algusest appi koordinaator. Arvestades kogu projekti mahtu aitas koondmudeli kasutamine kiiresti hoonete vahel navigeerida ning vajalikku infot ühest kindlast kohast kätte saada. Pidevas kasutuses oli üle 70 osamudeli.
Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi 2020. aasta aasta digitaalse innovatsiooni projekti auhinna pälvis Soorebane, mille kohta saab lugeda EhitusESTist siit.