Küttehooaeg on kohe käes, sestap on tagumine aeg vaadata üle küttekolded, need puhastada ning vajadusel renoveerida.
Korstnaid ja suitsulõõre on vaja kontrollida ja puhastada tagamaks korstnakonstruktsiooni pikaealisus, süsteemi efektiivne töö ning ohutus – korraline hooldus ja kontroll vähendavad tahmapõlengu ohu. „Mustunud, ummistunud või pragunenud ventilatsioonikanal vähendab oluliselt õhuvahetuse tasakaalu ja halvendab õhu kvaliteeti,“ selgitab Merle Luik RenoRe OÜ-st.
Tuleb panna tähele ka seda, kas ventilatsioonilõõrid asuvad suitsulõõridega samas korstnas. Kui jah, tuleb olla eriti tähelepanelik: oluline on lõõride õhutihedus, sest kehvas korras lõõriseinte vahel võivad põlemisgaasid kergesti liikuda ventilatsioonisüsteemi ning sealt edasi eluruumidesse, põlemisgaasid aga sisaldavad nähtamatut ja lõhnatut vingugaasi, mis on sissehingates eluohtlik. „Ventilatsioonilõõride seisukord on sama oluline kui suitsulõõride oma,“ rõhutab Merle Luik.
Liigkütmist tuleb vältida
Korstna hea tervise ja pikaealisuse tagab õige kütmine: sagedase veana pannakse ahju liiga palju kütet korraga. See põhjustab kivide ebaühtlast paisumist, mis toob endaga kaasa ahjumüüritise pragunemise. „Liigkütmine on ajast aega olnud hoone süttimise üheks levinumaks põhjuseks,“ hoiatab Merle Luik.
Kasutatav küttematerjal peab olema kuiv, märjast küttematerjalist eraldub niiskust ja see koos põlemisjääkidega tekitab korstnalõõri seintele pigi. „Pigi korstnalõõris on tuleohtlik,“ hoiatab Merle Luik. Pigi tekib ka siis, kui köetakse valesti, koldes on halb tõmme ja korsten või küttekolle on halvasti ehitatud. Et vältida pigi teket, tuleb koldesse juhtida piisavalt õhku: kütta ei tohi poolkinnise siibri ega kinnise ahjuuksega. Kasutada tuleb vaid koldesse mõeldud kuiva kütust. Vanade riiete ja plastmassi koht on prühikastis, mitte ahjus.
Hind sõltub korstnast ja lõõrist
Korstna renoveerimiseks on mitmeid võimalusi: nii saab korstnalõõri korda seguga, renoveerimisel võib kasutada ka metallist suitsutoru või FuranFlex tehnoloogiat. „Viimatinimetatud lahenduse puhul paigaldatakse lõõri korrosiooni-, leegi- ja temperatuurikindel komposiitmaterjalist sisu,“ selgitab Korsten Puhtaks OÜ esindaja Veikko Nurm.
Parandustööde hind selgub korstna ülevaatusel, olenedes lõõride seisukorrast. Samuti saab korstna ülevaatusel teada, milliseid materjale on konkreetsel objektil kõige optimaalsem kasutada – kontrollida aitab kutsetunnistusega korstnapühkija, vajadusel tuleb tellida ka kaamerauuring.
Olenevalt lõõride seisukorrast on seguga renoveerimisel keskmiseks hinnaks ca 100 €/m. Suitsutoru puhul saab rääkida toru enda hinnast, mis algab ca 25 eurost meetri kohta. Muidugi tuleb juurde arvestada ka paigaldustööde hind ja jooksvad kulud. FuranFlex lahenduse hinna suurusjärk on võrreldes metallist suitsutoruga sama: mida väiksem on lõõri suurus, seda odavam on ka hind.
Korstna renoveerimise võimalused
Seguga renoveerimine
Seguga saab renoveerida puuküttega majade korstnaid, kus küttekehadeks on pliidid, ahjud, kaminad, saunakerised jms. Taoline lähenemine on kõige levinum just vanades maamajades, kus esimesel korrusel asuvad tüüpiliselt nii pliit kui ka ahi või kamin, mis on kõik ühendatud ühte suitsulõõri. Tööde käigus jäävad eluruumid puhtaks, lõõri läbimõõt oluliselt ei vähene, lõõri nurgad ei ümardu. Õhupallivormi meetodil renoveerimisel pressitakse tühjad vuugivahed, katkised murenenud kivide kohad tulekindla seguga täis. Tänu vormi paindlikkusele saab renoveerida ka erinevate läbimõõtudega sopilisi korstnaid. Lõõri sisepind muutub ühtlaseks, tõmme paraneb.
Metallist suitsutoru
Gaasi- ja vedelkütte puhul on ainuvõimalik renoveerida metallist suitsutoruga, milleks sobivad näiteks Tecnoflex ja Prima Plus. Siinjuures tuleb mõelda läbi, kas lisaks katlale on soov majja jätta ka puudega köetav kamin.
Sel juhul ei saa mõlema kütteseadme jaoks sama korstnalõõri kasutada. Katlale saaks vana suitsulõõri sisse metallist suitsutoru ühendada, aga kaminale tuleks sel juhul teha eraldi korsten (näiteks metallmoodulkorsten).
FuranFlex tehnoloogia
FuranFlex on ainus tehnoloogia, mille abil saab eritüübilistesse erineva pikkuse ja läbimõõduga ning erineva sisekujuga korstnatesse ja ventilatsioonilõõridesse paigaldada korrosiooni-, leegi- ja temperatuurikindla sisu, mis on valmistatud komposiitmaterjalist ning tagab liideteta paigalduse ja korraliku vastupidavuse.
Täiskivilõõri renoveerimisel roostevabast terasest ümara toruga on enamasti võimalik sisestada maksimaalselt 110 mm läbimõõduga moodul, mis katab täiskivilõõri pindalast vaid 25%. Eluruumid jäävad puhtaks, lõõri läbimõõt ega läbilaskevõime oluliselt ei vähene.
Allikas: Korsten Puhtaks OÜ, RenoRe OÜ