Päikesepaneelid on seoses uuenenud energiatõhususe nõuetega üha enam leidmas teed uute avalike hoonete ning eramute katustele.
Ent mis siis, kui päikesepaneel oleks hoopis painduv ja mõõtu lõigatav, sobides renoveeritava maja olemasolevale katusele? Just selline uudistoode mõeldi Eestis hiljuti välja.
Naps Solar Estonia OÜ müügijuht Mart Toomet tunnistab, et uudsed painduvad päikesepaneelid on alles nii „ahjusoojad“, et poelettidele jõudmiseks kulub paari kuu jagu aega – messil Eesti ehitab tehakse uudistoote esimene esitlus kümnetele tuhandetele messikülastajatele.
„Välireklaamid, suvilad, matkaautod, kõikvõimalikud mobiilsed lahendused, samuti olemasolevad katused, kuhu alumiiniumraami ja klambritega tavakinnitusi oleks raske paigaldada,“ loetleb ta uudistoote kasutuskohti. „Painduvaid paneele saab kinnitada nii spetsiaalliimi kui -teibiga. Olemasolevat katusematerjali ei rikuta, päikesepaneel lõigatakse täpselt paraja laiusega, piiranguid paneelide laiusele ja kinnitamise sammule ei ole.“
Katusel märkamatu
Tõsi see on – kui varem tekkis idee väärikale valtsplekk- või plekkpaanidega kaetud katusele lisaenergiaallikana päikesepaneeli kinnitada, olid valikuvõimalused ahtavõitu. Mõte olemasoleva katuse lõhkumisest või lisaraamide paigaldamisest ei ole meeltmööda kellelegi.
„Toode on veel arendusjärgus, ent selle tehnilised näitajad on seniste lahendustega samas suurusjärgus, oodatav eluiga on analoogne tavapaneeliga ja ka võimsus samast suurusjärgust ehk ca 190 vatti ruutmeetri kohta,“ lisab ettevõtte juhataja Ander Pukk.
Oluline on ka asjaolu, et uudistoode on katusel praktiliselt märkamatu: tootja väitel kõnniksid enam kui 90% inimestest niisuguste paneelidega katusest mööda taipamata, et midagi on teisiti võrreldes tavapärase plekk-katusega. „Värvivalikust saab ilmselt populaarseim olema tavapärane plekikarva tumehall. On olemas ka eritoonid, mis on küll kallimast hinnaklassist.“
Märksõna „painduv“ ei tähenda siiski, et uudistoodet salvrätina kokku voltida tasuks – katusepinna kumerusi järgib uudne paneel kenasti ja asjatundliku paigaldaja käes saab ka suurema kaarega vintskapi kenasti katta, ent paneeli järsk murdmine ei ole mõistlik. „Lapsed ka vahel proovivad, kui palju oksake paindub, aga ühel hetkel võib kostuda praksatus. Seega meie paneelid ehitusmarketi lettidele ei jõua ja neid saab soetada koos paigaldusega. Siis saame olla kindlad, et kõik toimib, kinnitus on korrektne, vana katus korralikult puhastatud,“ räägib Ander Pukk.
Ent milline on uudistoote hind? Kui metallraam ja tavapaneelid visuaalselt ei häiri, on turul siiani kasutatud lahendused toimivad ja ka soodsama hinnaga. Kuigi painduvate paneelide hinnaklass on pisut kõrgem, ei ole kinnitusvahendeid ehk raame-klambreid vaja kasutada, ehk siis kokkuvõttes on uudistoode sõltuvalt objektist kas sama hinnaga või odavam.
Inspiratsioon jahtidelt
„Kinnitusvahenditest saab valida liimi ja teibi vahel. Teibi plussiks on seejuures võimalus see soovi korral koos paneeliga katuselt eemaldada ilma katusekattematerjali kahjustamata,“ selgitab Mart Toomet.
Idee selliseks tootearenduseks kasvas tegijate sõnutsi välja igapäevaelust – kuigi kõikvõimalikud klassikalisemad lahendused moodustavad enamuse Napsi tooteportfellist, oli üheks tootegrupiks ka päikesepaneelide sari jahtidele. „Kajuti katusel olev paneel peab taluma suuri temperatuurikõikumisi, pealkõndimist, UV-kiirgust ja soolsust. Ühel hetkel tekkis küsimus, kas roostevaba teras ja kallis merealumiinium ikka on seal õigustatud ja jõudsime plastiku eelisteni,“ räägib Ander Pukk. „Painduvate päikesepaneelidega on siht praegu selles suunas, et kui pilootprojekt Eestis edukalt lõpetatud, siis tuleb minna välja. Esimene suund on Põhjamaade turule, näiteks Norras on partnerid juba ootamas ja tootega vastame ka nõudliku kliendi soovidele.“
Päikesepaneel või fassaadiplaat?
Naps Solar Estonia OÜ tutvustab messil Eesti ehitab ka sellist päikesepaneeli, mis võiks elevust tekitada meie arhitektide ning projekteerijate hulgas – on ju uudistoode tavapärase fassaadipaneeliga pea äravahetamiseni sarnane. Tegijate sõnutsi on uudse päikesepaneeli valge sile pind ka maailmas ainulaadne ja kaugel pole aeg, kui toonivalikusse lisandub valge kõrvale teisigi värve, näiteks telliskivipunane, sinine või erinevad hallid.
„Selline paneel paistab kui valge kattematerjal ja sobib nii ärikinnisvarahoone fassaadile kui katusele, samuti kõrghoonetele,“ selgitab ettevõtte müügijuht Mart Toomet. „Kõrghoonetel napib võrreldes hoone mahuga katusepinda ja fassaadil oli elektritootmine hoone arhitektuuri arvestades siiani keeruline. Uued fassaadiplaati meenutavad päikesepaneelid on energiatõhususnõuete täitmisel abiks ning nendega saab katta suuri pindu.“
Peamist turgu nähakse Eestist väljas – üks tellimus on juba ka Rootsi poole teel. Tegijate sõnutsi on arhitektidele esinduslikuma hoone fassaadilahenduseks lisavõimalus loodud.