Aasta puitehitise konkursile esitati tänavu 25 nominenti. Toimetuse valikul tutvustame osasid neist.
Tulivee salapiiritusemuuseum ja kontserdikeskus
Arhitektuurne eskiis ja sisekujundus: Kerttu Mäesalu / Zeta OÜ
Arhitekt: Kalju Kisand / AS Resand
Ehitaja: Marko Talvik / Mapri Ehitus OÜ
Vaatetornis on kasutatud liimpuitu ning sügavimmutatud puitu. Ka puitkarkassil välilava ja paadikuuri juures eelistati materjalidena liimpuitu ja vineeri ning katusekatteks valiti traditsiooniline valtsplekk. Puiduhõngulised on lisaks puitkarkassil liimpuidulahendustega peahoone ning saal.
VitaNori tehas Saaremaal
Arhitekt(id)/büroo: Ülo-Tarmo Stöör, Lembit-Kaur Stöör / ÖÖ-ÖÖ ARHITEKTID
Ehitaja: Fortis Ehitus
VitaNori tehas asub Saaremaal, kus toodetakse enda kasvatatud toorainest lutserniekstrakti. Tehas on pikk viilkatusega hoone ning jaguneb funktsionaalselt kaheks osaks: tootmine ja heinaküün, kusjuures tootmise hooneosa on köetav 2-korruseline hoone ning heinaküün üks katuslaega kütmata ruum. Kuna ruum on tootmisprotsessist tulenevalt suveperioodil kasutuseta, tekkis idee, et ruumi võiks suvel kasutada teisel eesmärgil, näiteks kontsertideks, suveteatriks jne, ning otsustati luua erilisem ruum, kui tavapärane heinaküün seda nõuaks. Just sellepärast on rõhku pandud konstruktsiooni ilule, mis valmis puidust.
Hoone seinas on ühesuguse sammuga massiivsed liimpuitpostid ja -talad, neile toetuvad liimpuidust käärfermid. Liimpuitpostide rütm on nähtav fassaadis ning see rütm kandub üle ka tootmishoone fassaadile. Käärfermid valiti just arhitektuursetel kaalutlustel, et nende alla tekiks mõjus katedraalilaadne siseruum.
Kuna heinaküünis hoitav lutsernitaim otsest päikesevalgust ei taha, asetsevad küüni otsaseinas ning lõunapoolses seinas suured (4 x 4 m) hüdrauliliselt ülestõstetavad metallraamil puituksed, mis tekitavad ukseava kohale varikatuse suurendades veelgi ruumi mõju. Hoone otsa- ja külgseina saab üles tõsta ning avada vaated lutsernipõldudele ja õhtupäikesele. Põhjapoolses küljes on lintaknad. Sama lintakna motiivi on kasutatud ka tootmishoones. Fassaadi valiti katma kahe erineva laiusega voodrilaud.
Eramu Kakumäe tee 195
Arhitekt(id)/büroo: Pelle-Sten Viiburg, Rene Sauemägi / Doomino Arhitektid OÜ
Sisearhitekt: Karolin Kõll
Kakumäe tee 195 eramu arhitektuurne lahendus on inspireeritud piirkonnas asuvate suvilate arhitektuurist. Kerge reljeefiga krundile paigutatud hoone on tänava poolt ühekorruseline ja hoovi poolt osaliselt kahekorruseline. Hoone on ehitatud väikeplokkidest, katus puittaladel. Viimistluseks valiti yakisugi-tehnikas õrnalt söestatud vertikaalne laudis, samuti on kasutatud termotöödeldud laudist. Interjööris leidub puitu põranda asemel lagedes.
Paide Hillar Hanssoo põhikool
Arhitekt(id)/büroo: Meelis Nurm / Sirkel & Mall
Ehitaja: Paide MEK AS
Paide Hillar Hanssoo põhikool asub kinnistul, mis piirneb kahest küljest tänava ja kahest küljest vabakujundusliku pargiga. Arhitektuurne idee oli siduda kool tihedalt pargiga. Vorm on inspireeritud sipelgapesast, see on andnud koolile oma loodusliku mahulise vormi, mitmetasapinnalise sissepääsude ahela ning sise- ja välisgalerii. Hoone peasissepääs on pargi poolt, rõhutades hoone seotust loodusega. Fassaadimaterjaliks on puitlaudis, kus puidukasutus on idee loomulikuks osaks.
Plussenergiamaja, Leppneeme tee 102a
Arhitekt(id)/büroo: Plussen OÜ
Ehitaja: Plussen OÜ
Hoone välis- ja siseseinad on ehitatud täielikult ristkihtpuidust. Hoone terrass ja ülemise korruse välisvooder on valmistatud Eestis vähetuntud kuumõlitusmeetodil impregneeritud termokuusest. Autovarjualuse moodustavad jõulised liimpuitpostid ja -talad. CLT õhutiheduse, hea isolatsiooni ning moodsa tehnoloogia koostööl on tulemuseks maja, mis toodab rohkem energiat kui kulutab.
Paviljon “Steampunk”
Arhitekt(id)/büroo: Gwyllim Jahn, Cameron Newnham (Fologram), Igor Pantic, Sloomeen Hahm
Ehitaja: Gwyllim Jahn, Cameron Newnham, Igor Pantic, Nick van den Berg, Soomeen Hahm, Sean Guy, Eesti Arhitektuurikeskus MTÜ, vabatahtlikud
Ristikujulise põhiplaaniga paviljon jagab murukünka neljaks selgelt eristatud ruumiks, raamistades vanalinna ja arhitektuurimuuseumi suunas avanevaid vaateid. Paviljoni vahelduv välisilme on tekkinud olude sunnil, sest sirgetest 100 × 10 mm laudadest kõverate 3D-detailide valmistamisel on puitu painutatud ka pikisuunas. Sel moel ühepikkustest materjalijuppidest ehitamine sarnaneb pigem punumise kui montaažiga – omavahel põimuvad ja väänduvad puitdetailid lisavad paviljoni puidust ja terasest koorikule jäikust ning survetugevust. Punutud puit-elementide voolavad jooned lõhuvad tavapäraste täisnurksete pindade tuttavliku topoloogia, mängides sõlmevormiga, mis jätab välise ja sisemise, pinna ja mahu suhte lahtiseks.
Ehitise puitelementide valmistamisel on kasutatud töömahukat aurpainutamise tehnikat. Iga lauajupp pakiti kotti, seda aurutati ja painutati siis vormile, mille kuju sai holograafilise mudeli alusel kohandada.
Digimudelite holograafiline esitamine otse ehituskeskkonnas võimaldab ehitajal suhteliselt primitiivsete analoogtööriistadega valmistada vägagi keerukaid objekte.
Laine Maja
Arhitekt(id)/büroo: PlusHouse OÜ
Ehitaja: Ivo Liiv
Projekti idee oli ehitada energiasäästlik hoone, kus on kasutatud puitu nii struktuuris (liimpuit), soojustuses (500 mm tselluloos) kui viimistluses (ristkihtpuitplaat ja välisvooder) ning austada metsa, milles maja asub.
Vallavalitsuse nõuete kohaselt pidi katusehari olema kirde suunas, aga soovisime, et fassaad jääks lõunasse, järgides energiatõhususe põhimõtteid, seega keerati maja asetust, kuid katusehari jäi oma kohale nii, nagu nõutud. See lõi liikumise, mis mõjutas iga maja elementi ja katuse kuju meenutab lähedalasuvat merd. Liimpuidu kasutamisega põrandates sai paigutada vundamendipostid nii, et need ei tee puujuurtele liiga.
Lisaks kasutati liimpuitu ka maja ülaosas, et siseseinad ei oleks osa struktuurist ja saaks luua avatud elutoa. Siseviimistluseks on valitud valge peitsiga ristkihtpuitplaat, mis rõhutab ruumi kõrgust. Nii on ruum valge, kuid soe.
Hoone fassaadis kasutati erineva laiusega laudu, jäljendades maja ümbritsevate puude erinevusi. Enamik tubade aknaid avanevad lõuna poole, et püüda päikest, mis paistab läbi puude. Põhja pool on aknad väiksemad ning privaatsemad.
Fookuses puidukonverents
Rahvusvaheline puitarhitektuuri konverents „Puit – homse elukeskkonna võti“ toob 31. oktoobril Noblessneri valukotta kokku viimase aja põnevamad näited puit-arhitektuurist meilt ja mujalt.
Tänavu toimub konverents juba kolmeteistkümnendat korda. Põnevate ettekannetega täidetud päev keskendub puitarhitektuurile, kuid ei jäta tähelepanuta ka inseneeriat. Oma kogemusi on tulnud jagama näiteks arhitekt Indrek Peil (Kava Kava), samuti nooremprofessor dr Christopher Robeller, kes juhib TLÜ Kaiserslauternis Digital Timber Construction DTC gruppi. Lisaks sellele tutvustab Peter Pääso Plussen OÜ-st plussenergia hooneid tootva ettevõtte innovaatilisi ehitustehnoloogiaid.
Kindlasti on huvitav Stora Enso puittoodete äriarendusjuhi Antto Kauhaneni ettekanne, samuti esineb professor Stefan Winter, kelle teadusuuringute teemadeks on puitkonstruktsioonid. Kogemusi jagavad ka Thomas Liu (Atelier Oslo), Mihkel Nirgi (Happy Home ja Lone Wiggers (C. F. Møller)).
Päevale paneb punkti Aasta puitehitise auhinnagala.
Aasta puitehitis 2019 nominendid
- Saku spordikeskus. Uus hoone liitub Saku Gümnaasiumi hoonega.
Arhitekt(id)/büroo: OÜ EMP A&I
Ehitaja: OÜ Nordlin ehitus - Sangaste tõllakuuri rekonstrueerimine külastuskeskuseks
Arhitekt(id)/büroo: ARC PROJEKT OÜ
Ehitaja: Jaagor Grupp OÜ - Tulivee salapiiritusemuuseum ja kontserdikeskus Arhitektuurne eskiis ja sisekujundus: Kerttu Mäesalu/Zeta OÜ
Arhitekt: Kalju Kisand/AS Resand
Ehitaja: Marko Talvik/Mapri Ehitus OÜ - VitaNori tehas Saaremaal
Arhitekt(id)/büroo: Ülo-Tarmo Stöör, Lembit-Kaur Stöör/ÖÖ-ÖÖ ARHITEKTID
Ehitaja: Fortis Ehitus - Virve küla vabaõhulava
Arhitekt(id)/büroo: Pia Tasa, Martin Aunin
Ehitaja: Velwin OÜ - Eramu Kakumäe tee 195
Arhitekt(id)/büroo: Pelle-Sten Viiburg, Rene Sauemägi / Doomino Arhitektid OÜ; sisearhitekt Karolin Kõll - Paide Hillar Hanssoo põhikool Paide Hillar Hanssoo põhikool
Arhitekt(id)/büroo: Meelis Nurm / Sirkel & Mall
Ehitaja: Paide MEK AS - T1 Urban Jungle Tallinnas
Arhitekt(id)/büroo: Sille Pihlak ja Siim Tuksam (PART arhitektid); Karin Bachmann, Mirko Traks, Kristjan Talistu, Uku Mark Pärtel, Juhan Teppart (KINO Maastikuarhitektid); Sten Mander (TÜ Botaanikaaed)
Ehitaja: PART OÜ (vineermaastik OÜ Mudel ja Ra Sun) - Saeveski valmistoodangu laod ja sorteerliini hoone Viljandi vallas
Arhitekt(id)/büroo: Novacon OÜ
Ehitaja: Vekmari OÜ - Plussenergiamaja, Leppneeme tee 102a
Arhitekt(id)/büroo: Plussen OÜ
Ehitaja: Plussen OÜ - Paviljon „Steampunk”, Ahtri 2, Tallinn
Arhitekt(id)/büroo: Gwyllim Jahn, Cameron Newnham (Fologram), Igor Pantic, Sloomeen Hahm,
Ehitaja: Gwyllim Jahn, Cameron Newnham, Igor Pantic, Nick van den Berg, Soomeen Hahm, Sean Guy, Eesti Arhitektuurikeskus MTÜ, vabatahtlikud - Ristkihtpuidust elementmaja „Taani”, Laaaneotsa tee 1, Viimsi
Arhitekt(id)/büroo: Happy Home Majad (HH Prefab OÜ), arhitekt Linda Veski Olsen
Ehitaja: Happy Home Majad (HH Prefab OÜ) - EKA tudengite varjualune „Riit” EKA peamaja ees
Arhitekt/büroo: idee autor Johann Ortin Õun
Ehitaja: EKA teise kursuse arhitektuuritudengid - Jahitalu Lõuna-Eestis
Arhitektuur: Design Police Department OÜ
Autorid: Lauri Nõmme, kaasa töötas Anastassija Malkova
Ehitaja: Hobbiton OÜ - Välikemmerg Kagu-Eestis
Arhitektuur: Design Police Department OÜ. Autor: Lauri Nõmme
Ehitaja: Selista OÜ - Kasvuhoone Kagu-Eestis
Arhitektuur: Design Police Department OÜ. Autor: Lauri Nõmme
Ehitaja: Selista OÜ - Suveköök-supelmaja Kagu-Eestis
Arhitektuur: Design Police Department OÜ Autor: Lauri Nõmme
Ehitaja: Selista OÜ - Laine Maja, eramu Kadakaranna tee nr 3, Neeme, Jõelähtme
Arhitekt(id)/büroo: PlusHouse OÜ
Ehitaja: Ivo Liiv - Kihnu Päästehoone
Arhitekt(id)/büroo: OÜ Arhitektuuribüroo Studio Paralleel, Jaak Huimerind /Tarmo Piirmets
Ehitaja: Pärnu REV - Luise 5c korterelamu, Tallinn
Arhitekt(id)/büroo: Apex Arhitektuuribüroo, Jaanika Sau, Janar Blehner, Ove Oot - Gavlehovsvägen 8 korterelamu, Gävle, Rootsi
Arhitekt(id)/büroo: Urmas Paul / Timo Houses OÜ
Ehitaja: Timo Houses OÜ - Üksikelamu ja abihoone
Arhitekt(id)/büroo: Maarja Elm-Sadam, Sten Ader
Ehitaja: Vormsi Ehitusmeistrid OÜ - Vana-Kalamaja 36 korterelamu
Arhitekt(id)/büroo: Maarja Elm-Sadam, Sten Ader / SKAD arhitektid OÜ
Ehitaja: Mitt & Perlebach OÜ