Uued majad kerkivad kõik eeskujulike energiamärgistega ning sooja pärast elanikud palju rabelema ei pea. Õnneks saab ka vanemad majad mugavamaks ja efektiivselt energiatõhusamaks muuta.
EnergiaStuudio spetsialist ja kommertstandri ülem Kalmer Kade jagab näpunäiteid, millega saab iga majaomanik oma kütteperioodi mugavamaks, soojemaks ja soodsamaks muuta.
Mul on päevi näinud ahiküttega maja. Millest peaksin alustama?
Meie EnergiaStuudios usume, et hea elu võtmeks on kodu, kus on mõnus olla liigsete pingutusteta. Eriti hea oleks, kui kulutamise asemel hakkaks elamispind hoopis raha sisse tooma, kuid kuidas seda saavutada? Energiatõhusa kodu ei pea ilmtingimata olema uus maja. Ka juba armsaks saanud elamuid on võimalik suhteiselt lihtsalt kaasaegseks teha.
Kõige esimese asjana tuleks püstitada eesmärk, milline võiks olla uus küttelahendus. Kas see peaks olema täisautomaatne? Milline oleks võimalik eelarve uue süsteemi rajamiseks? Läbi tuleks mõelda, kui palju olemasolevast lahendusest soovitatakse säilitada ning mis kindlasti vajab asendamist.
Kuigi soojuspumba paigaldamine võib esialgu tunduda kulukas, aitab see pikemas perspektiivis küttearveid märgatavalt vähendada.
Miks võiks üldse kaaluda mõnd sisekliima lahendust, kui näiteks vana radiaator veel toimib ja tuba on soe?
Tehnika areneb äärmiselt kiires tempos, mistõttu efektiivsuse näitajad on oluliselt muutunud, kui võrrelda neid nende näitajatega, mis olid kümme aastat tagasi. Jah, vana radiaator hoiab maja endiselt soojana, kuid kas ka efektiivselt? Tänapäevased seadmed kulutavad küttele palju vähem energiat, mis väljendub otse igakuistes püsikuludes.
Kui soojuspumpadest lähemalt rääkida, siis mis nende eelis teiste kütteliikide ees on?
Soojuspumbad on teadupärast kõige efektiivsemad ja säästlikumad küttelahendused. Kindlasti ei saa siinkohal märkimata jätta, et mugavus mängib suurt rolli nende lahenduste juures. Soojuspump on täisautomaatne ning ei vaja sekkumist muul moel, kui kord aastas lasta spetsialistil süsteem ära hooldada.
Puust ja punaseks, milliseid aspekte tuleb sellise maja renoveerimisel arvestada?
Enne uue küttesüsteemi soetamist tuleks kindlasti lasta maja soojusvajadus (küte ja soe tarbevesi) välja arvutada. Selleks on üldjuhul küttele spetsialiseerunud ettevõtte projekteerija, kes vajalikud arvutused teeb. Kui soojusvajadus on ebaselge, võib soetatav soojuspump osutuda liiga lahjaks või võimsaks, mis omakorda ei vii soovitud lõpptulemuseni. Olete ehk isegi kuulnud lugusid soojuspumpade omanikest, kelle elektriarved on hoopis kasvanud. Põhjus asub just nimelt siin.
Kuidas teha parimaid valikuid pidades silmas piiratud eelarvet? Mida teha, kui enda eelarve jääb liiga väikeseks?
Süsteemi ülesehitus on kindlasti kulukas, aga nutikalt lahendades võidate igakuistelt püsikuludelt piisavalt, et algne investeering ei tunduks liiga kallis. Lisaks on aasta lõpuni võimalik taodelda Kredexilt toetust küttesüsteemi ehitamiseks. Tulenevalt piirkonnast on sedasi võimalik säästa kuni 50 protsenti soetusmaksumuselt ja see teeb investeeringu tasuvusaja palju lühemaks.
Kas kõige kallim on alati parim? Mis on erinevate eriosade kvaliteedinäitajad?
Kõige kallim ei pruugi tõepoolest olla kõige parem. Iga inimesel on oma mugavussoovid, iga maja on erinev ja seetõttu tuleks lähtuda seadme valikul just isiklikest soovidest. Mõnel kallil seadmel on funktsioonid, mis ei pruugi olla iga inimese jaoks sobilikud valikud. Seepärast ei ole mõtet osta ka lahendust, kus on asju, mille eest tuleks juurde maksta, aga neid ei kasutata.
Üheseid kvaliteedinäitajaid on raske välja tuua. Pigem tuleks lähtuda konkreetse elamu vajadusi silmas pidades konkreetsetest näitajatest. Tähtis on see, et nähakse tervikpilti ja kõik eriosad (küte, küttejaotus, ventilatsioon) sobivad omavahel kokku.
Kuidas on need kõnealused eriosad omavahel seotud? Kas ja miks tuleb neid kõiki korraga käsitleda?
Kui valitakse soojuspumpa, siis ei saa jätta tähelepanuta küttejaotust, mille kaudu viiakse soojus majja. Kui valitakse näiteks radiaatoreid, siis tuleb kindlasti valida sellised, mille sobiv küttevee temperatuur ei ületaks soojuspumba poolt kõige kasumlikumat väljastatavat küttevee temperatuuri. Selline nüanss võib saada vägagi saatuslikuks külmade ilmade korral, kus kodu võib jääda külmaks või on püsikulud ebamõistlikult kõrged.
Kui ma ei saa korraga kõike ära teha, mis on kõige olulisem, millest alustada?
Tähtsuse järjekord ei olegi niivõrd oluline üldises mõttes, kuivõrd on projekti alguses hästi defineeritud lähteülesanne ja lõpptulemus. Vastavalt lähteülesandele saab ka kõik elemendid loogilise tähtsuse järjekorda panna. Erinevaid etappe saab loomulikult luua, kuid see on juba personaalne ja siinkohal on üldistada raske.
Kui palju vähenevad kodu püsikulud peale selliste muudatuste sisseviimist?
Sõltub, millega võrrelda. Kui võtta näiteks elektriküte, siis on sääst küttekuludelt isegi 80 protsenti ja rohkemgi. Otsest säästu on raske arvutada, sest inimlik faktor (näiteks puudega kütmine) on erineva hinnaga. Kuna soojuspump on täisautomaatne, siis muidu kütmisele kuluva aja saate nüüd kasulikumalt ära kasutada. Aeg on meil kõigil väga kallis ja seda tagasi ei saa.
Milline on taolise investeeringu tasuvusaeg?
Kui me räägime näiteks küttesüsteemist soojuspumbaga, siis on tasuvusaja arvutamine suures plaanis lihtne. Saame enne investeeringu tegemist välja arvutada eeldatavad kulud kütmisele ja tarbevee soojendamisele. Siis saab täpselt kõrvutada olemasolevat olukorda ja ka uut lahendust ning lihtsa numbrilise võrdlusega on vastus käes.
Endiselt (2019 aasta seisuga) on kõige odavama MWh hinnaga ahjuküte, kuid selle hinna sees ei ole kõike seda tööd, et puud ahju jõuaks ning puidu hind ja kvaliteet on samuti väga erinevad. Järgmine on maaküte, siis õhk-vesi soojuspump, maagaas, pellet.
Mis on enimlevinud vead, mida vana maja renoveerimisel tehakse?
Kõige suurem viga on see, et otsitakse seda „kõige odavamat“, mis iseenesest ei ole vale, kuid sealjuures unustatakse ära olulised faktid: sobivus majaga, sobivus Teie mugavussoovidega, seadme suutlikkus hoonet kütta ja nii edasi.
Teine oluline peatükk on hoone soojuskoormuse välja selgitamine. Liiga sageli usaldatakse kellegi arvutusi, kes ei oma mingisugust pädevust arvutuste tegemiseks ning selle tulemusena võib saada seadme, mis ei ole absoluutselt vajalikuks tööks mõeldud.
Kuna tegemist on olulise investeeringuga Teie kodusse ja tulevikku, siis paneme Teile südamele, et parima tulemuse saamiseks tuleks kindlasti kaasata oma ala spetsialistid.
EnergiaStuudio spetsialistid abistavad maja muuta energiatõhusaks. Vaata lähemalt ja võta ühendust energiastuudo.ee või külasta EnergiaStuudio kontorit Tallinnas aadressil Vabaõhumuuseumi tee 4/1 või Tartus Turu tn 47/2